Bestoffrm|Aşk Flashlari|Yazili Sorulari|Büyüler|Sifali Bitkiler|
 
"Bilgi büyük adamı alçak gönüllü yapar, normal adamı şaşırtır, küçük adamı ise kibirlendirir." Brigitte
Geri git   Bestoffrm|Aşk Flashlari|Yazili Sorulari|Büyüler|Sifali Bitkiler| >
»»-(¯`v´¯)-» İslam & Toplum »»-(¯`v´¯)-» > 11 Ayın sultanı RAMAZAN > Ramazan Fıkraları
Connect with Facebook


Davulcu Manileri

Ramazan Fıkraları


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 27.08.2010, 17:34   #1 (permalink)
Moderatör
 
sufi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Konya Şubesi
Üyelik tarihi: Jul 2009
Üye No: 8412
Mesajlar: 3.354
Konular: 1337
Teşekkür: 91
183 Mesajına 491 teşekkür edildi.
Standart Davulcu Manileri


Eski Ramazanlardaki davulcular ile bugünkü köylerden gelen, sadece işi tokmak sallamak olan davulcular arasında erişilmez farklar vardı. Eski davulcular sahura yakın her evin veya kapısı önüne gelir, cinaslı sözlerle, okuduğu manilerle o kutsal ayların zevkini çıkarırlardı. Genellikle maniler; çokluk 4’er dizelik küçük şiirlerdir. Ancak pek az da olsa 4’den fazla dizeli manilere de rastlamak mümkündür.

Kavuştuk Ramazan’a...
İşte size, eski devirlerde davulcuların okudukları birkaç maniyi burada sıralamak istiyoruz ki, bugünkü davulcularla, o günkü davucluların arasındaki farkı çok iyi anlayabilesiniz:
Kavuştuk Ramazan’a
Ne de büyük insana
Midenin dinlenmesi
Huzur verir insana
Besmele ile çıktım yola
Selam verdim sağa sola
A benim şefkatlı efendim
Ramazan-ı Şerif’iniz mübarek ola.
Geze geldim, gece geldim
İnci mercan dize geldim
A benim şevketli beyim
Arz-ı halim size geldim.
Salih olan seçilir
Gök kapısı açılır
Oruçlunun üstüne
Çok rahmanlar saçılır
On üçüne geldik mi?
Nefisleri yendik mi
İmândadır saadet
Bunu böyle bildik mi?
Yenicami direk ister
Söylemeye yürek ister
Benim karnım toktur ama
Arkadaşım börek ister.

Geldi mübarek günler...
Bu da başka bir mani, biraz taşlamalı, biraz nasihatli ve hepsinden de öte, bir hayli de cinaslı:
Fırın üstünde kürek
Gene sızladı yürek
Her derde dayanır da
Naza dayanmaz yürek
Geldi mübarek günler
Sevindi insanlar
Kalkıp ibadet eder
Sahur vakti müminler
Dert bela görmeyesin
İmansız ölmeyesin
Dilerim cennetlik ol
Ateşe girmeyesin.
Bir aya hürmet gerek
Nimete şükür gerek
Mübarek Ramazan’da
Hakk’a ibadet gerek.

Aşıklar yalvarır Mevla’sına...
Taşlamalı ve cinaslı sözler dışında, manilerde çok kez aşk ağırlıktadır. Bazı topluluklarda maniler kendi aralarında da söylenir, bazı karşılaşmalarda da delikanlılarla kızlar da birbirlerine manilerle sataşırlar, şakalaşırlardı:
Su içtem serinledim
Derde düştüm inledim
Mektubunu okuyunca
Büyük sözü dinledim
Bak bülbül sedasına
Şükreder hürâsına
Aşıklar boyun eğmiş
Yalvarır Mevlasına
Yüksekleri aşmayın
Kötüye yanaşmayın
Eller ne dese desin
Siz benden şaşmayın

Baklava börek...
Bu mani de davulcuların ezeli istekleri bahşiş dışında baklava-börek’tir:
Nerden geldi aklıma
Kadayıfla baklava
Aç gözlü olma diye
Annem vurdu oklava
Herkes sabırla bekler
Kaybolmasın emekler
İftira geliyoruz
Hazırlansın yemekler
Okudum yazar oldum
Davette gezer oldum
Her gün börek istiyor
Nefsime kızar oldum

Manilerin en güzel tarafı
Manilerin en güzel tarafı güzel sözlerin birbirine bağlantısı olmasıdır, bu da dinleyenin anlamasına bağlıdır. İşte size değişik anlamda birkaç mani daha:
Var hanene selâm et
Halin olsun selâmet
Son günler yaklaştıkça
Çoğalır olur davet.

