Bestoffrm|Aşk Flashlari|Yazili Sorulari|Büyüler|Sifali Bitkiler|
 
"Formumuza Moderatörler alınacaktır.Üyelerimize duyurulur.
Geri git   Bestoffrm|Aşk Flashlari|Yazili Sorulari|Büyüler|Sifali Bitkiler| >
»»-(¯`v´¯)-» Kültür ve Eğitim »»-(¯`v´¯)-» > Fizik Konuları > Fizik Konu ve Yazılıları > 9.Sınıf Fizik
Connect with Facebook


Fizik Çalışma Yöntemleri

9.Sınıf Fizik


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 02.11.2008, 20:23   #1 (permalink)
Süper Moderatör
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Eskişehir Şubesi
Üyelik tarihi: Jul 2008
Üye No: 8496
Mesajlar: 19.660
Konular: 13356
Teşekkür: 165
1.401 Mesajına 3.284 teşekkür edildi.
Thumbs up Fizik Çalışma Yöntemleri


Fizik dersinin içeriği genel hatlarıyla nelerden oluşur ve niçin öğrenilir?

ÖSS deki 45 soruluk Fen grubu dersleri içinde 19 soru ile en çok soru çıkan ders olup bir sayısal öğrencisinin mutlaka öğrenmesi gereken bir derstir. ÖSS de çıkan fizik sorularının zorluk derecesine göre 3 gruba ayırabiliriz. %25 i kolay, %50 si normal, %25 i çeldirici özellik taşıyan ve yoruma ihtiyaç duyulan zor nitelikteki sorulardır. Fizik dersine yeterince çalışabilen bir öğrenci soruların %75 ini rahatlıkla çözebilir.

Vektör, kuvvet, moment, ağırlık merkezi, basit makineler, kütle-öz kütle, sıvıların statiği, sıcaklık ve genleşme, hareket, enerji, elektrostatik, elektrik akımı ve optik ÖSS de çıkan belli başlı Fizik konularıdır. Sözel ve Eşit ağırlıklı bölümlerden sınava hazırlanan üniversite adaylarının temel kavramları öğrenmeleri durumunda her türlü fizik sorusunu çözebilmesi mümkündür. Fizik ihmale gelmeyen bir derstir.

Fizik dersi nasıl dinlenmeli ve bu dersle ilgili bireysel çalışmalarda nelere dikkat edilmelidir?

· Fizik dersinde başarılı olabilmek için uyulması gereken bazı kurallar şöyledir:

· Konu ile ilgili temel kavramlar iyi öğrenilmeli.

· Anlaşılmayan kavr*** tanım ve alt başlık için kısa da olsa açıklayıcı notlar tutulmalı.

· Önce temel bilgiler pekiştirilmeli,ve temel bilgiler öğrenilmeden genel bilgilerin kullanılacağı sorulara geçilmemelidir.

· Fizik dersini derste anlamak başarmak için ön koşuldur.

· Derste kavranan konular tekrar edilmeli ve test çözümleri ile pekiştirilmelidir.

· Konuların daha iyi anlaşılması için mümkün olduğunca fazla örnek çözülmeli.

· Çözümler kağıt üzerinde ve yazarak yapılmalıdır.

· Geçmiş yıllara ait sorular incelenmelidir.

Fizik dersinin soruları hangi niteliklere sahiptir? Bu derse ait sorular çözülürken genellikle nelere dikkat edilmelidir?

· Fizik dersinde karşılaşılan belli başlı soru tipleri şöyledir:

· Sıralama soruları

· İlk duruma göre son durum kıyaslama veya fark alma soruları.

· Bazı niceliklere ait ilk değerin son değere eşit olduğu sorular.

· Oran soruları.

· İlke soruları vb.

Soru çözümlerinde aşağıdaki tavsiyelere uymak fizik dersindeki başarıyı arttıracaktır.

Soru çözümleri kolaydan zora doğru olmalı.

· Sorulara ezberci mantıkla değil, düşünce ve yorumla yaklaşılmalı.

· Sorulara çözülemez ön yargısıyla yaklaşılmamalı.

· Önce soruyu anlayıp nasıl çözmek gerektiği hakkında fikir yürütmeye çalışılmalı.

· Soru çözerken mümkünse şekil veya grafik çizilerek olay somutlaştırılmalı ve zaman kaybı önlenmeli.

· Özellikle altı çizili, en az, en çok, kesinlikle ve benzeri ifade eden anahtar kelimelere dikkat edilmeli.

· Fizik soruları genellikle şekilli ve soru metniyle şekilde birbirinin tamamlayıcısı olduğundan her ikisi birlikte dikkate alınarak veriler ve istenen değerler belirlenmeli.

