Bestoffrm|Aşk Flashlari|Yazili Sorulari|Büyüler|Sifali Bitkiler|
 
"Bilgi büyük adamı alçak gönüllü yapar, normal adamı şaşırtır, küçük adamı ise kibirlendirir." Brigitte
Geri git   Bestoffrm|Aşk Flashlari|Yazili Sorulari|Büyüler|Sifali Bitkiler| >
»»-(¯`v´¯)-» Kültür ve Eğitim »»-(¯`v´¯)-» > Fen ve Teknoloji > Ortaokul Fen ve Teknoloji > 8.Sinif Fen
Connect with Facebook


Fotosentez İle Solunum Arasındaki Farklar

8.Sinif Fen


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 15.10.2009, 01:42   #1 (permalink)
Üye
 
SacReD - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Sep 2009
Üye No: 8752
Mesajlar: 228
Konular: 221
Teşekkür: 0
31 Mesajına 51 teşekkür edildi.
ğğ Fotosentez İle Solunum Arasındaki Farklar


Fotosentez İle Solunum Arasındaki Farklar

Fotosentez:

* Fotosentezde ışık kullanılır.(Yalnız gündüz gerçekleşir.).
* Giren madde su ve karbondioksittir.
* Yalnız klorofil taşıyan hücrelerde gerçekleşir.
Solunum:
* Gece ve gündüz sürekli devam eder.
* Giren madde, oksijen ve besindir.
* Bütün canlı hücrelerde gerçekleşir.


Fotosentez İle Solunum Arasındaki Farklar
Fotosentez:
* Işık enerjisi kimyasal enerji şeklinde depolanır.
* Çıkan maddeler (üretilen) organik madde ve oksijendir.
* Canlıda (bitkide) madde artışı olur.
Solunum:
* Depolanan enerji serbest hale geçer.
* Çıkan maddeler (üretilen) karbondioksit ve sudur.
* Canlının yapısında madde tüketimi meydana gelir.


SacReD isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
SacReD Nickli üyemize 3 üyemiz teşekkür etmiştir:
@izci@ (09.05.2012), elif (21.05.2013), nina (18.11.2012)
REKLAM
Alt 27.03.2011, 20:19   #2 (permalink)
Admin
 
@izci@ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Adıyaman Şubesi
Üyelik tarihi: Jul 2008
Üye No: 2
Mesajlar: 25.049
Konular: 11509
Teşekkür: 551
2.222 Mesajına 5.167 teşekkür edildi.
Standart


Fotosentezle Ilgili Merak Ettikleriniz
Fotosentez Mucizesi

Dünya, canlı yaşamına en uygun olacak şekilde, Özel olarak tasarlanmış bir gezegendir. Atmosferindeki gazların oranından, güneşe olan uzaklığına, dağların varlığından, suyun içilebilir olmasına, bitkilerin çeşitliliğinden yeryüzünün sıcaklığına kadar kurulmuş olan pek çok hassas denge sayesinde dünya yaşanabilir bir ortamdır. Yaşamı oluşturan Öğelerin devamlılığının sağlanabilmesi için de hem fiziksel şartların hem de bazı biyokimyasal dengelerin korunması gereklidir. Örneğin nasıl ki canlıların yeryüzünde yaşamaları için yer çekimi kuvveti vazgeçilmez ise, bitkilerin ürettiği organik maddeler de yaşamın devamı için bir o kadar Önemlidir.

İşte bitkilerin bu organik maddeleri üretmek için gerçekleştirdikleri işlemlere, daha Önce de belirttiğimiz gibi fotosentez denir. Bitkilerin kendi besinlerini kendilerinin üretmesi olarak da Özetlenebilecek olan fotosentez işlemi, bunların diğer canlılardan ayrıcalıklı olmasını sağlar. Bu ayrıcalığı sağlayan, bitki hücresinde insan ve hayvan hücrelerinden farklı olarak güneş enerjisini direkt olarak kullanabilen yapılar bulunmasıdır. Bu yapıların yardımıyla, bitki hücreleri güneşten gelen enerjiyi insanlar ve hayvanlar tarafından besin yoluyla alınacak enerjiye çevirirler ve yine çok Özel yollarla depolarlar.