İftara geldi sini
Sakın unutma beni
Çoktan karnım açtır
Yeri, koymam gerisini

Gökten iner Melekler
Kabul olur direkler
Hoşgeldin Ya Ramazan
Müminler seni bekler

Davulumun ipi kaytan
Sırtımda kalmadı mintan
Ver efendi bahşişimi
Alayım sırtıma mintan.
BAYRAM SABAHI
'Sabahı iple çeken çocuklar, ortalık ışıyınca yataklarından fırlarlardı. Bu esnada büyükler de uyanmışlardır. Erkekler acele giyinerek bayram namazına giderlerdi. Onların dönüşüne kadar, evlerde çocukların yeni elbiselerini giyme merasimi başlardı. Bir oğlan, kendisinden küçük olan kızkardeşinin saçlarını tarayıp çift veya tek örgü ile kurdelelerle süslerken, daha onun cici elbiseleri giydirilmeden, duyduklarını büze büze bir öfke ile, bazan da bir ağlayışla, kendisinden evvel giydiriyorlar diye titizlenir, o zaman teyze veya hálá bu yaramazın tuvaleti ile meşgul olurdu.

Biraz sonra babalar, amcalar, dayılar ve yetişkin oğullarla torunlar namazdan dönerlerdi. O zaman, sırası ile, büyüklerin ellerini öpme yarışı başlardı. Büyükler de 'Allah nice seferlere kavuştursun; berhudar olun' duaları ile yavruların yüzlerini, gözlerini öperlerdi.

Biraz sonra kapı çalınmağa başlardı. İlk gelenler, yine yepyeni elbiseli komşu çocukları idi. Bunlar da el öpüp dua alırlar ve kendilerine pırıl pırıl gümüş bir iki çeyrek, bazan da -ailenin gelirine göre- bir çeyrek altını ipek mendillerinin ucuna düğümlenerek hediye edilirdi. Bu, Ramazanda bazı iftar sofralarındaki misafirlere giderlerken verilen 'diş kirası' bayağılığına hiç benzemeyen çok asil bir adetti. Şeker bayramlarındaçocuklara şeker ve lokum da yedirilirdi. Aradan biraz zaman daha geçince, evin hizmetçisi, kalfa veya aşçı kadınları da, -bunlardan hangisi varsa- evlerde efendi ve hanımların ellerini öpmeğe çıkarlar; evde uşak veya aşçı bulunuyorsa, onlar da, sırtlarında yeni mintanları ile, selamlığa inen efendilerinin ellerini öpmekte gecikmezlerdi.

Aradan yarım saat, bir saat geçmeden, uzak yakın dost ve akrabaların tebrik ziyaretleri başlardı. Fakat evin beyi herhangi bir hükümet dairesinde memursa, kalem arkadaşları ile bir gün evvel kararlaştırdıkları birinin evine gitmiş olurdu. O evde bütün arkadaşlarla birleşirler ve hep birden müdür beyin evine gidip tebrikte bulunurlardı.

Evlerde ziyaretçilere şeker, lokum ve şerbet ikramı devam ederken, sokaktan Ramazandaki gibi bir davul sesi gümbürderdi. Gelen bekçi ile yanındaki davulcusudur. Davulcu hem tokmağını gümbür gümbür davuluna indirir, hem maniler okurdu. Mahallenin emektar bekçisi de ev ev dolaşarak kapılardan verilen veya kafesli pencerelerin altından hanımların attığı bahşişleri toplardı.
Güneş’siz ilk Ramazan
Maniki başı mısın,
Cevahir taşı mısın?
Sana bir mani versem
Koynunda taşır mısın?

Yeni camii direk ister
Söylemeye yürek ister...
Benim karnım toktur ama
Arkadaşım börek ister...
Sözlerine bu manilerle başlayan ünlü tiyatro sanatçısı Erol Günaydın ile eski Ramazanları ve bir süre önce kaybettiği eşi Güneş hanımsız yaşamın nasıl geçtiğini konuştuk.


sufi isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
sufi Nickli üyemize 2 üyemiz teşekkür etmiştir:
Harbi (08.04.2013), pcheap (13.03.2015)
REKLAM
Alt 27.08.2010, 17:36   #2 (permalink)
Moderatör
 
sufi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Konya Şubesi
Üyelik tarihi: Jul 2009
Üye No: 8412
Mesajlar: 3.354
Konular: 1337
Teşekkür: 91
183 Mesajına 491 teşekkür edildi.
Standart


