Bestoffrm|Ask Flashlari| Resimli Siirler|Yazili Sorulari|Büyüler|Performans,Proje Konulari|Sifali Bitkiler|Definecilik
 
"Hayat bir öyküye benzer, önemli olan yanı eserin uzun olması değil, iyi olmasıdır. Seneca"
Geri git   Bestoffrm|Ask Flashlari| Resimli Siirler|Yazili Sorulari|Büyüler|Performans,Proje Konulari|Sifali Bitkiler|Definecilik >
»»-(¯`v´¯)-» Kültür ve Eğitim »»-(¯`v´¯)-» > Türk ve Dünya Tarihi > Dünya ve Türk Tarihi > Eski Uygarlıklar
Connect with Facebook

Cevapla
 
LinkBack (1) Seçenekler Stil
Alt 02-26-2012, 07:30 AM   1 links from elsewhere to this Post. Click to view. #1 (permalink)
Süper Moderatör
 
Rüyam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jul 2008
Mesajlar: 11.446
Teşekkür: 426
705 Mesajına 2.338 teşekkür edildi.
Standart Urartular, Urartu Medeniyeti (Uygarlığı).Urartular Hakkında Genel Bilgiler

URARTU UYGARLIĞI (M.Ö. 900 - M.Ö. 600)
Doğu Anadolu Bölgesi'nde kuruldular. Merkezleri Tuşpa (Van) idi.
- Maden işletmeciliğinde, tarım ve hayvancılıkta ileriydiler.
- Su kanalları ve barajlar kurdular.
- Federasyon, şeklinde örgütlenerek Med ve Asurlulara karşı kendilerini korumaya çalıştılar.
- Orta Asya Türkleri gibi ölümden sonra dirilişe inanıyorlardı.
- Çok tanrılı bir inanç sistemi hakimdi.
- Doğu komşuları Medler (İran) tarafından yıkıldılar.


BAŞKA BİR KAYNAK
MÖ. IX. yüzyıl ile MÖ. VI. yüzyıl arasında Doğu Anadolu'da kurulan bir uygarlıktır.
Başkentleri Tuşba (Van)'dır. Kuzey Kafkasya kökenli olan Urartular Hazar Denizi, Malatya, Erzurum, Musul arasında güçlü bir imparatorluk kurmuşlardır. MÖ. VI. yüzyılda Med saldırıları sonucunda yıkılmışlardır.
- Urartular ülkelerini eyaletlere ayırarak merkezden atadıkları valilerle yönetmişlerdir. Kralların yanında yönetimde etkili olan asiller sınıfı da vardır.
- Urartular mezarlarını odalar şeklinde yaparak ölülerini değerli eşyalarıyla birlikte gömmüşlerdir. Bu durum onların "ikinci bir yaşam" inançlarının güçlü olduğunu göstermektedir.
- Asurlulardan aldıkları "Çivi Yazısı"nı kullanmışlardır.
- Urartu medeniyetinden günümüze ulaşabilmiş kaleler, sur kalıntıları, sulama kanalları ve madenden yapılmış büyük kap ve kacaklar vardır.
- Urartu uygarlığının ekonomik yapıları tarım, hayvancılık ve maden işçiliğine dayanır.
Rüyam isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Rüyam Nickli kullanıcımıza teşekkür eden üyelerimiz:
zara (09-30-2012)
Alt 02-26-2012, 07:55 AM   #2 (permalink)
Süper Moderatör
 
Rüyam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jul 2008
Mesajlar: 11.446
Teşekkür: 426
705 Mesajına 2.338 teşekkür edildi.
Standart

