Bestoffrm|Ask Flashlari| Resimli Siirler|Yazili Sorulari|Büyüler|Performans,Proje Konulari|Sifali Bitkiler|Definecilik
 
"Hayat bir öyküye benzer, önemli olan yanı eserin uzun olması değil, iyi olmasıdır. Seneca"
Geri git   Bestoffrm|Ask Flashlari| Resimli Siirler|Yazili Sorulari|Büyüler|Performans,Proje Konulari|Sifali Bitkiler|Definecilik >
»»-(¯`v´¯)-» Kültür ve Eğitim »»-(¯`v´¯)-» > Fizik Konuları > Fizik Konu ve Yazılıları > 9.Sınıf Fizik
Connect with Facebook

Cevapla
 
LinkBack (3) Seçenekler Stil
Alt 11-02-2008, 09:23 PM   3 links from elsewhere to this Post. Click to view. #1 (permalink)
Süper Moderatör
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jul 2008
Mesajlar: 19.320
Teşekkür: 162
1.234 Mesajına 3.075 teşekkür edildi.
Thumbs up Fizik Çalışma Yöntemleri

Fizik dersinin içeriği genel hatlarıyla nelerden oluşur ve niçin öğrenilir?

ÖSS deki 45 soruluk Fen grubu dersleri içinde 19 soru ile en çok soru çıkan ders olup bir sayısal öğrencisinin mutlaka öğrenmesi gereken bir derstir. ÖSS de çıkan fizik sorularının zorluk derecesine göre 3 gruba ayırabiliriz. %25 i kolay, %50 si normal, %25 i çeldirici özellik taşıyan ve yoruma ihtiyaç duyulan zor nitelikteki sorulardır. Fizik dersine yeterince çalışabilen bir öğrenci soruların %75 ini rahatlıkla çözebilir.

Vektör, kuvvet, moment, ağırlık merkezi, basit makineler, kütle-öz kütle, sıvıların statiği, sıcaklık ve genleşme, hareket, enerji, elektrostatik, elektrik akımı ve optik ÖSS de çıkan belli başlı Fizik konularıdır. Sözel ve Eşit ağırlıklı bölümlerden sınava hazırlanan üniversite adaylarının temel kavramları öğrenmeleri durumunda her türlü fizik sorusunu çözebilmesi mümkündür. Fizik ihmale gelmeyen bir derstir.

Fizik dersi nasıl dinlenmeli ve bu dersle ilgili bireysel çalışmalarda nelere dikkat edilmelidir?

· Fizik dersinde başarılı olabilmek için uyulması gereken bazı kurallar şöyledir:

· Konu ile ilgili temel kavramlar iyi öğrenilmeli.

· Anlaşılmayan kavr*** tanım ve alt başlık için kısa da olsa açıklayıcı notlar tutulmalı.

· Önce temel bilgiler pekiştirilmeli,ve temel bilgiler öğrenilmeden genel bilgilerin kullanılacağı sorulara geçilmemelidir.

· Fizik dersini derste anlamak başarmak için ön koşuldur.

· Derste kavranan konular tekrar edilmeli ve test çözümleri ile pekiştirilmelidir.

· Konuların daha iyi anlaşılması için mümkün olduğunca fazla örnek çözülmeli.

· Çözümler kağıt üzerinde ve yazarak yapılmalıdır.

· Geçmiş yıllara ait sorular incelenmelidir.

Fizik dersinin soruları hangi niteliklere sahiptir? Bu derse ait sorular çözülürken genellikle nelere dikkat edilmelidir?

· Fizik dersinde karşılaşılan belli başlı soru tipleri şöyledir:

· Sıralama soruları

· İlk duruma göre son durum kıyaslama veya fark alma soruları.

· Bazı niceliklere ait ilk değerin son değere eşit olduğu sorular.

· Oran soruları.

· İlke soruları vb.

Soru çözümlerinde aşağıdaki tavsiyelere uymak fizik dersindeki başarıyı arttıracaktır.

Soru çözümleri kolaydan zora doğru olmalı.

· Sorulara ezberci mantıkla değil, düşünce ve yorumla yaklaşılmalı.

· Sorulara çözülemez ön yargısıyla yaklaşılmamalı.

· Önce soruyu anlayıp nasıl çözmek gerektiği hakkında fikir yürütmeye çalışılmalı.

· Soru çözerken mümkünse şekil veya grafik çizilerek olay somutlaştırılmalı ve zaman kaybı önlenmeli.

· Özellikle altı çizili, en az, en çok, kesinlikle ve benzeri ifade eden anahtar kelimelere dikkat edilmeli.

· Fizik soruları genellikle şekilli ve soru metniyle şekilde birbirinin tamamlayıcısı olduğundan her ikisi birlikte dikkate alınarak veriler ve istenen değerler belirlenmeli.

