Bestoffrm|Ask Flashlari| Resimli Siirler|Yazili Sorulari|Büyüler|Performans,Proje Konulari|Sifali Bitkiler|Definecilik
 
"Hayat bir öyküye benzer, önemli olan yanı eserin uzun olması değil, iyi olmasıdır. Seneca"
Geri git   Bestoffrm|Ask Flashlari| Resimli Siirler|Yazili Sorulari|Büyüler|Performans,Proje Konulari|Sifali Bitkiler|Definecilik >
»»-(¯`v´¯)-» Sağlık Rehberi »»-(¯`v´¯)-»
> Şifalı Bitkiler > Şifalı Otlar, Bitkisel Tedaviler > T-U-Ü
Connect with Facebook

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 05-19-2011, 07:21 PM   #1 (permalink)
Üye
 
cırlaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Mar 2010
Mesajlar: 1.158
Teşekkür: 24
99 Mesajına 264 teşekkür edildi.
ğğ Üzümün Faydaları,yaş üzümün faydaları,uzumun vucuda faydalari- Yorgunluk gidrici: A ve C vitamini ihtiva etmesi sebebiyle yorgunluğu giderir
- Göze iyi gelir: A vitamini ihtiva etmesinden dolayı gece körlüğünü önler. Baştaki ayeti kerimenin mucizevi beyanı şoförler arasında yapılan araştırma ile gözler önüne seriliyor. Gece kaza yapan şoförlerde A vitamini eksikliği mevcut. Ayette ” siz ondan sarhoşluk veren içecek yaparsınız” buyruluyor. Kazaların çoğu alkolden değil mi? Trafik canavarı alkol değil mi? Aynı rızıktan fazla yiyen şoför A vitamini alıyor,gözleri kuvvetleniyor. Akıl sahipleri için çok ibretler var.
- Sinirleri teskin eder: B1.B6 ve C vitamini ihtiva ettiğinden sinirleri teskin eder.
- Karaciğeri güçlendirir: Karaciğer yetersizliğinde,kalp büyümesinde kullanılır.
- Şişmanlatır: Taze üzüm çok yenirse vücudu şimanlatır.
- Hazım: Yaş üzüm hazmı kolaylaştırır,kabızlığı giderir.
- İshal kesici: Üzümün yaprakları ve ham ekşi üzüm ishali kesip kabızlık yapar.
- Kanı temizler: Kuru üzüm güzel kan yapar, cildi güzelleştirir,kanı temizler,sivilceleri içten kurutur.
- Tansiyon düşürür: Yaş üzüm yüksek tansiyonun düşürülmesinde yardımcı olur. İçinde potasyum olduğu için tansiyonu regüle eder.
- Basur ( hemoroid ): Üzüm yenmeye devam edilir.
- Romatizma: Mafsal ağrıları,Romatizmaya gayet faydalıdır.
- Nekahat dönemini kısaltır: Hastalara zayıf çocuklara,asabilere üzüm yemek iyidir,hastalıkta nekahat dönemini kısaltır
- Alkol Bağımlılığı: Asmanın (ağacın) suyu içkiyi bıraktırır. Aç karına içilecek.
- Böbrek taşı: (Ekşi ham üzüm suyu) günde 3 su bardağı aç iken içilirse böbrek taşlarını eritir. (Kabızlık yapan Bal veya Sinamekiyle beraber içilirse kabzlık yapmaz)
- Safra düzenleyici: Üzüm koruğu fazla safra ifrazatını keser, karaciğere faydalıdır.
- Baş ağrısı: Üzüm koruğu safradan ileri gelen baş ağrısını hemen keser.
– Üzüm Fazla yenildiğinde baş ağrısı yapar. Günlük koparılıp yenen üzüm karın şişliği yapar, bağırsakları bozar. Telafisi için ekşi nar yemek baş ağrısını engeller, ekşi ham üzüm yemekte önler. Sirke limon da baş ağrısı etkisini giderir. Günlük yenmemelidir. Üzüm suyu yaklaşık olarak anne sütene eş değerdedir. Bebeklere çok fayda veriri. Annede bol miktarda üzüm yerse sütü bol olur.
İçindekiler:100 gr yaş üzüm kalori 70 su%82, protein%1, Yağ%1, Karbonhidrat %15, Kalsiyum %0,17, Fosfor %21, Demir %0,06, A vitamini %0,80, B1 ve b2 Vitamini%0,006, C vitamini %0,4, Likotinik asit %0,02
cırlaz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
cırlaz Nickli üyemize 4 üyemiz teşekkür etmiştir:
@izci@ (10-14-2012), AyLa (09-20-2012), nina (11-18-2012), pala (11-09-2012)
Alt 05-19-2011, 07:53 PM   #2 (permalink)
Admin
 