URARTULAR
Doğu Anadolu'nun İlkçağ tarihi Urartular'la başlar. Ne var ki Doğu Anadolu'nun yüksek düzlüklerindeki İÖ II.bine ait yerleşmeler henüz yeterince gün ışığına çıkarılamadığından Urartular'ın atalarının kimler olduğu kesin olarak bilinmemektedir. Asur kaynaklarına göre Doğu Anadolu'nun dağlık yörelerinde Nairi Konfederasyonu adı altında birbirinden bağımsız küçük beylikler vardı. Asurlular'ın baskısı altında yaşayan bu beylikler Salmanassar I'den (İÖ. 1274-1245) önceki Asur kralının ölümünü fırsat bilerek ayaklandılar. Salmanassar I bu başkaldırıyı bastırmak amacıyla Urartu topraklarına girdi. Asurlular'ın Urartu-Nairi ayaklanmalarına karşı giriştiği saldırılar aralıklarla 400 yıl kadar sürdü.
Urartular'ın tarih sahnesine çıkışları İÖ. 13.yy'a rastlamakla birlikte devlet olarak teşkilatlanmaları İÖ 9.yy'dadır. Önceleri dağınık bir konfederasyon durumunda olan Urartular Asur Kralı Salmanassar III'ın çağdaşı olan ilk Urartu Kralı Aramu'dan(İÖ. 850-840) sonra birleşik bir krallık durumuna geldiler. Urartu Devleti'nin gerçek kurucusu Aramu'dan sonra kral olan Sarduri I'dir (İÖ. 840-830). Kral İşpuini dönemi (İÖ 830-810) Urartular'ın büyük bayındırlık işlerine giriştikleri Menuası dönemi (İÖ. 810-786) Urartu Devleti'nin Ön Asya'nın en güçlü devleti durumuna geldiği ve devletin egemenlik alanının genişlediği dönemdir. İÖ. 8.yy ortalarında Urartu Devleti'nin egemenliği tüm Doğu Anadolu Bölgesi'ne yayıldı. Argişti I'den (İÖ. 786-764) sonra yerine geçen oğlu Sarduri II dönemi (İÖ. 764-735) Urartu Devleti'nin zirvesi sayılmaktadır. Urartu Devleti'nin bundan sonraki tarihi Asurlular Kimmerler ve İskitler'in bitmez tükenmez saldırılarıyla sürdü. Urartu Devleti İÖ 585'te İskit akınları sonunda yıkıldı.

Urartular'da Yönetsel ve Toplumsal Düzen
Urartu Devleti'nde krallık babadan oğula geçen bir mirastı. Krallık en-am denilen soylu ya da zengin valilerin yönetimindeki eyaletlere bölünmüştü. Eyalet merkezi dışındaki alanlar köy savunmalı kent kasaba kale gibi yerleşim birimlerine ayrılmıştı.
Asur kaynaklarında Urartuları'ın yetiştirdikleri atlarla ünlendikleri yazılıdır. Bu nedenle de Urartu ordusunun en önemli sınıfı suvarilerdi. Ordunun ana bölümü ise kalkan ok ve yay kullanan piyadelerden oluşmaktaydı. Kral valiler ve saraylılar ise savaş arabalıydılar. Urartuları doğal yapının elverişsizliğine karşın o döneme göre oldukça gelişmiş bir yol ağı kurmuşlardı. Anadolu'nun doğusunu batısına bağlayan bu yol ağı Med Pers Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde de kullanılmıştı. Urartu yol ağının düğüm noktası başkentin bulunduğu Van Ovası'ydı. Başkent Tuşpa'dan başlayan 400 km'lik ordu yolu Gürpınar Ovası ve Çavuştepe Kalesi'nden Kelişin Geçidi'ne dek uzanıyordu. Van Ovası'ndan başlayan hem askeri hem de ticari amaçla kullanılan diğer yol İran'da Urmiye Gölü'ne dek uzanıyordu. Ayrıca Van Gölü'nde sallarla ulaşım yapılıyordu.
Urartu ekonomisi tarım madencilik ve ticarete dayanmaktaydı. Gelişmiş bir sulamasistemini kurmuş olan Urartular tarla tarımı bağcılık ve bahçecilikte oldukça ileriydiler. Koyun keçi sığır deve eşek ve at yetiştirilen başlıca hayvanlardı. Urartular asıl madencilik alanında gelişmişlerdi. Van ve çevresinden çıkarılan bakır demir ve altın ham ya da işlenerek satılıyordu. Silah kap kaçak törensel gereçler ve sanat eserlerinin yapımında maden kullanılıyordu. Demir ve tunçtan yararlanan Urartu sanatçılarımobilya yapımında yüksek kalitede ürünler vermişlerdi. Kutsal eşyalar ve mobilyalar altınla kaplanarak değerli taşlarla işleniyordu.