- Maniler Ramazan’ın vazgeçilmeziydi değil mi?
Ramazanlar böyle başlardı, davullar ve manilerle... Maniler de başka türlüydü, hepsinin ritmi vardı. Türkiye’de davul çalan çalana ama mani söyleyemiyor, ağızlarında yuvarlıyorlar. Levent Kırca bile profesör gibi söylüyor, dediği anlaşılmıyor. Eskinin manicileri bambaşkaydı. Şimdi müezzinler bile camiide mikrofonla seslerini duyuruyorlar. Şerefeyi görmek ancak televizyonda mümkün oluyor, camiilerin minareleri aşağıda kalmış. Eskiden duvarlara çıkar, kandillerin yanmasını beklerdik. Yanar yanmaz, kıyamet kopartarak bunu mahalleye duyururduk. Şimdi oruçlar televizyondan haber alınarak bozuluyor.
ŞARKI TÜRKÜ DERKEN GAZİNOCULARA İŞ ÇIKTI
- İnsanlar geçmişin Ramazanlarını arıyorlar mı?
Elbette, çünkü geçmişin sakinliğinde, elbirliğiyle temizlenen ve sobayla ısıtılan evlerde huzur vardı. Yaz aylarında buzdolabı olmadığı için buzlar satılır, talaşlarda iplere bağlanır, evlere getirilir, küplere dolduruldu. Bir de o zamanlar zeytinle orucumuzu bozardık. Şimdi her taraf hurma dolu, onunla bozar olduk. O güzel günlerde bir de muhabbetler çok güzeldi.
- Nasıl muhabbetler?
Şimdi Ramazan’ı eğlence ayı zannediyorlar. Ramazan 12 ay içinde bir tane sultan. Allah’a olan borçlarını ödüyor insanlar. Ama birden bire Ramazan gelince sakal, bıyık, ortaoyunu, maskaralıklar halinde sokaklara atıyorlar. Onun eğlencesi televizyonun olmamasından dolayı idi o zamanlar. Çoğu evlerde insanlar aralarında eğlenirler, erkek kısmı da direkler arasına, tiyatroya, kahveye gider, orada eğlenirdi. Vakit böyle geçerdi. Uyumamak için, sahura kadar oturmak için yapılan faaliyetlerdi.
- Bu tiyatroya, direklerarası oyunlara sadece erkekler mi giderdi?
Evet, bunların hepsi erkeklere dönük eğlencelerdi. Kadınlar kendi aralarında evlerinde eğlenirlerdi. 1970’lerde televizyon geldiği zaman Sadık Şendil, Haldun Taner, Selçuk Kasta gibi isimler eski Ramazanları, meddahları yazmaya başladılar. Ben, Münir Özkul, Adile Naşit, Gazanfer Özcan sırayla meddahlık yaptık. Geçmiş günleri bugüne nakletmek ve bugünün kuşaklarına anlatmak güzeldi. Sonra basın kızdı, ‘Yahu hep Ramazan eskiye mi aittir! Bugünün Ramazanı Ramazan değil mi!’ dediler. Bugünün gazinocularına iş çıktı. Şarkı, türkü derken, Ramazan anlayışı kayboldu.
ŞİMDİKİ KANTOLAR MÜSTEHCEN KAÇIYOR
- Eskiyi hatırlatan Ramazan şenlikleri de yapılıyor yine de.
Evet ama hepsi yanlış. Kılık kıyafet yanlış, ortaoyunları yanlış oynanıyor, şekiller, adetler hep yarım yamalak. Tenkit edecek kimse yok! Mesela Sultanahmet’te eğlenceler yapılıyor. Bu kadar masraf ediyorsun, bir tane kostümcü çağırıp, o zamanın esnafı gibi giydirmez misin o esnafları? Yavuz Sultan Selim gibi giyinip döner kesiyor, Fatih Sultan Mehmet’in kürküyle lokma döküyor! Bence bu detayları bilen, süpervize eden bir kişiyle bunu yapsalar, çocuklar da gelip doğru Ramazan eğlencesini görse iyi olur. Şimdi her yerde çadırlar kuruluyor, iki tane kanto söyleniyor. Zaten kantolar Ramazan’a müstehcen kaçıyor.
