Bestoffrm|Ask Flashlari| Resimli Siirler|Yazili Sorulari|Büyüler|Performans,Proje Konulari|Sifali Bitkiler|Definecilik
 
"Hayat bir öyküye benzer, önemli olan yanı eserin uzun olması değil, iyi olmasıdır. Seneca"
Geri git   Bestoffrm|Ask Flashlari| Resimli Siirler|Yazili Sorulari|Büyüler|Performans,Proje Konulari|Sifali Bitkiler|Definecilik >
»»-(¯`v´¯)-» İl İl Türkiye »»-(¯`v´¯)-» > Coğrafi Bölgeler > Ege Bölgesi Tüm İl,İlçeleri > Kütahya
Connect with Facebook

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 05-21-2010, 06:58 PM   #1 (permalink)
Moderatör
 
Hırka - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jul 2009
Mesajlar: 58.708
Teşekkür: 11
705 Mesajına 1.652 teşekkür edildi.
Standart Kütahya Kaplıcaları

Harlek Kaplıcaları (Merkez)Kütahya-Eskişehir karayolunun 21.km.sinden 4 km. içeride bulunan Harlek Kaplıcaları Bakanlar Kurulu tarafından 1989’da “Termal Turizm Merkezi” olarak ilan edilmiştir. Bu kaplıcaların suları kalsiyum, magnezyum ve bikarbonat içermekte olup, suyun sıcaklığı 25-43 C.dir.Kaplıcanın suyu romatizma, karaciğer ve safra kesesi hastalıklarına iyi gelmektedir. Kaplıca merkezinde turistik tesis olarak Harlek Oteli başta olmak üzere çeşitli oteller bulunmaktadır. Ayrıca burada Eski Harlek Hamamı ve Yeni Harlek Hamamı bulunmaktadır. Çevredeki turistik tesislerde hamamlar, kapalı ve açık havuzlar vardır.Harlek Kaplıcası biri çamlı diğeri de çıplak iki tepenin arasında kurulmuştur. Bunlardan kayalı olan hamam üç parçaya bölünmüş açık bir havuzdan ibarettir. Bu havuza Hâsü’l-Hâs denilmektedir. Tabanı ve kenarı iri taşlarla döşenmiş olan bu havuzun tavanı da kayadandır.Harlek Kaplıcası’nın erkekler hamamı ile ilgili bir söylencesi vardır. Bu söylenceye göre; erkekler hamamı olan mağarada ihtiyar bir kadın barınırmış. Günümüzde Boyalık denilen mağaranın in kısmı da samanlıkmış. İhtiyar kadının sarı saçlı, mavi gözlü güzel bir kızı varmış. Küçüklüğünden itibaren büyüttüğü sarı ineğine bağlı olan genç kız her sabah ineğin yemini ve suyunu kendi elleri ile verirmiş.Bir gece saman almak için ine girdiği zaman kulağına bir takım uğultular gelmiş.-Güzel kız, melek kız, geliyorum… Harlayarak mı geleyim gürleyerek mi?

Kız korkudan ne diyeceğini bilememiş, ihtiyar anasına olup bitenleri anlatmış. Ancak, bu seslenişler günlerce devam etmiş.

-Güzel kız, sarı kız geliyorum, geliyorum. İzin ver…

-İn misin, cin misin? Ne isen gel göreyim

-Harlayarak mı geleyim, gürleyerek mi?

-Harla ey mübarekKız bu sözleri söyler söylemez kayaların oyuğundan sular harıl harıl dökülmeye başlamış ve sıcak sular güzel kızın bütün vücudunu sarmış. Bundan sonra ihtiyar anne ile ineğin ne olduğunu bilen olmamış. Ancak, o günden bu güne hamam giren temiz, duygulu genç kızlar hamamın boşluğunda akan suların aynasında sarı saçlı, melek yüzlü bir kızın gülümsediğini görürlermiş.

