Bestoffrm|Ask Flashlari| Resimli Siirler|Yazili Sorulari|Büyüler|Performans,Proje Konulari|Sifali Bitkiler|Definecilik
 
"Hayat bir öyküye benzer, önemli olan yanı eserin uzun olması değil, iyi olmasıdır. Seneca"
Geri git   Bestoffrm|Ask Flashlari| Resimli Siirler|Yazili Sorulari|Büyüler|Performans,Proje Konulari|Sifali Bitkiler|Definecilik >
»»-(¯`v´¯)-» Kültür ve Eğitim »»-(¯`v´¯)-» > Edebiyat > Lise Edebiyat > 11.Sınıf Edebiyat
Connect with Facebook

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 11-11-2012, 04:50 PM   #1 (permalink)
Süper Moderatör
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jul 2008
Mesajlar: 19.320
Teşekkür: 162
1.234 Mesajına 3.075 teşekkür edildi.
Standart Ismail safa,ismail safa hayatı, ismail safa eserleri

İSMAİL SAFA (1867 – 1901): 1867 yılında Mekke’de doğdu. Babası Trabzonlu şair Mehmet Behcet Efendi’dir. İsmail Safa çocukluğunu Mekke’de geçirir. Burada sıbyan mektebine başlar. Ah Mekke, Yad Ederim, Hatıra-i Mukaddese adlı eserlerinde bu yılları anlatır. Annesini üçük yaşta kaybeden İsmail Safa 1878 yılında da babasını kaybedince İstanbul’a yerleşir. Şiir zevkini küçük yaştan itibaren babasından alan İsmail Safa, küçük yaşta Arapça ve Farsça’yı öğrenir. Gülistan’ı bu devrede okur. İstanbul’a geldikten sonra Daruşşafaka idadisine yazılır. Burada Fransızca’yı öğrenir. Bu yıllarda Namık Kemal’i severek okur. Naci ve Ekrem tartışmasında tarafsız durur. Naci’nin etkisiyle gazeller yazar. Daha okul yıllarında Tercuman- Hakikat gazetesinde yazılar yazar. Meslek hayatına 1887 yılında Maarif kaleminde başlar. Bunu Vefa İdadi Mülkiye mektebinde hocalığı takip eder. Muhekemat-ı Edebiyye adlı eserini bu devrede yazar. 1888 yılında Hicaz’a gider. Dönüşte İzmir’e uğrar. Burada Halit Ziya ile tanışır. 1890 yılından sonra tanıtım yayınlarına başlar. Abdulhamit’in doğum ve cülüs yıldönümlerinde ona birçok kaside ve kıta yazar. 1891 yılında Mirsat dergisinin yönetimini üstlenir. Şiirlerinin kolay söylenmesi nedeniyle Muallim Naci ona “Anadan Doğma Şair” ünvanı verir. Tevfik Fikret ve Ahmet Hikmet ile tanışan Safa Maarif dergisinde Mülahazat-ı Edebiyye adlı sohbetler yazar. Servet-i Funun dergisinde şiirler ve makaleler yayımlar. 1900 yıllarında Abdulhamit’e karşı uğraş verir. İngilizlerden yana siyasi çalışma sürdürdüğü gerekçesiyle tutuklanır. Bir süre sonra serbest bırakılır. Evinde gizli toplantılar yaptığı gerekçesiyle 1900 yılında Sivas’a sürülür. 1901 yılında verem hastalığından ölür.
İsmail Safa, Tanzimat edebiyatı ile Servet-i Funun edebiyatı arasında kalan bir şairdir. Bu yüzden şiirlerinde iki neslen de özellikleri görülür. 1884 – 1892 yılları arasındaki şiirlerinde Divan şiiri ile Muallim Naci’nin etkisi görülür. Bu devre onun taklit ve etkilenme dönemidir. Bu yıllarda Ekrem’e ve Hamit’e nazireler yazar. Ah Mekke ve İstiğrak şiirlerinde Hamit’in tesiri vardır. 1892 – 1895 yılları arasında dil ve estetik bakımdan yeniye yönelen şair, tema ve nazım şekli itibariyle farklılık gösterir. Hazan, Rüyada, Geşt ü Güzar, Vadi ve Düşün gibi şiirleri bu yoldadır. Şiirlerinde beyit hakimiyetini kırarak şiiri nesre yaklaştırır. Karşılıklı konuşmalara yer verir. Manzum hikaye örenklerini başarılı bir şekilde verir. Bu devir şairin kendi şahsiyetini bulduğu dönemdir. 1896 yılından sonra Servet-i Fununculura yaklaşır. Kafiye konusunda Naci’yi taklit eder. Yenilikçilere karşı tavır takınır. Şiirlerinde anlayış ve zevk bakımından Servet-i Fununculara; nazım kurallarına uymakta gösterdiği titizlik bakımından da eski edebiyat taraftarlarına yaklaşır. Divan edebiyatı geleneğine bağlı olarak Şark Klasik edebiyatı nazım şekillerinin hemen hepsini kullanır. Serbest müstezatla da şiir yazar. Servet-i Funun dergisinde moda olan resim altına şiir yazma modasına o da katılır. Şiirlerinde göze çarpan en önemli unsur tabiliktir. Realist bir çizgi ile yazdığı şiirlerinde samimi ve açıktır.
Sabah, Füzüyat-ı Bahar, Sehergah- Bahar, Vadi, Levha-i Seher, Bir Mehtap Alemi, Hazan, Neşve-i Bahar, Yaz Gecesi Yağmuru, Kemere Hitap adlı şiirlerinde tabiata karşı duyarlı olduğunu gösterir. Bu şiirlerinde canlı ve renkli tasvirler yapar. Tabiat duygularını estetik form içinde işler. Bir Subh-i Visal, İstiğrak, Ağlarım, Hayal, Yar ile Hasbihal adlı şiirlerinde tabi aşka yönelir. Mağdure-i Sevda adlı şiirinde eşi tarafından terk edilen mağdur bir kadının hikayesini anlatır. Bu şiirlerinde İsmail Safa hüznün ve melalin şairi olarak karşımıza çıkar. İstiğrak, Kainat, Tehlil ve Tevellüh adlı şiirlerinde Allah’a olan imanını dile getirir. Bu şiirlerinde Hamit’in tesiri görülür. Ölüm, ahiret ve metafizik konulara yönelirken kutsiliği ön plana çıkarır. Müteselsil, Şakirtlerime, Mektep, Haylaz Çocuk gibi manzumeleri öğretici tarzda şiirleridir.
Eserleri:
  • Şiirleri: Sünuhat, Huz Ma Safa, Mağdure-i Sevda, Mevlid-i Peder-i Ziyaret, Mensiyyat, Hissiyat, İntak-ı Hakkın Tahmisi
  • Edebi Tenkitleri: Mülahazat-ı Edebiyye, Muhakemat-ı Edebiyye
  • Çevirileri; Vehametli Sevdalar
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 01-03-2013, 09:55 PM   #2 (permalink)
Üye
 
