Bestoffrm|Aşk Flashlari|Yazili Sorulari|Büyüler|Sifali Bitkiler|
 
"Bilgi büyük adamı alçak gönüllü yapar, normal adamı şaşırtır, küçük adamı ise kibirlendirir." Brigitte
Geri git   Bestoffrm|Aşk Flashlari|Yazili Sorulari|Büyüler|Sifali Bitkiler| >
»»-(¯`v´¯)-» Kültür ve Eğitim »»-(¯`v´¯)-» > Türk ve Dünya Tarihi > Dünya ve Türk Tarihi > Eski Uygarlıklar
Connect with Facebook


Urartular, Urartu Medeniyeti (Uygarlığı).Urartular Hakkında Genel Bilgiler

Eski Uygarlıklar


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 26.02.2012, 06:30   #1 (permalink)
Süper Moderatör
 
Rüyam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Manisa Şubesi
Üyelik tarihi: Jul 2008
Üye No: 5195
Mesajlar: 11.818
Konular: 3666
Teşekkür: 435
825 Mesajına 2.509 teşekkür edildi.
Standart Urartular, Urartu Medeniyeti (Uygarlığı).Urartular Hakkında Genel Bilgiler


URARTU UYGARLIĞI (M.Ö. 900 - M.Ö. 600)
Doğu Anadolu Bölgesi'nde kuruldular. Merkezleri Tuşpa (Van) idi.
- Maden işletmeciliğinde, tarım ve hayvancılıkta ileriydiler.
- Su kanalları ve barajlar kurdular.
- Federasyon, şeklinde örgütlenerek Med ve Asurlulara karşı kendilerini korumaya çalıştılar.
- Orta Asya Türkleri gibi ölümden sonra dirilişe inanıyorlardı.
- Çok tanrılı bir inanç sistemi hakimdi.
- Doğu komşuları Medler (İran) tarafından yıkıldılar.


BAŞKA BİR KAYNAK
MÖ. IX. yüzyıl ile MÖ. VI. yüzyıl arasında Doğu Anadolu'da kurulan bir uygarlıktır.
Başkentleri Tuşba (Van)'dır. Kuzey Kafkasya kökenli olan Urartular Hazar Denizi, Malatya, Erzurum, Musul arasında güçlü bir imparatorluk kurmuşlardır. MÖ. VI. yüzyılda Med saldırıları sonucunda yıkılmışlardır.
- Urartular ülkelerini eyaletlere ayırarak merkezden atadıkları valilerle yönetmişlerdir. Kralların yanında yönetimde etkili olan asiller sınıfı da vardır.
- Urartular mezarlarını odalar şeklinde yaparak ölülerini değerli eşyalarıyla birlikte gömmüşlerdir. Bu durum onların "ikinci bir yaşam" inançlarının güçlü olduğunu göstermektedir.
- Asurlulardan aldıkları "Çivi Yazısı"nı kullanmışlardır.
- Urartu medeniyetinden günümüze ulaşabilmiş kaleler, sur kalıntıları, sulama kanalları ve madenden yapılmış büyük kap ve kacaklar vardır.
- Urartu uygarlığının ekonomik yapıları tarım, hayvancılık ve maden işçiliğine dayanır.


Rüyam isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Rüyam Nickli kullanıcımıza teşekkür eden üyelerimiz:
zara (30.09.2012)
REKLAM
Alt 26.02.2012, 06:55   #2 (permalink)
Süper Moderatör
 
Rüyam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Manisa Şubesi
Üyelik tarihi: Jul 2008
Üye No: 5195
Mesajlar: 11.818
Konular: 3666
Teşekkür: 435
825 Mesajına 2.509 teşekkür edildi.
Standart