Yoncalı Kaplıcaları (Merkez)Kütahya’ya 16 km. uzaklıkta bulunan Yoncalı Kaplıcalarının suyu bikarbonatlı sular grubundan olup, kalsiyum, magnezyum ve kükürt içeren bu sular 42 C. Sıcaklıktadır. Kaplıca suları romatizma, karaciğer ve safra kesesi hastalıklarına iyi gelmektedir. Kaplıcanın bulunduğu yöre SSK.’ya ait Fizik Tedavi ve Rehabilisyon Hastanesi bulunmaktadır. Ayrıca TÜTAV Termal Oteli başta olmak üzere çevrede çeşitli otel, motel, hamam, kapalı ve açık havuzlar bulunmaktadır.

Yeşil ve Kaynarca Kaplıcaları (Emet)Kütahya Emet ilçesinde bulunan Yeşil ve Kaynarca Kaplıcaları Turizm Bakanlığınca 1993 yılında “Termal Turizm Merkezi” ilan edilmiştir. Kaplıcanın suları hipotonik sular grubundan olup, sülfat, bikarbonat ve kalsiyum içermektedir. Suyun sıcaklığı 43-56 C.dir. Kaplıcanın suyu çeşitli hastalıklara iyi gelmektedir.Yörede hamamlar, saunalar, açık ve kapalı havuzlar, spor tesisleri, botanik parkı içeren turistik tesisler bulunmaktadır.

Dereli Kaplıcaları (Emet)Kütahya Emet ilçesine 27 km., Günlüce Beldesine 20 km. uzaklıkta bulunan Dereli Kaplıcaları 38-40 C. Sıcaklıkta olup, kaplıcanın suyu karaciğer, karaciğer ve böbrek hastalıklarına iyi gelmektedir. Kaplıca merkezinde havuzlu hamam ve çeşitli moteller bulunmaktadır.

Ilıcasu Kaplıcaları (Gediz)Kütahya Gediz ilçesine 18 km. uzaklıkta bulunan Ilıcasu Kaplıcaları Turizm Bakanlığı’nca 1987 yılında “Termal Turizm Merkezi” olarak ilan edilmiştir. Kaplıca suları hipotonik sular grubundan olup, sülfat, bikarbonat, sodyum ve magnezyum içermektedir. Kaplıcanın suları 65-98 C. Sıcaklıktadır. Kaplıcanın bulunduğu alanda çeşitli turistik tesisler bulunmakta olup, burada çamur, buhar banyosu, hamam ve havuzlar vardır. Ayrıca kaplıca çevresinde seracılık da yapılmaktadır.

Muratdağı Kaplıcaları (Gediz)Kütahya Gediz ilçesine 30 km., Simav’a 4 km. uzaklıkta bulunan Muratdağı Kaplıcaları 1987 yılında “Termal Turizm Merkezi” olarak ilan edilmiştir. Kaplıca suları meteorik vadoz suları grubundan olup, kalsiyum, sodyum, bikarbonat ve sülfat içermektedir. Kaplıca suları 70-90 C. Sıcaklıktadır. Çeşitli hastalıklara iyi gelmektedir.Kaplıca çevresinde turistik tesisler, hamam ve kapalı havuzlar bulunmaktadır. Ayrıca kaplıca merkezinde seracılık da gelişmiştir.


Hırka isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Hırka Nickli üyemize 4 üyemiz teşekkür etmiştir:
arıkan (08-16-2012), bestoffrm (07-28-2012), pala (09-30-2012), Rüyam (08-24-2013)
Alt 05-21-2010, 07:46 PM   #2 (permalink)
Admin
 
Admin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jun 2009
Mesajlar: 8.357
Teşekkür: 211
407 Mesajına 831 teşekkür edildi.
Standart

Esire Kaplıcaları (Hisarcık)Kütahya Hisarcık ilçesine 10 km. uzaklıkta bulunan Esire Kaplıcaları 51 C. Sıcaklıkta olup, kaplıcanın suları çeşitli hastalıklara iyi gelmektedir.

Çitgöl Kaplıcaları (Simav)Kütahya Simav ilçesine 5 km. uzaklıktaki Çitgöl Kaplıcalarının suyu 62 C. Sıcaklıkta olup, çeşitli hastalıklara iyi gelmektedir. Kaplıca merkezinde Belediye’ye ait moteller ve spor kompleksleri bulunmaktadır.