İşte bu şekilde fotosentez işlemi tamamlanmış olur. Gerçekte bütün bu işlemleri yapan, bitkinin tamamı değildir, yaprakları da değildir, hatta bitki hücresinin tamamı da değildir. Bu işlemleri bitki hücresinde yer alan ve bitkiye yeşil rengini veren "kloroplast" adı verilen organel gerçekleştirir. Kloroplastlar, milimetrenin binde biri kadar büyüklüktedir, bu yüzden yalnızca mikroskopla gÖzlemlenebilirler. Yine fotosentezde Önemli bir rolü olan kloroplastın çeperi de, metrenin yüz milyonda biri kadar bir büyüklüktedir. GÖrüldüğü gibi rakamlar son derece küçüktür ve bütün işlemler bu mikroskobik ortamlarda gerçekleşir. Fotosentez olayındaki asıl hayret verici noktalardan biri de budur.

FOTOSENTEZ VE KLOROPLAST

Sır dolu bir fabrikaloroplast

Kloroplastta fotosentezi gerçekleştirmek üzere hazırlanmış thylakoidler, iç zar ve dış zar, stromalar, enzimler, ribozom, RNA ve DNA gibi oluşumlar vardır. Bu oluşumlar hem yapısal hem de işlevsel olarak birbirlerine bağlıdırlar ve her birinin kendi bünyesinde gerçekleştirdiği son derece Önemli işlemler vardır. Örneğin kloroplastın dış zarı, kloroplasta madde giriş-çıkışını kontrol eder. İç zar sistemi ise "thylakoid" olarak adlandırılan yapıları içermektedir. Disklere benzeyen thylakoid bÖlümünde pigment (klorofil) molekülleri ve fotosentez için gerekli olan bazı enzimler yer alır. Thylakoidler "grana" adı verilen kümeler meydana getirerek, güneş ışığının en fazla miktarda emilmesini sağlarlar. Bu da bitkinin daha fazla ışık alması ve daha fazla fotosentez yapabilmesi demektir.

Bunlardan başka kloroplastlarda "stroma" adı verilen ve içinde DNA, RNA ve fotosentez için gerekli olan enzimleri barındıran bir de sıvı bulunur. Kloroplastlar sahip oldukları bu DNA ve ribozomlarla hem kendilerini çoğaltırlar, hem de bazı proteinlerin üretimini gerçekleştirirler.1 Fotosentezdeki başka bir Önemli nokta da bütün bu işlemlerin çok kısa, hatta gÖzlemlenemeyecek kadar kısa bir süre içinde gerçekleşmesidir. Kloroplastların içinde bulunan binlerce "klorofil"in aynı anda ışığa tepki vermesi, saniyenin binde biri gibi inanılmayacak kadar kısa bir sürede gerçekleşir.

Bilim adamları kloroplastların içinde gerçekleşen fotosentez olayını uzun bir kimyasal reaksiyon zinciri olarak tanımlarlarken, işte bu hız nedeniyle fotosentez zincirinin bazı halkalarında neler olduğunu anlayamamakta ve olanları hayranlıkla izlemektedirler. Anlaşılabilen en net nokta, fotosentezin iki aşamada meydana geldiğidir. Bu aşamalar "aydınlık evre" ve "karanlık evre" olarak adlandırılır.

Yeşil bitkilerde fotosentez işlemini yapan, bitki hücrelerinde bulunan kloroplast adı verilen organellerdir. Yukarıda büyütülmüş resmi gÖrülen kloroplast, gerçekte milimetrenin binde biri kadar bir büyüklüğe sahiptir. İçinde fotosentez işlemini yürüten pek çok yardımcı organel vardır. Çok aşamalı olarak gerçekleşen ve bazı aşamaları henüz çÖzülememiş olan fotosentez işlemi bu mikroskobik fabrikalarda büyük bir hızda gerçekleşmektedir.

FOTOSENTEZ VE AYDINLIK EVRE

Bitkilerin fotosentez işleminde kullanacakları tek enerji kaynağı olan güneş ışığı değişik renklerin birleşimidir ve bu renklerin enerji yükü birbirinden farklıdır. Güneş ışığındaki renklerin ayrıştırılması ile ortaya çıkan ve tayf adı verilen renk dizisinin bir ucunda kırmızı ve sarı tonları, Öbür ucunda da mavi ve mor tonları bulunur. En çok enerji taşıyanlar tayfın iki ucundaki bu renklerdir. Bu enerji farkı bitkiler açısından çok Önemlidir çünkü fotosentez yapabilmek için çok fazla enerjiye ihtiyaçları vardır. Bitkiler en çok enerji taşıyan bu renkleri hemen tanırlar ve fotosentez sırasında güneş ışınlarından tayfın iki ucundaki renkleri, daha doğrusu dalga boylarını soğururlar, yani emerler.