· İlkeli sorularda önce soru kökü okunmalı ve ilkeler bu amaca uygun olarak incelenmeli.
Fizik dersinde başarılı olabilmek için hangi hususlar göz önünde bulundurulmalıdır?

Yanlış bir ön yargı sonucu öğrenciler tarafından branş dersler içinde en zor olarak algılanan derslerden birisi fiziktir. Başarısızlığın temel nedeni de budur. Fizik dersini de diğer dersler gibi algılamak gerekir.

Bazı basit temel esaslar yerine getirildikten sonra öğrenilmesi kolay ve zevkli bir derstir.


Fizik dersini diğer derslere ait konu ve sorulardan ayıran seçici özellikler nelerdir?

Fizik dersi fen grubu dersleri içerisinde yer alan, bireylerin sayısal kapasitelerini kullanmaları gerektiren, yorum ağırlıklı bir derstir.

Vektör kavramını, sayısal bazı işlemleri hatta yorum yeteneğini de içerdiğinden bir çok dersten faydalanır ve bir çok derse ışık tutar.


Fizik dersini çalışırken hangi yardımcı kaynak ve materyallerden faydalanmak gerekir?

MEB müfredatını esas alan bir fizik kitabı temel kaynak olmak şartıyla eldeki yardımcı ders kitapları, ders notları, soru bankaları, testler, dergiler vb. dokümanların hepsi faydalı olacaktır.


Fizik dersinde başarılı olabilmek için:

Sözel gruptaki öğrenciler: Fazla işlem yapmak gerekmeden günlük hayat tecrübesi ile çözülebilecek soruları ve basit matematik işlemleri ile sonuca ulaşabilecek soruları çözmeye çalışmalıdır. Bu yapıya uygun konular iyi seçilmelidir.

Sayısal gruptaki öğrenciler: Sözel ve eşit ağırlık gruptaki öğrenciler ile yapılan tavsiyelere ek olarak, vektörel(yönlü) nicelikleri de iyi bir şekilde kavramalıdır. Temel matematik, geometri, kimya bilgilerini de fizik çalışırken öğrenmiş, hatırlamış olacağından daha önce belirtilen soru tiplerinin tamamını tavsiye edilen yöntemlerle öğrenmeye çalışmalıdır.


-----------------İMZA-----------------
Güzel konuşmanın sırrı, lüzumsuz sözleri terk etmektir. (Hz. Ebubekir)

Konu Harputlu tarafından (05.08.2012 Saat 14:05 ) değiştirilmiştir.
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
elif Nickli üyemize 7 üyemiz teşekkür etmiştir:
AyLa (14.05.2013), berke23 (06.10.2012), bestoffrm (01.12.2012), holesa (04.10.2013), ömer (24.12.2012), rejust (06.10.2013), ustpor (04.10.2013)
REKLAM
Alt 05.08.2012, 14:05   #2 (permalink)
Moderatör
 
Harputlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Elazığ Şubesi
Üyelik tarihi: Sep 2009
Üye No: 8689
Mesajlar: 4.852
Konular: 1462
Teşekkür: 89
298 Mesajına 797 teşekkür edildi.
Standart


Fizik Dersine Nasıl Çalışılır?

FİZİK DERSİNİN İÇERİĞİ

Fizik dersi, Fen grubu dersleri içerisinde yer alan, bireylerin sayısal kapasitelerini kullanmalarını gerektiren, yorum ağırlıklı bir derstir.

Vektör kavramını, sayısal bazı işlemleri hatta yorum yeteneğini de içerdiğinden bir çok dersten faydalanır ve bir çok derse ışık tutar.

Vektör, kuvvet, moment, ağırlık merkezi, basit makineler, kütle- öz kütle, sıvıların statiği, sıcaklık ve genleşme, hareket, enerji, elektrostatik, elektrik akımı ve optik ÖSSde çıkan belli başlı fizik konularıdır.

Yanlış bir önyargı sonucu öğrenciler tarafından branş dersleri içerisinde en zor olarak algılanan derslerden birisi fiziktir. Başarısızlığın temel nedeni de budur. Fizik dersini de diğer dersler gibi algılamak gerekir.

Bazı basit temel esaslar yerine getirildikten sonra öğrenilmesi kolay ve zevkli bir derstir.

FİZİK DERSİNE ÇALIŞMA

A) Derste

Fizik dersini derste anlamak başarmak için ön koşuldur. Derste öğretmenin yaptığı açıklama ve verdiği örnekler çok dikkatli takip edilmeli, bütün ayrıntılar dikkate alınmalıdır. Sorular, çözümler, grafikler ve çizimler hatasız bir şekilde deftere geçirilmelidir. Öğretmen konuyu anlatırken veya örnek sorular çözerken anlaşılmayan bölümler vakit kaybedilmeden sorulmalı ve öğrenilmelidir. İşlenecek konuları daha rahat anlamak ve takip etmek için muhakkak derslere hazır gelinmelidir.