Eynal Kaplıcaları (Simav)Kütahya Simav ilçesine 4 km. uzaklıkta bulunan Eynal Kaplıcaları başta romatizma olmak üzere çeşitli hastalıklara iyi gelmektedir.

Göbel Kaplıcaları (Tavşanlı)Kütahya Tavşanlı ilçesine 7 km. uzaklıkta bulunan Göbel Kaplıcalarının suları 32 C. Olup, başta böbrek olmak üzere çeşitli hastalıklara iyi gelmektedir. Kaplıca merkezinde moteller ve hamamlar bulunmaktadır. Kaplıcanın bulunduğu yörenin oksijen oranı yüksek olduğundan astımlı hastalar tarafından kış aylarında da rağbet görmektedir.Kütahya’da bu kaplıcaların dışında Emet’in 20 km. güneyinde Hamamköy Kaplıcası, Simav’ın 7 km. kuzeybatısında Naşa Köyü yakınında Naşa Kaplıcaları, Emet’in 6 km. kuzeybatısında Samrık Kaplıcaları, Hisarcık ilçesinde Sefaköy Kaplıcaları bulunmaktadır.
__________________
Admin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Admin Nickli üyemize 2 üyemiz teşekkür etmiştir:
arıkan (08-16-2012), pala (09-30-2012)
Alt 07-28-2012, 11:03 AM   #3 (permalink)
Admin
 
bestoffrm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: May 2011
Mesajlar: 10.180
Teşekkür: 388
382 Mesajına 1.356 teşekkür edildi.
Standart

sağlığımız için kaplıcalara gitmemiz lazım.
bestoffrm isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 08-16-2012, 11:47 AM   #4 (permalink)
Üye
 
arıkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jun 2009
Mesajlar: 1.756
Teşekkür: 84
152 Mesajına 442 teşekkür edildi.
Standart

sağlık turizmi,yılda 10 günde olsa gitmek lazım diye düşünüyorum.
arıkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 09-30-2012, 12:25 PM   #5 (permalink)
Üye
 
pala - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Mar 2010
Mesajlar: 1.043
Teşekkür: 121
79 Mesajına 315 teşekkür edildi.
Standart

paylaşım için teşekkür ederim.
pala isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 08-24-2013, 09:32 PM   #6 (permalink)
Süper Moderatör
 
Rüyam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jul 2008
Mesajlar: 11.446
Teşekkür: 426
705 Mesajına 2.338 teşekkür edildi.
Standart

bilgiler için teşekkür ederim.
Rüyam isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 05-07-2014, 10:12 PM   #7 (permalink)
Üye
 
emre35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: May 2014
Mesajlar: 2.363
Teşekkür: 74
36 Mesajına 88 teşekkür edildi.
Standart

paylaşım için teşekkür ederim.
emre35 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Etiketler
Çitgöl kaplıcaları, dereli kaplıcaları, esire kaplıcaları, eynal kaplıcaları, faydalari, göbel kaplıcaları, harlek kaplıcalar, ilıcasu kaplıcaları, kaplicalari, kaplicalarin, kutahya, kutahyadaki, kütahya kaplıcaları, muratdağı kaplıcaları, yeşil ve kaynarca kaplıca, yoncalı kaplıcaları

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 12:11 PM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.

bestoffrm | aşk flashları | sitemap | tags
Resimli Şiirler Şairler Müzik Yemek Tarifleri Moda Örgü Modelleri Dantel Modelleri Şifalı Bitkiler İslami Konular Dil An Coğrafya Fizik Roman Özetleri Aşk Duaları Dilek Duaları Define İşaretleri Cilt ve Güzellik Sosyal Dil Anlatım Edebiyat Aşk flashları Domain Telif Hakkı Sitemizin tüm hakları saklıdır. Telif hakkı ihlali bildirimi, acil şikayetleriniz ve her türlü görüş ve önerileriniz için iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz. Sorumluluk İçerik sağlayıcı ve paylaşım sitesi olan Bestoffrm.com sitesinde, 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre tüm üyelerimiz ve ziyaretçilerimiz yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Bestoffrm.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler iletişim sayfamızdan bildirilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır. Sitemizde yayınlanan sağlıkla ilgili konular sadece bilgilendirme amaçlı olup tedavi için Lütfen Doktorunuza başvurunuz.