- Kantolar müstehcen mi?
Ramazan’ın kantoları değil onlar. Kantolar var ama sarayların kantoları var. Sazla söylenen nihavent türü makamlı kantolardır onlar. Onlar tozlu notaların aralarında kayboldu gitti. Bir Yalçın Tura vardır, o bilir o kantoları. Bizimkiler piyasa kantoları. Eskiden bir meddah vardı, Galata köprüsü taklidi yapardı. Karaköy’den Eminönü’ne gitmiş gibi olurdun. Köprünün üzerindeki satıcılar, acemler, araplar, lazlar, yahudiler arasından geçer, Eminönü’ne giderdi. Tramvayları yapanlar vardı. Ben, sesler ve çizgileri yapan Celal Şahin, 81 yaşında şu anda, onu çok arıyorum.
EŞİM GÜNEŞ’İ KAYBEDİNCE YALNIZLIK NEYMİŞ ANLADIM
- Rahmetli eşiniz Güneş Hanım’la da Ramazan muhabbetleri yapar mıydınız?
Ben onunla arkadaştım. Daima muhabbetteydik. Her zaman oruç tutamazdım ama ilk başında, ortasında ve sonunda tutardık. Birlikte ‘Ne yemek yapalım’ diye karar verirdik. Güneş, çok güzel tirit yapardı. Kuzu, koyun etiyle. Pideler ıslanır, sirkeli, yoğurtlu yapardı.
- Tiridine bandım oradan mı geliyormuş yoksa?
Evet, oradan geliyor. Tiritler yerdik, sonra gece boyu oturup, sabahlardık. Ne günler yaşadık beraber! Alışmak çok zor... Çünkü bir insanın eşiyle arkadaşlığı çok başka. Her şeyi konuşurduk. Ben şimdi anlatacak kimseyi bulamıyorum. Kendi kendime de konuşamıyorum. Yalnızlık zor! Asıl yalnızlık şimdi başlıyor. Biz yalnızlığı yalnız kalmak sanıyoruz ama değil! Yalnızlık insanın bütününün, içinin yalnız kalması. Bu çok kötü işte...
- Güneş Hanım’la kaç yılınız geçti birlikte?
40 yılımız geçti. Ama çok seviniyorum, acısız, ızdırapsız, sessizce çekip gitti. Ormanı var, ağaçlar dikildi ona. Yaşıyor hálá. Bizim içimizde kimse ölmez. Sevgiden kimse ölmez. Tabii Ramazan geldi duygulanıyor insan... İlk kez ayrıyız. Büyük kızım Amerika’ya gidecek, küçük kızım benimle kalacak.
ESKİDEN AĞIR YEMEKLER YÜZÜNDEN ÖMÜR KISAYDI
- İftar menülerinden bahsedebilir misiniz?
Önce çorba, arkadan bir et yemeği, arkadan börek, pilav, tatlılar yerdik. Sofradan kalktıktan sonra mevsim meyveleri yenirdi. Daha sonra da tombala oynanmaya başlanırdı. Bu arada yanında çerezler ve pestil olurdu. Ardından yatılırdı.
- Oooo, çok sağlıksız...
Evet, çok sağlıksızdı. Onun için ömürler çok kısaydı. Eskiden 60 yaşındaki adama çok yaşlı derdik biz. Ömür hakikaten o zaman kısaydı. Şimdi 70’indeki adama ‘genç’ diyoruz yani. Onun için nerede şimdiki diyetler? Ekmeği az ye derlerdi sadece, diyet yap denmezdi. Şimdi yağsız, tuzsuz sebze ve beyaz et yiyoruz.
- Cennet Mahallesi dizisine devam ediyorsunuz değil mi?
Evet o devam ediyor, bir de yeni bir dizi başladı, ‘Hırsız Polis.’ Uğur Yücel’in kötürüm babasını oynuyorum. Uğur sırtında taşıyıp duruyor beni. Çok şeker, bakışlarla oynanan bir rol. Yalnız çekimler sırasında üşüttüm. Bağırsaklarımdan da yeni ameliyat olmuştum. Tabii ilaçları alıyorum ama moralim bozuk. Alışamadım biraz tabii Güneş’in yokluğuna. Kışın tiyatro yapmak istiyorum. Belki Don Kişot’u iyi hissedersem, oynamayı istiyorum.