Buna karşılık tayfın ortasında yer alan yeşil tonlardaki renklerin enerji yükü daha az olduğu için, yapraklar bu dalga boylarındaki ışınların pek azını soğurup büyük bÖlümünü yansıtırlar. Bunu da kloroplastların içinde bulunan klorofil pigmentleri sayesinde gerçekleştirirler. İşte yaprakların yeşil gÖzükmesinin nedeni de budur.1Fotosentez işlemi bitkilerin yeşil gÖrünmesine neden olan bu pigmentlerin güneş ışığını soğurmasından kaynaklanan hareketlenme ile başlar. Acaba klorofiller bu hareketlenme ile fotosentez işlemine nasıl başlamaktadırlarBu sorunun cevabının verilebilmesi için Öncelikle kloroplastların içinde bulunan ve klorofilleri içinde barındıran Thylakoid''in yapısının incelenmesinde fayda vardır.

Güneş, dünyanın enerji kaynağıdır. ve devamlı olarak ışın yayar. Bu ışınlardan, canlıların "gÖrünür ışık" olarak algılayabildiği ışın aralığı bitkiler tarafından kullanılır. Resimde gÖrülen kısa dalga boyları (mavi ışık), uzun dalga boylarından (kırmızı ışık) daha yüksek enerjilidir. Bitkiler de fotosentez yaparken daha yüksek enerjiye sahip olan uzun dalga boyuna sahip olan ışık aralığını kullanırlar.

"Klorofiller, "klorofil-a" ve "klorofil-b" olarak ikiye ayrılırlar. Bu iki çeşit klorofil güneş ışığını soğurduktan sonra elde ettikleri enerjiyi fotosentez işlemini başlatacak olan fotosistemler içinde toplarlar. Thaylakoid''in detaylı yapısının anlatıldığı resimde de gÖrüldüğü gibi fotosistemler kısaca, thylakoid''in içinde yer alan bir grup klorofil olarak tanımlanabilir.

Yeşil bitkilerin tamamına yakını bir fotosistem ile tek aşamalı fotosentez gerçekleştirirken, bitkilerin %3''ünde fotosentezin iki aşamalı olmasını sağlayacak iki farklı fotosistem bÖlgesi bulunur. "Fotosistem I", ve "Fotosistem II" olarak adlandırılan bu bÖlgelerde toplanan enerji daha sonra tek bir "klorofil-a" molekülüne transfer edilir. BÖylece her iki fotosistemde de reaksiyon merkezleri oluşur. Işığın emilmesiyle elde edilen enerji, reaksiyon merkezlerindeki yüksek enerjili elektronların gÖnderilmesine, yani kaybedilmesine neden olur. Bu yüksek enerjili elektronlar daha sonraki aşamalarda suyun parçalanıp oksijenin elde edilmesi için kullanılır. Bu aşamada bir dizi elektron değiş tokuşu gerçekleşir.

"Fotosistem I" tarafından verilen elektron, "Fotosistem II" den salınan elektron ile yer değiştirir. "Fotosistem II" tarafından bırakılan elektronlar da suyun bıraktığı elektronlarla yer değiştirir. Sonuç olarak su, oksijen, protonlar ve elektronlar olmak üzere ayrıştırılmış olur.2Yapraklardaki klorofil maddesi, kloroplastlardaki thylakoid adı verilen yapının içine bulunur. Üstte şematik anlatımı gÖrülen thylakoidler incelenirken, bu yapının milimetrenin binde biri büyüklüğünde bir organel olan kloroplastın çok küçük bir parçası olduğu unutulmamalıdır. Thylakoidlerdeki bu detaylı tasarımın tesadüfen oluşması elbette ki imkansızdır. Evrendeki her şey gibi yapraklar da, Allah tarafından yaratılmıştır.