· İlkeli sorularda önce soru kökü okunmalı ve ilkeler bu amaca uygun olarak incelenmeli.
Fizik dersinde başarılı olabilmek için hangi hususlar göz önünde bulundurulmalıdır?

Yanlış bir ön yargı sonucu öğrenciler tarafından branş dersler içinde en zor olarak algılanan derslerden birisi fiziktir. Başarısızlığın temel nedeni de budur. Fizik dersini de diğer dersler gibi algılamak gerekir.

Bazı basit temel esaslar yerine getirildikten sonra öğrenilmesi kolay ve zevkli bir derstir.


Fizik dersini diğer derslere ait konu ve sorulardan ayıran seçici özellikler nelerdir?

Fizik dersi fen grubu dersleri içerisinde yer alan, bireylerin sayısal kapasitelerini kullanmaları gerektiren, yorum ağırlıklı bir derstir.

Vektör kavramını, sayısal bazı işlemleri hatta yorum yeteneğini de içerdiğinden bir çok dersten faydalanır ve bir çok derse ışık tutar.


Fizik dersini çalışırken hangi yardımcı kaynak ve materyallerden faydalanmak gerekir?

MEB müfredatını esas alan bir fizik kitabı temel kaynak olmak şartıyla eldeki yardımcı ders kitapları, ders notları, soru bankaları, testler, dergiler vb. dokümanların hepsi faydalı olacaktır.


Fizik dersinde başarılı olabilmek için:

Sözel gruptaki öğrenciler: Fazla işlem yapmak gerekmeden günlük hayat tecrübesi ile çözülebilecek soruları ve basit matematik işlemleri ile sonuca ulaşabilecek soruları çözmeye çalışmalıdır. Bu yapıya uygun konular iyi seçilmelidir.

Sayısal gruptaki öğrenciler: Sözel ve eşit ağırlık gruptaki öğrenciler ile yapılan tavsiyelere ek olarak, vektörel(yönlü) nicelikleri de iyi bir şekilde kavramalıdır. Temel matematik, geometri, kimya bilgilerini de fizik çalışırken öğrenmiş, hatırlamış olacağından daha önce belirtilen soru tiplerinin tamamını tavsiye edilen yöntemlerle öğrenmeye çalışmalıdır.
__________________
Güzel konuşmanın sırrı, lüzumsuz sözleri terk etmektir. (Hz. Ebubekir)

Konu Harputlu tarafından (08-05-2012 Saat 03:05 PM ) değiştirilmiştir.
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
elif Nickli üyemize 7 üyemiz teşekkür etmiştir:
AyLa (05-14-2013), berke23 (10-06-2012), bestoffrm (12-01-2012), holesa (10-04-2013), ömer (12-24-2012), rejust (10-06-2013), ustpor (10-04-2013)
Alt 08-05-2012, 03:05 PM   #2 (permalink)
Moderatör
 
Harputlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Sep 2009
Mesajlar: 4.524
Teşekkür: 75
235 Mesajına 722 teşekkür edildi.
Standart

Fizik Dersine Nasıl Çalışılır?

FİZİK DERSİNİN İÇERİĞİ

Fizik dersi, Fen grubu dersleri içerisinde yer alan, bireylerin sayısal kapasitelerini kullanmalarını gerektiren, yorum ağırlıklı bir derstir.

Vektör kavramını, sayısal bazı işlemleri hatta yorum yeteneğini de içerdiğinden bir çok dersten faydalanır ve bir çok derse ışık tutar.

Vektör, kuvvet, moment, ağırlık merkezi, basit makineler, kütle- öz kütle, sıvıların statiği, sıcaklık ve genleşme, hareket, enerji, elektrostatik, elektrik akımı ve optik ÖSSde çıkan belli başlı fizik konularıdır.

Yanlış bir önyargı sonucu öğrenciler tarafından branş dersleri içerisinde en zor olarak algılanan derslerden birisi fiziktir. Başarısızlığın temel nedeni de budur. Fizik dersini de diğer dersler gibi algılamak gerekir.

Bazı basit temel esaslar yerine getirildikten sonra öğrenilmesi kolay ve zevkli bir derstir.

FİZİK DERSİNE ÇALIŞMA

A) Derste

Fizik dersini derste anlamak başarmak için ön koşuldur. Derste öğretmenin yaptığı açıklama ve verdiği örnekler çok dikkatli takip edilmeli, bütün ayrıntılar dikkate alınmalıdır. Sorular, çözümler, grafikler ve çizimler hatasız bir şekilde deftere geçirilmelidir. Öğretmen konuyu anlatırken veya örnek sorular çözerken anlaşılmayan bölümler vakit kaybedilmeden sorulmalı ve öğrenilmelidir. İşlenecek konuları daha rahat anlamak ve takip etmek için muhakkak derslere hazır gelinmelidir.