@izci@ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jul 2008
Mesajlar: 24.612
Teşekkür: 522
2.045 Mesajına 4.872 teşekkür edildi.
Standartüzümü faydaları nelerdir?
Kan şekerinin hızla yükselmesine neden olduğundan dolayı şeker hastalığı olanların fazla miktarda tüketmemesi gerekir.
Mide ülseri, gastrit, karaciğer hastalıkları, dalak hastalıkları, romatizma ve mafsal iltihabında faydalıdır.
Üzüm ve üzüm suyu tüketiminin kolon kanserine yakalanma olasılığını yüzde 50 oranında azalttığı belirtilmektedir.
Vücudumuzdaki kemik ve sinir dokusunu, kasların çalışmasını ve kalp atımlarını düzenleyen magnezyum, içeriğinde bol miktarda bulunur.
Üzüm çekirdeği histamin salgısını azaltıcı özelliğiyle alerjiyi önleyici etkiye sahiptir.
Üzüm çekirdeğinin bağ dokusunu güçlendirici, cildi daha sıkı ve elastiki yapıcı etkisi vardır.
Yaşlanmaya karşı koruduğu gibi alkol ve sigaranın zararlı etkilerini de azaltır.
Kanın temizlenmesine yardımcı olan bu şifa kaynağı meyve, doğum kontrol hapının yan etkilerini azaltır.
İçinde bulunan inositol, kolesterol düzeyini azaltmaya yardımcıdır. Ayrıca inositol, saçların büyümesi için hayati bir vitamindir.
.
__________________

ALLAH'ım!
Bakışımızı ibret,
Sukutumuzu hikmet,
konuşmamızı sanat ve
marifete dönüştür,

ALLAH'ım!

Boşa bakanlardan,
Boşa susanlardan,
Boşa konuşanlardan eyleme.

@izci@ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
@izci@ Nickli üyemize 2 üyemiz teşekkür etmiştir:
nina (11-18-2012), pala (11-09-2012)
Alt 09-20-2012, 08:48 PM   #3 (permalink)
Süper Moderatör
 
AyLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jun 2009
Mesajlar: 8.660
Teşekkür: 329
434 Mesajına 1.488 teşekkür edildi.
Standart