URARTULAR
Doğu Anadolu'nun İlkçağ tarihi Urartular'la başlar. Ne var ki Doğu Anadolu'nun yüksek düzlüklerindeki İÖ II.bine ait yerleşmeler henüz yeterince gün ışığına çıkarılamadığından Urartular'ın atalarının kimler olduğu kesin olarak bilinmemektedir. Asur kaynaklarına göre Doğu Anadolu'nun dağlık yörelerinde Nairi Konfederasyonu adı altında birbirinden bağımsız küçük beylikler vardı. Asurlular'ın baskısı altında yaşayan bu beylikler Salmanassar I'den (İÖ. 1274-1245) önceki Asur kralının ölümünü fırsat bilerek ayaklandılar. Salmanassar I bu başkaldırıyı bastırmak amacıyla Urartu topraklarına girdi. Asurlular'ın Urartu-Nairi ayaklanmalarına karşı giriştiği saldırılar aralıklarla 400 yıl kadar sürdü.
Urartular'ın tarih sahnesine çıkışları İÖ. 13.yy'a rastlamakla birlikte devlet olarak teşkilatlanmaları İÖ 9.yy'dadır. Önceleri dağınık bir konfederasyon durumunda olan Urartular Asur Kralı Salmanassar III'ın çağdaşı olan ilk Urartu Kralı Aramu'dan(İÖ. 850-840) sonra birleşik bir krallık durumuna geldiler. Urartu Devleti'nin gerçek kurucusu Aramu'dan sonra kral olan Sarduri I'dir (İÖ. 840-830). Kral İşpuini dönemi (İÖ 830-810) Urartular'ın büyük bayındırlık işlerine giriştikleri Menuası dönemi (İÖ. 810-786) Urartu Devleti'nin Ön Asya'nın en güçlü devleti durumuna geldiği ve devletin egemenlik alanının genişlediği dönemdir. İÖ. 8.yy ortalarında Urartu Devleti'nin egemenliği tüm Doğu Anadolu Bölgesi'ne yayıldı. Argişti I'den (İÖ. 786-764) sonra yerine geçen oğlu Sarduri II dönemi (İÖ. 764-735) Urartu Devleti'nin zirvesi sayılmaktadır. Urartu Devleti'nin bundan sonraki tarihi Asurlular Kimmerler ve İskitler'in bitmez tükenmez saldırılarıyla sürdü. Urartu Devleti İÖ 585'te İskit akınları sonunda yıkıldı.

Urartular'da Yönetsel ve Toplumsal Düzen
Urartu Devleti'nde krallık babadan oğula geçen bir mirastı. Krallık en-am denilen soylu ya da zengin valilerin yönetimindeki eyaletlere bölünmüştü. Eyalet merkezi dışındaki alanlar köy savunmalı kent kasaba kale gibi yerleşim birimlerine ayrılmıştı.
Asur kaynaklarında Urartuları'ın yetiştirdikleri atlarla ünlendikleri yazılıdır. Bu nedenle de Urartu ordusunun en önemli sınıfı suvarilerdi. Ordunun ana bölümü ise kalkan ok ve yay kullanan piyadelerden oluşmaktaydı. Kral valiler ve saraylılar ise savaş arabalıydılar. Urartuları doğal yapının elverişsizliğine karşın o döneme göre oldukça gelişmiş bir yol ağı kurmuşlardı. Anadolu'nun doğusunu batısına bağlayan bu yol ağı Med Pers Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde de kullanılmıştı. Urartu yol ağının düğüm noktası başkentin bulunduğu Van Ovası'ydı. Başkent Tuşpa'dan başlayan 400 km'lik ordu yolu Gürpınar Ovası ve Çavuştepe Kalesi'nden Kelişin Geçidi'ne dek uzanıyordu. Van Ovası'ndan başlayan hem askeri hem de ticari amaçla kullanılan diğer yol İran'da Urmiye Gölü'ne dek uzanıyordu. Ayrıca Van Gölü'nde sallarla ulaşım yapılıyordu.
Urartu ekonomisi tarım madencilik ve ticarete dayanmaktaydı. Gelişmiş bir sulamasistemini kurmuş olan Urartular tarla tarımı bağcılık ve bahçecilikte oldukça ileriydiler. Koyun keçi sığır deve eşek ve at yetiştirilen başlıca hayvanlardı. Urartular asıl madencilik alanında gelişmişlerdi. Van ve çevresinden çıkarılan bakır demir ve altın ham ya da işlenerek satılıyordu. Silah kap kaçak törensel gereçler ve sanat eserlerinin yapımında maden kullanılıyordu. Demir ve tunçtan yararlanan Urartu sanatçılarımobilya yapımında yüksek kalitede ürünler vermişlerdi. Kutsal eşyalar ve mobilyalar altınla kaplanarak değerli taşlarla işleniyordu.