B) Bireysel Çalışmalarda

Fizik dersinde başarılı olabilmek için ders sonrası düzenli ve programlı tekrar zorunludur. Konu ile ilgili temel kavramlar iyi öğrenilmelidir. Anlaşılamayan kavram, tanım ve alt başlıklar, derslerde tutulmuş notlar günlük tekrarlarda gözden geçirilmeli, örnek sorularla öğrenme pekiştirilmelidir.

Geçmiş yıllara ait sorular çözülmeli, MEB müfredatını esas alan fizik kitabı temel kaynak olmak şartı ile eldeki yardımcı ders kitapları, ders notları soru bankları gibi dokümanların hepsinden faydalanmak gerekir.


alıntı

Konu bera tarafından (11-06-2012 Saat 07:12 PM ) değiştirilmiştir.
Harputlu isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Harputlu Nickli üyemize 6 üyemiz teşekkür etmiştir:
AyLa (05-14-2013), bestoffrm (12-01-2012), holesa (10-04-2013), ömer (12-24-2012), rejust (10-06-2013), ustpor (10-04-2013)
Alt 10-06-2012, 09:40 PM   #3 (permalink)
Moderatör
 
berke23 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2010
Mesajlar: 3.717
Teşekkür: 72
197 Mesajına 564 teşekkür edildi.
Standart

FİZİK DERSİ NASIL ÇALIŞILMALIDIR?

Fizik dersi ilköğretim fen bilgisi dersinin iyi kavranmasıyla alakalıdır. Eğer konular ve kavramlar ilköğretimde iyi kavranmışsa mutlaka yeni lise konularını çalışırken hiçbir sıkıntı çekilmeyecektir.

Lise müfredatının devamlılığı da esas alınarak yazları bilgiler unutulmamaya çalışılmalıdır. Fizik dersindeki kuralları, formülleri ezberlemek yerine mantıklarını kavramaya çalışmak daha anlamlı bir yoldur. Konular gerçek hayata dair örneklerle birlikte kavranmaya çalışılırsa ve dersin öğretmeninden mutlaka öncelikle öğrenmeye çalışılırsa çözüm yoluna girilmiştir demektir.

Fizikle ilgili geniş konu dağılımı ve konular arasındaki ilişkide göz önünde tutularak konular atlanarak öğrenilmeye çalışılmamalıdır. Mutlaka not alarak defter tutarak ve farklı kaynaklardan çözerek çalışılmalıdır.

Fizik dersinin öğreniminde görselliğin önemini vurgulamak istiyorum. Bunun en güzel yolu deneylerin anlaşılmasıdır. Deneyler mümkünse laboratuar ortamında veya bilgisayar ortamında incelenmelidir. Bu imkanlar için artık internet kullanımı çok kolay bir şekilde öğrencilerin kullanımındadır. Bunları yaparken her ders gibi fiziğinde sevilmesi çok önemlidir.

Soruların cevaplarında benzerliklerin çok olduğu, çeldiricilerle yanılma ihtimalinin fazla olduğu fizik dersi soruları mutlaka bol soru çözülerek aşılması gereken bir durumdur. Bununla birlikte fizik sorularında geometri gibi yorum ve görme kabiliyetinin gelişmesi gereken bir derstir. Bunun yanı sıra tabiatta soruların gerçeklerini görebilmeyi önemsemeli ve öğrenme gayretini bu şekilde beslemelidir. Bu arada yine geçmiş yıllardaki sorular mutlaka sınavların öncesinde ele alınmalı ve ayrıntılı bir şekilde çözülmelidir.

kaynak: http://sinav.zaman.com.tr/?part=icer...ehberlik&id=14

Konu bera tarafından (11-06-2012 Saat 07:14 PM ) değiştirilmiştir.
berke23 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
berke23 Nickli üyemize 6 üyemiz teşekkür etmiştir:
AyLa (05-14-2013), bestoffrm (12-01-2012), holesa (10-04-2013), ömer (12-24-2012), rejust (10-06-2013), ustpor (10-04-2013)
Alt 11-06-2012, 07:15 PM   #4 (permalink)
Süper Moderatör
 
bera - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Aug 2009
Mesajlar: 14.305
Teşekkür: 661
946 Mesajına 3.218 teşekkür edildi.
Standart

fizk dersi çalışma yöntemleriyle ilgili bilgiler için teşekkür ederim.
bera isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
bera Nickli üyemize 3 üyemiz teşekkür etmiştir:
holesa (10-04-2013), rejust (10-06-2013), ustpor (10-04-2013)
Alt 12-01-2012, 10:55 PM   #5 (permalink)
Admin
 
bestoffrm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: May 2011
Mesajlar: 10.180
Teşekkür: 388
382 Mesajına 1.356 teşekkür edildi.
Standart