Üzüm, tek başına bir eczane gibi
Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Turan Karadeniz, A, B1, B2, C vitamininin yanı sıra bünyesinde potasyum, magnezyum içeren üzümün insan sağlığı açısından tek başına bir eczane olduğunu söyledi.
Üzümün yararlarının sayılamayacak kadar çok olduğunu dile getiren Prof. Karadeniz, özellikle baş ağrısı ve kansere karşı üzümün koruyucu etkisi olduğunu dile getirdi. Asabı bozulanların da üzüm yemesi gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Karadeniz, üzümün yararlarını şöyle sıraladı:
“Üzüm bağışıklık sistemini kuvvetlendirmektedir.
Böbrek ve karaciğerin işlevini artırır, karaciğer hastalıkları ve kansızlığın tedavisinde etkilidir. Kanın temizlenmesine, vücutta yağların erimesine yardımcı olur.
Vücutta biriken zararlı maddelerin dışarı atılmasını sağlar.
Yağlı bileşiklerin kılcal birikmesini engelleyerek ve kanı sulandırarak kalp-damar sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur. İçerdiği resveratrol maddesi sayesinde kansere karşı vücudu korumakta görev almaktadır. Vücudu virüslere karşı dirençli hale getirir. Kabuk ve çekirdekleri mideye zarar vermeden sindirimi hızlandırır, bağırsak sisteminin çalışmasını düzenler, bağırsak sancısını giderir.
Cüzamdan kurtulmak için bolca kuru üzüm yenilmelidir.
Hamilelik veya bacaktaki şişliklerin giderilmesinde ekşi üzüm suyu lapası şiş uzuvlara sarılmalıdır. Cinsel gücü artırır, genel vücut zayıflığını giderir.
Sedeften kaynaklanan yaralara sürülerek şifa bulunur. İçerdiği besin, vitamin ve mineraller sayesinde güzellik iksiri ve zayıflama rejimlerinde kullanılmaktadır.
Beyinin enerji kaynağıdır.
Cildin taze ve temiz bir görünüm almasını sağlar, alerji ve kireçlenmelerde iltihap oluşumunu engeller. İçerdiği biflavonoidler sayesinde C vitamininin etkinliğini artırır.
Kuru üzüm ağız kokularını gidermekte, akciğer hastalığına, asap bozukluğuna, unutkanlığa, kansızlığa, karaciğer zafiyetine, ses kısıklığına iyi gelmektedir.
Üzüm yaprağı suyu dizanteriye ve göz nezlesine karşı şifalı gelmektedir. Taze üzüm anne sütünü çoğaltmaktadır. Böbrek hastalıklarına taze üzüm iyi gelmektedir. Kansere karşı bol bol taze üzüm yenilmelidir.
Tatlı üzüm cinsel gücü kuvvetlendirir. Taze üzümle kuru üzüm birlikte yenirse bağırsak hastalıklarına ve kolite iyi gelmektedir. Kara üzüm, kalp, karaciğer, dalak, mide ve dimağ hastalıklarına şifa verir, kalbi kuvvetlendirir, nefes darlığına iyi gelir.
Damar sertliğine kuru üzüm iyi gelmekte, öksürüğü kesmekte, safrayı izale etmekte, balgamı gidermekte, ağız içi yaralarını iyileştirmektedir.
Kuru üzüm baş ağrısını dindirmekte, idrar yolları iltihaplanmasına şifalı olmakta, cinsel gücü artırmaktadır.
Genel zayıflığa kuru üzüm iyi gelmektedir.
Vücudun aşırı derecede yorgunluğu ve bitkinliğinde kuru üzüm hoşafı içilmelidir.
Kuru üzüm iç yağ ile dövülüp derin ve iltihaplı yaralar üzerine konursa, iltihabı dışarı çıkarır, siğillerin üzerine konursa eritir. Kuru üzüm el ayak titremesine ve sinir zafiyetine iyi gelir, ses kısıklığını giderir.