Urartular'da Kültür ve Sanat
Urartular Hurri dilini andırır bir dil kullanmışlar İÖ 9.yy'dan sonra çivi yazısıyla yazmışlar zaman zaman da kendilerine özgü bir hiyerogliften yararlanmışlardı. Urartu sanat ve kültürü çok değişik etkiler taşır. Krallığın emrindeki sanatçıların ürettikleri yapıtlarda ulusal ögeler yanında Hurri Geç Hitit Babil ve Arami motiflerine rastlanır.
Urartu dini eklektik bir yapıya sahipti. Bu yapıda ulusal tanrıların yanısıra Mezopotamya Hitit Hurri İran ve Asur tanrılarının ya da dinsel ögelerin yer aldığı görülür. Bütün metinler ulusal kökenli tanrı Haldi'ye seslenişle başlamaktadır. Haldi'den sonra en çok kutsanan tanrı Teşuba'dır. Kanatlı güneş kursuyla simgelenen şivini ile eşi Tuşpuea ve Teşuba'nın eşi Huba adlarına sıkça rastlanan kutsal varlıklardır. Tapınakların yanısıra steller ve tanrıların görüneceğine inanılan kayalara oyulmuş taş kapılar da kutsal sayılıyordu. Sığır koyun kuzu gibi hayvanlar yanında insanlar da tanrılara kurban olarak sunuluyordu.
Urartular mimaride üstün yapıtlar vermişler kentlerini savunmada kolaylık sağlayan sarp yörelerde kurmuşlardı. Dikdörtgen planlı bir oda ile ona bağlı at nalı biçimli bölümden oluşan evler taş temel üzerine ker***ten yapılıdır. Saraylar ise çokkatlı ve dikdörtgen planlıdır. Yine dikdörtgen planlı olan anıtsal tapınaklar kutsal oda yani cella avlu ve yan odalardan oluşmaktadır. Dinsel törenlerin yapıldığı avluda sunak ile kurbanın kanının akıtıldığı ortası delik sunak taşı vardı. Büyük bir salonun çevresine dizilmiş odalardan oluşan mezarlar kayalara oyulmuştu. Odalarda ölünün değerli eşyalarının konduğu pencere biçimli oyuklar vardı. Urartular ölülerini yakarak küllerini çömleklere koymuşlardı.
Urartular asıl maden işçiliği dalında yetkin ürünler vermişlerdi. Tunç kemerler kült kazanlar altın gümüş takılar mobilya parçaları usta bir işçilik ve ince bir beğeninin ürünleridir.Dövme tunç kazanların figürlü kulpları ve tunç kemerlerdeki bantlarla ayrılmış av savaş tapınma sahneleri ya da insan ve hayvan figürlerindeki uyum mükemmeldir.
Rüyam isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Rüyam Nickli kullanıcımıza teşekkür eden üyelerimiz:
zara (09-30-2012)
Alt 09-30-2012, 12:03 PM   #3 (permalink)
Moderatör
 
zara - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Aug 2009
Mesajlar: 4.440
Teşekkür: 174
289 Mesajına 1.037 teşekkür edildi.
Standart

Urartuların Başkenti Tuşpa (Van) idi. Urartu Devleti en güçlü döneminde (M.Ö. 8-7.yy), günümüzdeki Doğu Anadolu, Kuzeybatı İran, Irak’ın küçük bir bölümü ile kuzeyde Aras Vadisi’ne egemendi.