Harbi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Feb 2010
Mesajlar: 201
Teşekkür: 44
22 Mesajına 59 teşekkür edildi.
Standart

1867-1901)
Şair. Babası Behçet Bey’in Hicaz Vilâyeti Mektupçulu­ğunda bulunduğu yıllarda, Mekke’de doğdu. Peyami Safa’nın babasıdır. Öğrenimini Dârüşşafaka’da yaptı. Evkaf ve Posta Nezareti’nde kâtiplik, İstanbul idadilerinde öğret­menlik, gazetecilik yaptı. 1900′de, siyasî faaliyetlerinden dolayı tevkif edildi» sonra Sivas’a sürüldü ve orada öldü.
Tanzimat’tan Servet-i Fü nun’a geçiş döneminde eser ve­ren şâirlerdendir. Şiirlerinde hem eski, hem yeni edebiyatın özellikleri vardır. Muallim Naci bu şâir İçin “şair-i mâderzat” (anadan doğma şair) demiştir. A.Hâmid, Recal-zâde Ekrem ve Muallim Naci’nin tesirinde kalmıştır. Duygu­lu, lirik şiirleri vardır.
Şiir kitapları: 1. Sunûhât (1889), 2. Huz mâ Safa (babası­nın şiirleri de bu kitaptadır, 1891), 3. Mevlid-İ Pederi Ziyaret (manzum seyahat notları, 1894), 4. Menslyât (1896), 5. Intâk-ı Hakk’ın Tahmisi (1912), 6. Hissiyat (1912), 7. Mağdüre-I Sevda (manzum hikâye, 1891). Diğer eserleri: 1. MÜ(ftnazât-ı Edeblyye (1896), 2. Muhakemât-ı Edeblyye (1913, bu İki eser çeşitli dergilerde çıkan yazılardan meydana gelmiştir), 3. Vehâmetll Sevdalar (kardeşi İsmail Vefa İle birlikte, Fransız­ca’dan tercüme).
(Türk Düşüncesi Dergisi’nin Nisan-1954 sayısı İsmail Sa­fa hattra sayısıdır.]

alıntı
Harbi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 01-04-2013, 01:37 PM   #3 (permalink)
Üye
 
kanka - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jun 2009
Mesajlar: 832
Teşekkür: 28
77 Mesajına 275 teşekkür edildi.
Standart

paylaşım için teşekkürler.
kanka isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 01-06-2013, 07:58 AM   #4 (permalink)
giz
Moderatör
 
giz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2010
Mesajlar: 1.587
Teşekkür: 120
107 Mesajına 427 teşekkür edildi.
Standart

paylaşım için teşekkürler.
giz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 11-01-2013, 07:53 PM   #5 (permalink)
Admin
 
bestoffrm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: May 2011
Mesajlar: 10.180
Teşekkür: 388
382 Mesajına 1.356 teşekkür edildi.
Standart

paylaşım için teşekkür ederim.
bestoffrm isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Etiketler
eserleri, hayati, ismail, ismail safa, ismail safa eserleri, ismail safa hayati, safa

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 03:17 PM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.

bestoffrm | aşk flashları | sitemap | tags
Resimli Şiirler Şairler Müzik Yemek Tarifleri Moda Örgü Modelleri Dantel Modelleri Şifalı Bitkiler İslami Konular Dil An Coğrafya Fizik Roman Özetleri Aşk Duaları Dilek Duaları Define İşaretleri Cilt ve Güzellik Sosyal Dil Anlatım Edebiyat Aşk flashları Domain Telif Hakkı Sitemizin tüm hakları saklıdır. Telif hakkı ihlali bildirimi, acil şikayetleriniz ve her türlü görüş ve önerileriniz için iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz. Sorumluluk İçerik sağlayıcı ve paylaşım sitesi olan Bestoffrm.com sitesinde, 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre tüm üyelerimiz ve ziyaretçilerimiz yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Bestoffrm.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler iletişim sayfamızdan bildirilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır. Sitemizde yayınlanan sağlıkla ilgili konular sadece bilgilendirme amaçlı olup tedavi için Lütfen Doktorunuza başvurunuz.