Arkadaşlar güzel paylaşım olmuş,emeğinize sağlık.
bestoffrm isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
bestoffrm Nickli üyemize 8 üyemiz teşekkür etmiştir:
erslya (12-03-2012), fred (12-13-2012), holesa (10-04-2013), imolea (12-14-2012), inggow (12-14-2012), nerzank (12-05-2012), rejust (10-06-2013), ustpor (10-04-2013)
Alt 12-24-2012, 01:39 PM   #6 (permalink)
Üye
 
ömer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jul 2009
Mesajlar: 2.357
Teşekkür: 151
167 Mesajına 541 teşekkür edildi.
Standart

emeğine sağlık.
ömer isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
ömer Nickli üyemize 3 üyemiz teşekkür etmiştir:
holesa (10-04-2013), rejust (10-06-2013), ustpor (10-04-2013)
Alt 05-14-2013, 07:39 AM   #7 (permalink)
Süper Moderatör
 
AyLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jun 2009
Mesajlar: 8.660
Teşekkür: 329
434 Mesajına 1.488 teşekkür edildi.
Standart

fizik çalışma yöntemleri için teşekkür ederim.
AyLa isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
AyLa Nickli üyemize 3 üyemiz teşekkür etmiştir:
holesa (10-04-2013), rejust (10-06-2013), ustpor (10-04-2013)
Alt 10-03-2013, 08:16 AM   #8 (permalink)
Admin
 
@izci@ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jul 2008
Mesajlar: 24.612
Teşekkür: 522
2.045 Mesajına 4.872 teşekkür edildi.
Standart

paylaşım için teşekkür ederim.
__________________

ALLAH'ım!
Bakışımızı ibret,
Sukutumuzu hikmet,
konuşmamızı sanat ve
marifete dönüştür,

ALLAH'ım!

Boşa bakanlardan,
Boşa susanlardan,
Boşa konuşanlardan eyleme.

@izci@ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
@izci@ Nickli üyemize 3 üyemiz teşekkür etmiştir:
holesa (10-04-2013), rejust (10-06-2013), ustpor (10-04-2013)
Cevapla

Bookmarks

Etiketler
calisma, ders calisma teknikleri kitap ozetleri, ders calisma teknikleri slayt, fizik, kpss ders calisma teknikleri, oss ders calisma teknikleri, verimli ders calisma teknikleri, verimli ders calisma teknikleri nelerdir, verimli ders calisma teknikleri sunu, yeni verimli ders calisma teknikleri, yontemleri

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


LinkBacks (?)
LinkBack to this Thread: http://www.bestoffrm.com/15010-fizik-calisma-yontemleri.html
Konuyu Başlatan For Type Tarih
fizik dersini çözemiyorum— Yandex: 2milyon sonuç bulundu This thread Refback 03-11-2013 04:58 PM
fizik dersini anlamanın yolları— Yandex: 885bin sonuç bulundu This thread Refback 01-29-2013 02:51 AM
fiziğin çalışma yöntemleri— Yandex: 16milyon sonuç bulundu This thread Refback 10-12-2012 12:00 AM

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Kimya Çalışma Yöntemleri elif Kimya 3 02-16-2014 01:29 PM
Geometri Çalışma Yöntemleri @izci@ Geometri 3 11-22-2013 08:46 PM
Vücut Sıkılaştırma Yöntemleri cevher Cilt Bakımı 3 07-10-2013 08:03 PM
Coğrafya Çalışma Yöntemleri elif 10.Sınıf Coğrafya 2 07-10-2013 08:03 PM
Tartışma Yöntemleri Rüyam Eğitim döküman ve programları 3 12-24-2012 01:28 PM


WEZ Format +3. Şuan Saat: 05:20 AM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.

bestoffrm | aşk flashları | sitemap | tags
Resimli Şiirler Şairler Müzik Yemek Tarifleri Moda Örgü Modelleri Dantel Modelleri Şifalı Bitkiler İslami Konular Dil An Coğrafya Fizik Roman Özetleri Aşk Duaları Dilek Duaları Define İşaretleri Cilt ve Güzellik Sosyal Dil Anlatım Edebiyat Aşk flashları Domain Telif Hakkı Sitemizin tüm hakları saklıdır. Telif hakkı ihlali bildirimi, acil şikayetleriniz ve her türlü görüş ve önerileriniz için iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz. Sorumluluk İçerik sağlayıcı ve paylaşım sitesi olan Bestoffrm.com sitesinde, 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre tüm üyelerimiz ve ziyaretçilerimiz yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Bestoffrm.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler iletişim sayfamızdan bildirilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır. Sitemizde yayınlanan sağlıkla ilgili konular sadece bilgilendirme amaçlı olup tedavi için Lütfen Doktorunuza başvurunuz.