Devletin başkenti Doğu Anadolu’da Van Gölü’nün doğu kıyısında yer almaktaydı; daha geç dönemlerdeki adıyla ‘Tosp’, Urartucadaki ‘Tuşpa’ya dayanmaktadır. Van Gölü denizden 1625 metre yüksekte olup Urmiye Gölü’nden 336 metre daha yukarıda yer almaktadır. 3400 ve 5000 km²’yi bulan alanlarıyla her iki gölde Anadolu-İran bölgesinin en büyük gölleridir. ‘Deniz’ olarak da değerlendirilirler. Asurlar (Aşurlar, eski Asurlar)’ın coğrafi metinlerinde Van Gölü’nden ‘Nairi’nin Yukarı Denizi’, Urmiye Gölü’ndense ‘Nairi’nin Aşağı Denizi’ olarak söz edilir. Bugün dahi Urumiye Gölü’nün Farsçası ‘Deryeça’[kaynak belirtilmeli] yani ‘Küçük Deniz’ anlamındadir.
Urartu yerleşim bölgesinin sınırlarını, batıda Karasu-Fırat, kuzeyde Kuzey Ermenistan dağları, doğuda İran Azerbaycanı’ndaki Savalan Dağları, güneyde ise Zagros Dağları’yla birleşen Doğu Toroslar oluşturur.
Efsanevi Ağrı Dağı bu dağlık bölgenin orta noktasındadır. İncil’deki masoretik ünlüleştirmeden ötürü bu dağ, Urartu adının “r r t” ünsüzleriyle yazılması sonucu “Ararat” adını almıştır. 5165 metrelik yüksekliği ile Büyük Ağrı Dağı, Kafkasya’nın güneyindeki en yüksek dağdır. Küçük Ağrı Dağı, Tendürek, Aladağ, Süphan Dağı ve Nemrut Dağı gibi genelde 3000 metreyi geçen diğer dağların çoğu Van Gölü yakınlarında yer almaktadır.
zara isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 12-25-2012, 10:35 PM   #4 (permalink)
Üye
 
palyaço - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jul 2009
Mesajlar: 294
Teşekkür: 9
19 Mesajına 63 teşekkür edildi.
Standart

Urartuların geçim kaynakları tarım ve hayvancılıktır
palyaço isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 04-15-2013, 09:48 PM   #5 (permalink)
Süper Moderatör
 
bera - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Aug 2009
Mesajlar: 14.305
Teşekkür: 661
946 Mesajına 3.218 teşekkür edildi.
Standart

Urartular hakkındaki bilgiler için teşekkür ederim.
bera isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 04-17-2013, 07:39 PM   #6 (permalink)
Admin
 
bestoffrm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: May 2011
Mesajlar: 10.180
Teşekkür: 388
382 Mesajına 1.356 teşekkür edildi.
Standart

bestoffrm isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Etiketler
bilgiler, genel, hakkinda, medeniyeti, urartu, urartu devleti, urartu yonetimi, urartular, urartular hakkinda bilgi, urartular hakkinda ekonomisi, urartular hakkinda kisa bilgi, urartularda bilim tarihi, urartularda ordu, urartularda yonetim, urartularin toplum yapisi nasildir, urartularin toplumsal yapid, urartularin toplumsal yapisi, uygarligiurartular

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


LinkBacks (?)
LinkBack to this Thread: http://www.bestoffrm.com/179890-urartular-urartu-medeniyeti-uygarligiurartular-hakkinda-genel-bilgiler.html
Konuyu Başlatan For Type Tarih
urartular hakkında bilgi— Yandex: 735bin sonuç bulundu This thread Refback 12-11-2012 07:01 PM


WEZ Format +3. Şuan Saat: 04:04 AM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.

bestoffrm | aşk flashları | sitemap | tags
Resimli Şiirler Şairler Müzik Yemek Tarifleri Moda Örgü Modelleri Dantel Modelleri Şifalı Bitkiler İslami Konular Dil An Coğrafya Fizik Roman Özetleri Aşk Duaları Dilek Duaları Define İşaretleri Cilt ve Güzellik Sosyal Dil Anlatım Edebiyat Aşk flashları Domain Telif Hakkı Sitemizin tüm hakları saklıdır. Telif hakkı ihlali bildirimi, acil şikayetleriniz ve her türlü görüş ve önerileriniz için iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz. Sorumluluk İçerik sağlayıcı ve paylaşım sitesi olan Bestoffrm.com sitesinde, 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre tüm üyelerimiz ve ziyaretçilerimiz yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Bestoffrm.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler iletişim sayfamızdan bildirilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır. Sitemizde yayınlanan sağlıkla ilgili konular sadece bilgilendirme amaçlı olup tedavi için Lütfen Doktorunuza başvurunuz.