Kuru üzüm hoşafı adet kanını söktürür, vereme ve basura iyi gelmekte, öksürüğü kesmekte, kireçlenmeyi önlemektedir. Aşırı adet kanamasını önlemek için kuru üzüm yenilmelidir. Kuru üzüm bağırsak iltihaplarına şifalı gelmektedir. Kuru üzüm vücudu şişmanlatır, günlük ile yenirse insanı zekileştirir, unutkanlığı giderir.
Sarı üzüm sedef hastalığına iyi gelmektedir. Çekirdeği çıkartılmış siyah kuru üzüm adet kanamasını söktürür. Üzüm yapraklarının suyu kan tükürmeye ve mide sancısına şifalı olmaktadır. Kuru üzüm sesi açar, asabı kuvvetlendirir. Bağırsak sancısına karşı üzüm yenilmelidir. Cüzama karşı kuru üzüm iyi gelmektedir. Diş ağrısına karşı üzümle sarımsak kaynatılıp gargara yapılmalıdır. Üzüm yüksek tansiyonu düşürür, kabızlığı giderir, hamilelerin mide bulantısını önler.”
‘SARA’YA İYİ GELİYOR
Üzümün kireçlenmeyi de önlediğini belirten Prof. Dr. Karadeniz, şunları kaydetti:
“Taze üzüm yenilerek dizlerdeki kireçlenme önlenir, romatizma ve mafsal iltihabına faydalıdır. Fil hastalığında üzüm ağacının külü sirke ile karıştırılıp şişlik üzerine konursa faydalı gelir. İktidarsızlığa kuru üzüm iyi gelmektedir. Sedef hastalığında kuru üzüm lapası yaralara sürülürse şifalı olur. Üzüm yaprağı usaresi suyla karıştırılıp saçlar yıkanırsa saçları uzatır. Damar sertliğine karşı üzüm hoşafı içilmelidir.
Saraya karşı üzüm hoşafı iyi gelir. Üzüm pekmezi akciğer veremine, asap bozukluğuna, kansızlığa, karaciğer zafiyetine iyi gelir. Zindeleşmek için üzüm pekmezi içilmelidir. Üzüm pekmezi içilirse ayaktaki yaralara faydalı olur. Dizanteriye karşı üzüm yaprağı usaresinden içilmelidir. Göz nezlesinde arpa unu ile üzüm yaprağı su ile hamur yapılarak göz üzerine konursa şifalı olur. Kan tükürmeye karşı üzüm yaprağı suyu içilmelidir. Baharda asmaların kesilen yerlerinden akan su egzama, bağırsak kanamaları, deri ve göz hastalıklarına karşı deva olarak kullanılır. Tohumlarından elde edilen üzüm yağı ishale karşı tavsiye edilmektedir. Üzüm yorgunluk gidericidir, beden ve zihin gücünü artırır, gözün görme gücünü destekler. Sinirleri yatıştırır, karaciğeri güçlendirir, kalp büyümesini önler, hazmı kolaylaştırır, kabızlığı giderir, tansiyonu düşürür ve tansiyonu düzenler. Üzüm basura ve romatizmaya iyi gelir. Taze üzüm çok yenirse şişmanlatır. Kuru üzüm kan yapar, cildi güzelleştirir, kanı tazeler. Sivilceleri yok eder. nekahet dönemini kısaltır.”
Prof. Dr. Karadeniz, “Koruk (ekşi üzüm) henüz olgunlaşmamış, ekşi, ham üzümdür. Üzüm koruğu suyu kalp rahatsızlıklarına ve ülsere iyi gelmektedir. Ezilmiş koruk üzüm kanserli uzva konulursa şifalı olmaktadır. İştah açar, göz ağrılarını dindirir. Kurdeşen hastalığına karşı koruk şerbeti peynir suyuyla içilmelidir. Fil hastalığında ekşi üzüm suyu sirke ile lapa şeklinde bacağa bağlanırsa şifa elde edilir. Hamilelikten kaynaklanan ayak ve bacak şişmelerinde koruk üzüm suyuna batırılan bir bez bu uzuvlar üzerine bağlanırsa şişler iner. Ham üzüm suyundan üç bardak aç karnına içilirse böbrek taşlarını eritir. Ham üzüm suyu fazla safra salgısını ve safradan kaynaklanan baş ağrısını keser. Ham üzüm suyu karaciğere faydalıdır. Asma yaprağı içerdiği tanen ile kabız, haricen ise kan durdurucu, sivilcelerde cerahat toplayıcı etki gösterir. Haricen taze yapraklar tavsiye edilirken, dahilen ise 50 gram yaprak 1 litre suda kaynatılıp günde 3-4 bardak içilir” şeklinde konuştu.
AyLa isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
AyLa Nickli üyemize 3 üyemiz teşekkür etmiştir:
@izci@ (10-14-2012), nina (11-18-2012), pala (11-09-2012)
Alt 10-14-2012, 10:37 PM   #4 (permalink)
Admin
 
@izci@ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jul 2008
Mesajlar: 24.612
Teşekkür: 522
2.045 Mesajına 4.872 teşekkür edildi.
Standart

mübarek şifa deposu zamanı geçmeden tüketime devam edeyim.
__________________

ALLAH'ım!
Bakışımızı ibret,
Sukutumuzu hikmet,
konuşmamızı sanat ve
marifete dönüştür,

ALLAH'ım!

Boşa bakanlardan,
Boşa susanlardan,
Boşa konuşanlardan eyleme.