Urartular'da Kültür ve Sanat
Urartular Hurri dilini andırır bir dil kullanmışlar İÖ 9.yy'dan sonra çivi yazısıyla yazmışlar zaman zaman da kendilerine özgü bir hiyerogliften yararlanmışlardı. Urartu sanat ve kültürü çok değişik etkiler taşır. Krallığın emrindeki sanatçıların ürettikleri yapıtlarda ulusal ögeler yanında Hurri Geç Hitit Babil ve Arami motiflerine rastlanır.
Urartu dini eklektik bir yapıya sahipti. Bu yapıda ulusal tanrıların yanısıra Mezopotamya Hitit Hurri İran ve Asur tanrılarının ya da dinsel ögelerin yer aldığı görülür. Bütün metinler ulusal kökenli tanrı Haldi'ye seslenişle başlamaktadır. Haldi'den sonra en çok kutsanan tanrı Teşuba'dır. Kanatlı güneş kursuyla simgelenen şivini ile eşi Tuşpuea ve Teşuba'nın eşi Huba adlarına sıkça rastlanan kutsal varlıklardır. Tapınakların yanısıra steller ve tanrıların görüneceğine inanılan kayalara oyulmuş taş kapılar da kutsal sayılıyordu. Sığır koyun kuzu gibi hayvanlar yanında insanlar da tanrılara kurban olarak sunuluyordu.
Urartular mimaride üstün yapıtlar vermişler kentlerini savunmada kolaylık sağlayan sarp yörelerde kurmuşlardı. Dikdörtgen planlı bir oda ile ona bağlı at nalı biçimli bölümden oluşan evler taş temel üzerine ker***ten yapılıdır. Saraylar ise çokkatlı ve dikdörtgen planlıdır. Yine dikdörtgen planlı olan anıtsal tapınaklar kutsal oda yani cella avlu ve yan odalardan oluşmaktadır. Dinsel törenlerin yapıldığı avluda sunak ile kurbanın kanının akıtıldığı ortası delik sunak taşı vardı. Büyük bir salonun çevresine dizilmiş odalardan oluşan mezarlar kayalara oyulmuştu. Odalarda ölünün değerli eşyalarının konduğu pencere biçimli oyuklar vardı. Urartular ölülerini yakarak küllerini çömleklere koymuşlardı.
Urartular asıl maden işçiliği dalında yetkin ürünler vermişlerdi. Tunç kemerler kült kazanlar altın gümüş takılar mobilya parçaları usta bir işçilik ve ince bir beğeninin ürünleridir.Dövme tunç kazanların figürlü kulpları ve tunç kemerlerdeki bantlarla ayrılmış av savaş tapınma sahneleri ya da insan ve hayvan figürlerindeki uyum mükemmeldir.


Rüyam isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Rüyam Nickli kullanıcımıza teşekkür eden üyelerimiz:
zara (30.09.2012)
Alt 30.09.2012, 11:03   #3 (permalink)
Moderatör
 
zara - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Afyonkarahisar Şubesi
Üyelik tarihi: Aug 2009
Üye No: 8653
Mesajlar: 4.786
Konular: 1344
Teşekkür: 197
320 Mesajına 1.080 teşekkür edildi.
Standart


Urartuların Başkenti Tuşpa (Van) idi. Urartu Devleti en güçlü döneminde (M.Ö. 8-7.yy), günümüzdeki Doğu Anadolu, Kuzeybatı İran, Irak’ın küçük bir bölümü ile kuzeyde Aras Vadisi’ne egemendi.