(alıntı)


sufi isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
sufi Nickli kullanıcımıza teşekkür eden üyelerimiz:
Harbi (08.04.2013)
Alt 08.04.2013, 21:55   #3 (permalink)
Üye
 
Harbi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Feb 2010
Üye No: 10371
Mesajlar: 201
Konular: 60
Teşekkür: 44
25 Mesajına 65 teşekkür edildi.
Standart


maniler için teşekkür ederim.


Harbi isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Harbi Nickli kullanıcımıza teşekkür eden üyelerimiz:
pcheap (13.03.2015)
Alt 18.07.2014, 18:20   #4 (permalink)
Admin
 
Admin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Bolu Şubesi
Üyelik tarihi: Jun 2009
Üye No: 1
Mesajlar: 9.259
Konular: 47202
Teşekkür: 309
492 Mesajına 937 teşekkür edildi.
Standart
-----------------İMZA-----------------
Admin isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 18.07.2014, 18:25   #5 (permalink)
Admin
 
Admin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Bolu Şubesi
Üyelik tarihi: Jun 2009
Üye No: 1
Mesajlar: 9.259
Konular: 47202
Teşekkür: 309
492 Mesajına 937 teşekkür edildi.
Standart
-----------------İMZA-----------------
Admin isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Admin Nickli kullanıcımıza teşekkür eden üyelerimiz:
pcheap (13.03.2015)
Alt 18.07.2014, 18:25   #6 (permalink)
Admin
 
Admin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Bolu Şubesi
Üyelik tarihi: Jun 2009
Üye No: 1
Mesajlar: 9.259
Konular: 47202
Teşekkür: 309
492 Mesajına 937 teşekkür edildi.
Standart
-----------------İMZA-----------------
Admin isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Admin Nickli kullanıcımıza teşekkür eden üyelerimiz:
pcheap (13.03.2015)
Alt 18.07.2014, 18:26   #7 (permalink)
Admin
 
Admin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Bolu Şubesi
Üyelik tarihi: Jun 2009
Üye No: 1
Mesajlar: 9.259
Konular: 47202
Teşekkür: 309
492 Mesajına 937 teşekkür edildi.
Standart
-----------------İMZA-----------------
Admin isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Admin Nickli kullanıcımıza teşekkür eden üyelerimiz:
pcheap (13.03.2015)
Alt 26.02.2015, 21:53   #8 (permalink)
Süper Moderatör
 
bera - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Ağrı Şubesi
Üyelik tarihi: Aug 2009
Üye No: 8636
Mesajlar: 15.075
Konular: 3309
Teşekkür: 866
1.065 Mesajına 3.419 teşekkür edildi.
Standart


teşekkür ederim.


-----------------İMZA----------------- لاتجعل صلاتك تتبع حياتك بل اجعل حياتك تتبع صلاتك
Namazı Hayatına Değil, Hayatını Namaza Uydur..
bera isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
bera Nickli kullanıcımıza teşekkür eden üyelerimiz:
pcheap (13.03.2015)
Alt 27.02.2015, 12:47   #9 (permalink)
Üye
 
pervin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Gaziantep Şubesi
Üyelik tarihi: Jul 2009
Üye No: 8408
Mesajlar: 5.202
Konular: 1260
Teşekkür: 115
143 Mesajına 228 teşekkür edildi.
Standart


Emeklerinize sağlık.


pervin isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
pervin Nickli kullanıcımıza teşekkür eden üyelerimiz:
pcheap (13.03.2015)
Cevapla

Bookmarks

Etiketler
davulcu, davulcu manileri, davulcu manileri ask, davulcu manileri dinle, davulcu manileri eksi, davulcu manileri izle, davulcu manileri kisa, davulcu manileri komik, davulcu manileri sozluk, davulcu manileri video, manileri, ramazan bayrami davulcu manileri dinle, ramazan davul manileri dinle, ramazan davulcusu manileri dinle youtube, ramazan davulu manileri dinle, ramazan manileri

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 02:47.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.

bestoffrm | aşk flashları | sitemap | tags
Resimli Şiirler Şairler Müzik Yemek Tarifleri Moda Örgü Modelleri Dantel Modelleri Şifalı Bitkiler İslami Konular Dil An Coğrafya Fizik Roman Özetleri Aşk Duaları Dilek Duaları Define İşaretleri Cilt ve Güzellik Sosyal Dil Anlatım Edebiyat Aşk flashları Domain Telif Hakkı Sitemizin tüm hakları saklıdır. Telif hakkı ihlali bildirimi, acil şikayetleriniz ve her türlü görüş ve önerileriniz için iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz. Sorumluluk İçerik sağlayıcı ve paylaşım sitesi olan Bestoffrm.com sitesinde, 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre tüm üyelerimiz ve ziyaretçilerimiz yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Bestoffrm.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler iletişim sayfamızdan bildirilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır. Sitemizde yayınlanan sağlıkla ilgili konular sadece bilgilendirme amaçlı olup tedavi için Lütfen Doktorunuza başvurunuz.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530