@izci@ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
@izci@ Nickli kullanıcımıza teşekkür eden üyelerimiz:
nina (11-18-2012)
Alt 11-09-2012, 09:19 AM   #5 (permalink)
Üye
 
pala - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Mar 2010
Mesajlar: 1.043
Teşekkür: 121
79 Mesajına 315 teşekkür edildi.
Standart

üzüm başlı başına bir şifa kaynağı.
pala isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
pala Nickli üyemize 6 üyemiz teşekkür etmiştir:
bowkno (11-10-2012), fred (11-10-2012), inggow (11-10-2012), nina (11-18-2012), ughtan (11-10-2012), ustpor (11-10-2012)
Alt 11-18-2012, 08:43 PM   #6 (permalink)
Üye
 
nina - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jul 2009
Mesajlar: 606
Teşekkür: 68
55 Mesajına 161 teşekkür edildi.
Standart

üzümün karaciğere,kalbe,tansiyona faydası olduğunun bilmiyordum.
nina isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
nina Nickli üyemize 4 üyemiz teşekkür etmiştir:
fred (11-19-2012), inggow (11-19-2012), nerzank (11-18-2012), urtawn (11-19-2012)
Alt 03-29-2013, 07:15 PM   #7 (permalink)
Admin
 
bestoffrm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: May 2011
Mesajlar: 10.180
Teşekkür: 388
382 Mesajına 1.356 teşekkür edildi.
Standart

paylaşım ve yorumlar için teşekkür ederim.
bestoffrm isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Etiketler
uzum agaci, uzum asmasi, uzum cekirdegi, uzum cekirdegi ahmet maranki, uzum cekirdegi eksresi, uzum cekirdegi ekstresinin faydalari, uzum cekirdegi fiyati, uzum cekirdegi hapi, uzum cekirdegi kapsulu, uzum cekirdegi kilo aldirirmi, uzum cekirdegi kremi, uzum cekirdegi kullanimi, uzum cekirdegi nasil kullanilir, uzum cekirdegi nasil tuketilir, uzum cekirdegi ne ise yarar, uzum cekirdegi neye iyi gelir, uzum cekirdegi ozu, uzum cekirdegi selulit, uzum cekirdegi surubu, uzum cekirdegi tableti, uzum cekirdegi tansiyon, uzum cekirdegi tozu, uzum cekirdegi tozu ne ise yarar, uzum cesitleri, uzum dikimi, uzum diyeti, uzum en cok hangi bolgede yetisir, uzum gaz yaparmi, uzum kac kalori, uzum kurusu, uzum kurusunun faydalari, uzum nasil kurutulur, uzum ne zaman toplanir, uzum nedir, uzum nerede yetisir, uzum neye iyi gelir, uzum resmi, uzum tohumu, uzum turleri, uzum yapragi nasil kullanilir, uzum yapraginin faydalari, uzum yetistiriciligi, uzum zayiflatirmi, uzumun cilde faydalari, uzumun faydalari, uzumun kullanildigi alanlar, uzumun ozellikleri, uzumun vitaminleri, uzumun yararlari, uzumun zararlari

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 07:16 AM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.

bestoffrm | aşk flashları | sitemap | tags
Resimli Şiirler Şairler Müzik Yemek Tarifleri Moda Örgü Modelleri Dantel Modelleri Şifalı Bitkiler İslami Konular Dil An Coğrafya Fizik Roman Özetleri Aşk Duaları Dilek Duaları Define İşaretleri Cilt ve Güzellik Sosyal Dil Anlatım Edebiyat Aşk flashları Domain Telif Hakkı Sitemizin tüm hakları saklıdır. Telif hakkı ihlali bildirimi, acil şikayetleriniz ve her türlü görüş ve önerileriniz için iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz. Sorumluluk İçerik sağlayıcı ve paylaşım sitesi olan Bestoffrm.com sitesinde, 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre tüm üyelerimiz ve ziyaretçilerimiz yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Bestoffrm.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler iletişim sayfamızdan bildirilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır. Sitemizde yayınlanan sağlıkla ilgili konular sadece bilgilendirme amaçlı olup tedavi için Lütfen Doktorunuza başvurunuz.