Devletin başkenti Doğu Anadolu’da Van Gölü’nün doğu kıyısında yer almaktaydı; daha geç dönemlerdeki adıyla ‘Tosp’, Urartucadaki ‘Tuşpa’ya dayanmaktadır. Van Gölü denizden 1625 metre yüksekte olup Urmiye Gölü’nden 336 metre daha yukarıda yer almaktadır. 3400 ve 5000 km²’yi bulan alanlarıyla her iki gölde Anadolu-İran bölgesinin en büyük gölleridir. ‘Deniz’ olarak da değerlendirilirler. Asurlar (Aşurlar, eski Asurlar)’ın coğrafi metinlerinde Van Gölü’nden ‘Nairi’nin Yukarı Denizi’, Urmiye Gölü’ndense ‘Nairi’nin Aşağı Denizi’ olarak söz edilir. Bugün dahi Urumiye Gölü’nün Farsçası ‘Deryeça’[kaynak belirtilmeli] yani ‘Küçük Deniz’ anlamındadir.
Urartu yerleşim bölgesinin sınırlarını, batıda Karasu-Fırat, kuzeyde Kuzey Ermenistan dağları, doğuda İran Azerbaycanı’ndaki Savalan Dağları, güneyde ise Zagros Dağları’yla birleşen Doğu Toroslar oluşturur.
Efsanevi Ağrı Dağı bu dağlık bölgenin orta noktasındadır. İncil’deki masoretik ünlüleştirmeden ötürü bu dağ, Urartu adının “r r t” ünsüzleriyle yazılması sonucu “Ararat” adını almıştır. 5165 metrelik yüksekliği ile Büyük Ağrı Dağı, Kafkasya’nın güneyindeki en yüksek dağdır. Küçük Ağrı Dağı, Tendürek, Aladağ, Süphan Dağı ve Nemrut Dağı gibi genelde 3000 metreyi geçen diğer dağların çoğu Van Gölü yakınlarında yer almaktadır.


zara isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 25.12.2012, 21:35   #4 (permalink)
Üye
 
palyaço - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jul 2009
Üye No: 8567
Mesajlar: 370
Konular: 128
Teşekkür: 49
23 Mesajına 67 teşekkür edildi.
Standart


Urartuların geçim kaynakları tarım ve hayvancılıktır


palyaço isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 15.04.2013, 20:48   #5 (permalink)
Süper Moderatör
 
bera - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Ağrı Şubesi
Üyelik tarihi: Aug 2009
Üye No: 8636
Mesajlar: 15.075
Konular: 3309
Teşekkür: 866
1.065 Mesajına 3.419 teşekkür edildi.
Standart


Urartular hakkındaki bilgiler için teşekkür ederim.


bera isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 17.04.2013, 18:39   #6 (permalink)
Admin
 
bestoffrm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Adıyaman Şubesi
Üyelik tarihi: May 2011
Üye No: 13940
Mesajlar: 10.778
Konular: 1216
Teşekkür: 475
448 Mesajına 1.446 teşekkür edildi.
Standart
bestoffrm isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Etiketler
bilgiler, genel, hakkinda, medeniyeti, urartu, urartu devleti, urartu yonetimi, urartular, urartular hakkinda bilgi, urartular hakkinda ekonomisi, urartular hakkinda kisa bilgi, urartularda bilim tarihi, urartularda ordu, urartularda yonetim, urartularin toplum yapisi nasildir, urartularin toplumsal yapid, urartularin toplumsal yapisi, uygarligiurartular

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 16:52.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.

bestoffrm | aşk flashları | sitemap | tags
Resimli Şiirler Şairler Müzik Yemek Tarifleri Moda Örgü Modelleri Dantel Modelleri Şifalı Bitkiler İslami Konular Dil An Coğrafya Fizik Roman Özetleri Aşk Duaları Dilek Duaları Define İşaretleri Cilt ve Güzellik Sosyal Dil Anlatım Edebiyat Aşk flashları Domain Telif Hakkı Sitemizin tüm hakları saklıdır. Telif hakkı ihlali bildirimi, acil şikayetleriniz ve her türlü görüş ve önerileriniz için iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz. Sorumluluk İçerik sağlayıcı ve paylaşım sitesi olan Bestoffrm.com sitesinde, 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre tüm üyelerimiz ve ziyaretçilerimiz yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Bestoffrm.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler iletişim sayfamızdan bildirilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır. Sitemizde yayınlanan sağlıkla ilgili konular sadece bilgilendirme amaçlı olup tedavi için Lütfen Doktorunuza başvurunuz.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530