B) Bireysel Çalışmalarda

Fizik dersinde başarılı olabilmek için ders sonrası düzenli ve programlı tekrar zorunludur. Konu ile ilgili temel kavramlar iyi öğrenilmelidir. Anlaşılamayan kavram, tanım ve alt başlıklar, derslerde tutulmuş notlar günlük tekrarlarda gözden geçirilmeli, örnek sorularla öğrenme pekiştirilmelidir.

Geçmiş yıllara ait sorular çözülmeli, MEB müfredatını esas alan fizik kitabı temel kaynak olmak şartı ile eldeki yardımcı ders kitapları, ders notları soru bankları gibi dokümanların hepsinden faydalanmak gerekir.


alıntıKonu bera tarafından (06.11.2012 Saat 18:12 ) değiştirilmiştir.
Harputlu isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Harputlu Nickli üyemize 6 üyemiz teşekkür etmiştir:
AyLa (14.05.2013), bestoffrm (01.12.2012), holesa (04.10.2013), ömer (24.12.2012), rejust (06.10.2013), ustpor (04.10.2013)
Alt 06.10.2012, 20:40   #3 (permalink)
Moderatör
 
berke23 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Elazığ Şubesi
Üyelik tarihi: Jan 2010
Üye No: 10122
Mesajlar: 3.815
Konular: 965
Teşekkür: 72
229 Mesajına 606 teşekkür edildi.
Standart


FİZİK DERSİ NASIL ÇALIŞILMALIDIR?

Fizik dersi ilköğretim fen bilgisi dersinin iyi kavranmasıyla alakalıdır. Eğer konular ve kavramlar ilköğretimde iyi kavranmışsa mutlaka yeni lise konularını çalışırken hiçbir sıkıntı çekilmeyecektir.

Lise müfredatının devamlılığı da esas alınarak yazları bilgiler unutulmamaya çalışılmalıdır. Fizik dersindeki kuralları, formülleri ezberlemek yerine mantıklarını kavramaya çalışmak daha anlamlı bir yoldur. Konular gerçek hayata dair örneklerle birlikte kavranmaya çalışılırsa ve dersin öğretmeninden mutlaka öncelikle öğrenmeye çalışılırsa çözüm yoluna girilmiştir demektir.

Fizikle ilgili geniş konu dağılımı ve konular arasındaki ilişkide göz önünde tutularak konular atlanarak öğrenilmeye çalışılmamalıdır. Mutlaka not alarak defter tutarak ve farklı kaynaklardan çözerek çalışılmalıdır.

Fizik dersinin öğreniminde görselliğin önemini vurgulamak istiyorum. Bunun en güzel yolu deneylerin anlaşılmasıdır. Deneyler mümkünse laboratuar ortamında veya bilgisayar ortamında incelenmelidir. Bu imkanlar için artık internet kullanımı çok kolay bir şekilde öğrencilerin kullanımındadır. Bunları yaparken her ders gibi fiziğinde sevilmesi çok önemlidir.

Soruların cevaplarında benzerliklerin çok olduğu, çeldiricilerle yanılma ihtimalinin fazla olduğu fizik dersi soruları mutlaka bol soru çözülerek aşılması gereken bir durumdur. Bununla birlikte fizik sorularında geometri gibi yorum ve görme kabiliyetinin gelişmesi gereken bir derstir. Bunun yanı sıra tabiatta soruların gerçeklerini görebilmeyi önemsemeli ve öğrenme gayretini bu şekilde beslemelidir. Bu arada yine geçmiş yıllardaki sorular mutlaka sınavların öncesinde ele alınmalı ve ayrıntılı bir şekilde çözülmelidir.

kaynak: http://sinav.zaman.com.tr/?part=icer...ehberlik&id=14Konu bera tarafından (06.11.2012 Saat 18:14 ) değiştirilmiştir.
berke23 isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
berke23 Nickli üyemize 6 üyemiz teşekkür etmiştir:
AyLa (14.05.2013), bestoffrm (01.12.2012), holesa (04.10.2013), ömer (24.12.2012), rejust (06.10.2013), ustpor (04.10.2013)
Alt 06.11.2012, 18:15   #4 (permalink)
Süper Moderatör
 
bera - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Ağrı Şubesi
Üyelik tarihi: Aug 2009
Üye No: 8636
Mesajlar: 15.013
Konular: 3305
Teşekkür: 866
1.039 Mesajına 3.355 teşekkür edildi.
Standart


fizk dersi çalışma yöntemleriyle ilgili bilgiler için teşekkür ederim.


bera isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
bera Nickli üyemize 3 üyemiz teşekkür etmiştir:
holesa (04.10.2013), rejust (06.10.2013), ustpor (04.10.2013)
Alt 01.12.2012, 21:55   #5 (permalink)
Admin
 
bestoffrm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Adıyaman Şubesi
Üyelik tarihi: May 2011
Üye No: 13940
Mesajlar: 10.747
Konular: 1216
Teşekkür: 475
446 Mesajına 1.437 teşekkür edildi.
Standart


Arkadaşlar güzel paylaşım olmuş,emeğinize sağlık.


bestoffrm isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
bestoffrm Nickli üyemize 8 üyemiz teşekkür etmiştir:
erslya (03.12.2012), fred (13.12.2012), holesa (04.10.2013), imolea (14.12.2012), inggow (14.12.2012), nerzank (05.12.2012), rejust (06.10.2013), ustpor (04.10.2013)
Alt 24.12.2012, 12:39   #6 (permalink)
Üye
 
ömer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Adıyaman Şubesi
Üyelik tarihi: Jul 2009
Üye No: 8486
Mesajlar: 2.357
Konular: 871
Teşekkür: 151
177 Mesajına 561 teşekkür edildi.
Standart


emeğine sağlık.


ömer isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
ömer Nickli üyemize 3 üyemiz teşekkür etmiştir:
holesa (04.10.2013), rejust (06.10.2013), ustpor (04.10.2013)
Alt 14.05.2013, 06:39   #7 (permalink)
Süper Moderatör
 
AyLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Yurtdışı Şubesi
Üyelik tarihi: Jun 2009
Üye No: 8385
Mesajlar: 9.538
Konular: 1739
Teşekkür: 377
605 Mesajına 1.653 teşekkür edildi.
Standart


fizik çalışma yöntemleri için teşekkür ederim.


AyLa isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
AyLa Nickli üyemize 3 üyemiz teşekkür etmiştir:
holesa (04.10.2013), rejust (06.10.2013), ustpor (04.10.2013)
Alt 03.10.2013, 07:16   #8 (permalink)
Admin
 
@izci@ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Adıyaman Şubesi
Üyelik tarihi: Jul 2008
Üye No: 2
Mesajlar: 24.941
Konular: 11491
Teşekkür: 551
2.195 Mesajına 5.100 teşekkür edildi.
Standart


paylaşım için teşekkür ederim.


-----------------İMZA-----------------

ALLAH'ım!
Bakışımızı ibret,
Sukutumuzu hikmet,
konuşmamızı sanat ve
marifete dönüştür,

ALLAH'ım!

Boşa bakanlardan,
Boşa susanlardan,
Boşa konuşanlardan eyleme.

@izci@ isimli Üye şuanda  online konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
@izci@ Nickli üyemize 3 üyemiz teşekkür etmiştir:
holesa (04.10.2013), rejust (06.10.2013), ustpor (04.10.2013)
Cevapla

Bookmarks

Etiketler
calisma, ders calisma teknikleri kitap ozetleri, ders calisma teknikleri slayt, fizik, kpss ders calisma teknikleri, oss ders calisma teknikleri, verimli ders calisma teknikleri, verimli ders calisma teknikleri nelerdir, verimli ders calisma teknikleri sunu, yeni verimli ders calisma teknikleri, yontemleri

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Kimya Çalışma Yöntemleri elif Kimya 3 16.02.2014 12:29
Geometri Çalışma Yöntemleri @izci@ Geometri 3 22.11.2013 19:46
Vücut Sıkılaştırma Yöntemleri cevher Cilt Bakımı 3 10.07.2013 19:03
Coğrafya Çalışma Yöntemleri elif 10.Sınıf Coğrafya 2 10.07.2013 19:03
Tartışma Yöntemleri Rüyam Eğitim döküman ve programları 3 24.12.2012 12:28


WEZ Format +3. Şuan Saat: 04:15.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.

bestoffrm | aşk flashları | sitemap | tags
Resimli Şiirler Şairler Müzik Yemek Tarifleri Moda Örgü Modelleri Dantel Modelleri Şifalı Bitkiler İslami Konular Dil An Coğrafya Fizik Roman Özetleri Aşk Duaları Dilek Duaları Define İşaretleri Cilt ve Güzellik Sosyal Dil Anlatım Edebiyat Aşk flashları Domain Telif Hakkı Sitemizin tüm hakları saklıdır. Telif hakkı ihlali bildirimi, acil şikayetleriniz ve her türlü görüş ve önerileriniz için iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz. Sorumluluk İçerik sağlayıcı ve paylaşım sitesi olan Bestoffrm.com sitesinde, 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre tüm üyelerimiz ve ziyaretçilerimiz yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Bestoffrm.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler iletişim sayfamızdan bildirilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır. Sitemizde yayınlanan sağlıkla ilgili konular sadece bilgilendirme amaçlı olup tedavi için Lütfen Doktorunuza başvurunuz.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530