Ortaya çıkan protonlar thylakoid''in iç kısmına taşınarak hidrojen taşıyıcı molekül olan NADP (nikotinamid adenin dinükliotid fosfat) ile birleşirler. Neticede NADPH molekülü ortaya çıkar. Suyun ayrışmasından sonra ortaya çıkan protonlardan bazıları ise thylakoid zarındaki enzim kompleksleri ile birleşerek ATP molekülünü (hücrenin işlemlerinde kullanacağı bir enerji paketçiği) meydana getirirler. Bütün bu işlemler sonucunda bitkilerin besin üretebilmesi için ihtiyaç duydukları enerji artık kullanılmaya hazır hale gelmiştir. Bir reaksiyonlar zinciri olarak Özetlemeye çalıştığımız bu olaylar fotosentez işleminin sadece ilk yarısıdır. Bitkilerin besin üretebilmesi için enerji gereklidir. Bunun temin edilebilmesi için düzenlenmiş olan "Özel yakıt üretim planı" sayesinde diğer işlemler de eksiksiz tamamlanır.FOTOSENTEZ VE KARANLIK EVRE

Fotosentezin ikinci aşaması olan Karanlık Evre ya da Calvin Çevrimi olarak adlandırılan bu işlemler, kloroplastın "stroma" diye adlandırılan bÖlgelerinde gerçekleşir. Aydınlık evre sonucunda ortaya çıkan enerji yüklü ATP ve NADPH molekülleri, karanlık evrede kullanılan karbondioksiti, şeker ve nişasta gibi besin maddelerine dÖnüştürürler.1Burada kısaca Özetlenen bu reaksiyon zincirini kaba hatlarıyla anlayabilmek bilim adamlarının yüzyıllarını almıştır. Yeryüzünde başka hiçbir şekilde üretilemeyen karbonhidratlar ya da daha geniş anlamda organik maddeler milyonlarca yıldır bitkiler tarafından üretilmektedir. Üretilen bu maddeler diğer canlılar için en Önemli besin kaynaklarındandır.

Fotosentez reaksiyonları sırasında farklı Özelliklere ve gÖrevlere sahip enzimler ile diğer yapılar tam bir iş birliği içinde çalışırlar. Ne kadar gelişmiş bir teknik donanıma sahip olursa olsun dünya üzerindeki hiçbir laboratuvar, bitkilerin kapasitesiyle çalışamaz. Oysa bitkilerde bu işlemlerin tümü milimetrenin binde biri büyüklüğündeki bir organelde meydana gelmektedir. Sayısız çeşitlilikteki bitki hiç şaşırmadan, reaksiyon sırasını hiç bozmadan, fotosentezde kullanılan hammadde miktarlarında hiçbir karışıklık olmadan milyonlarca yıldır uygulamaktadır.

Ayrıca fotosentez işlemi ile, hayvanların ve insanların enerji tüketimleri arasında da Önemli bir bağlantı vardır. Aslında yukarıda anlatılan karmaşık işlemlerin Özeti, bitkilerin fotosentez sonucu canlılar için mutlaka gerekli olan glukozu ve oksijeni meydana getirmeleridir. Bitkilerin ürettiği bu ürünler diğer canlılar tarafından besin olarak kullanılırlar. İşte bu besinler vasıtasıyla canlı hücrelerinde enerji üretilir ve bu enerji kullanılır. Bu sayede bütün canlılar güneşten gelen enerjiden faydalanmış olurlar. Canlılar fotosentez sonucu oluşan besinleri yaşamsal faaliyetlerini sürdürmek için kullanırlar. Bu faaliyetler sonucunda atık madde olarak atmosfere karbondioksit verirler. Ama bu karbondioksit hemen bitkiler tarafından yeniden fotosentez için kullanılır. Bu mükemmel çevirim bÖylelikle sürer gider.


Fotosentez İçin Gerekli Olan Her şey
Gibi Güneş Işığı da Özel Olarak Ayarlanmıştır


Bu kimyasal fabrikada her şey olup biterken, işlemler sırasında kullanılacak enerjinin Özellikleri de ayrıca tespit edilmiştir. Fotosentez işlemi bu yÖnüyle incelendiğinde de, gerçekleşen işlemlerin ne kadar büyük bir hassasiyetle tasarlanmış olduğu gÖrülecektir. Çünkü güneşten gelen ışığın enerjisinin Özellikleri, tam olarak kloroplastın kimyasal tepkimeye girmesi için ihtiyaç duyduğu enerjiyi karşılamaktadır. Bu hassas dengenin tam anlaşılabilmesi için güneş ışığının fotosentez işlemindeki fonksiyonlarını ve Önemini şÖyle bir soruyla inceleyelim:

Güneş''in ışığı fotosentez için Özel olarak mı ayarlanmıştırYoksa bitkiler, gelen ışık ne olursa olsun, bu ışığı değerlendirip ona gÖre fotosentez yapabilecek bir esnekliğe mi sahiptirler?Bitkiler hücrelerindeki klorofil maddelerinin ışık enerjisine karşı duyarlı olmaları sayesinde fotosentez yapabilirler. Buradaki Önemli nokta klorofil maddelerinin çok belirli bir dalga boyundaki ışınları kullanmalarıdır. Güneş tam da klorofilin kullandığı bu ışınları yayar. Yani güneş ışığı ile klorofil arasında tam anlamıyla bir uyum vardır.
FOTOSENTEZ VE GÜN IŞIĞI
Fotosentez İçin Gerekli Olan Her şey
Gibi Güneş Işığı da Özel Olarak Ayarlanmıştır
Güneş ışığı yaprağın üzerine düştüğünde yapraktaki tabakalar boyunca ilerler. Yaprak hücrelerindeki kloroplast organellerinin içindeki klorofiller bu ışığın enerjisini kimyasal enerjiye çevirir. Bu kimyasal enerjiyi elde eden bitki ise bunu hemen besin elde etmekte kullanır. Bilimadamlarının birkaç cümlede Özetlenen bu bilgiyi elde etmeleri 20. yüzyılın ortalarını bulmuştur. Fotosentez işlemini anlamak için sayfalarca reaksiyon zincirleri yazılmaktadır. Fakat hala bu zincirlerde bilinmeyen halkalar mevcuttur. Oysa bitkiler yüz milyonlarca yıldır bu işlemleri hiç şaşmadan gerçekleştirip dünyaya oksijen ve besin sağlamaktadır.


Amerikalı astronom George Greenstein, The Symbiotic Universe adlı kitabında bu kusursuz uyum hakkında şunları yazmaktadır:

"Fotosentezi gerçekleştiren molekül, klorofildir... Fotosentez mekanizması, bir klorofil molekülünün Güneş ışığını absorbe etmesiyle başlar. Ama bunun gerçekleşebilmesi için, ışığın doğru renkte olması gerekir. Yanlış renkteki ışık, işe yaramayacaktır. Bu konuda Örnek olarak televizyonu verebiliriz. Bir televizyonun, bir kanalın yayınını yakalayabilmesi için, doğru frekansa ayarlanmış olması gerekir. Kanalı başka bir frekansa ayarlayın, gÖrüntü elde edemezsiniz. Aynı şey fotosentez için de geçerlidir. Güneş''i televizyon yayını yapan istasyon olarak kabul ederseniz, klorofil molekülünü de televizyona benzetebilirsiniz. Eğer bu molekül ve Güneş birbirlerine uyumlu olarak ayarlanmış olmasalar, fotosentez oluşmaz. Ve Güneş''e baktığımızda, ışınlarının renginin tam olması gerektiği gibi olduğunu gÖrürüz."1

Kısacası fotosentez işleminin gerçekleşebilmesi için şu anki şartların olması zorunludur. İşte bu noktada akla gelebilecek bir soruyu daha değerlendirmekte fayda vardır:

Zaman içinde fotosentez işleminin sıralamasında ya da moleküllerin gÖrevinde herhangi bir değişiklik olabilir miydi?Bu soruya, doğadaki hassas dengelerin tesadüfler sonucunda oluştuğunu iddia eden evrim savunucularının vereceği cevaplardan bir tanesi, "başka türlü bir ortam olsaydı, canlılar o ortamlara da uyum sağlayacakları için bitkiler de o ortama gÖre fotosentez yapabilirlerdi" olacaktır. Oysa bu tamamen yanlış bir mantıktır. Çünkü bitkilerin fotosentez yapabilmeleri için güneşin yaydığı ışıkların şu anki uyum içinde olmaları gerekmektedir. Bu mantığın yanlış olduğunu gerçekte bir evrimci olan astronom George Greenstein da şu şekilde belirtmektedir:

"Belki insan burada bir tür adaptasyonun gerçekleştiğini düşünebilir.Bitkinin yaşamının Güneş ışığının Özelliklerine uyum sağladığını varsayak moleküller ışığın çok belirli bazı renklerini absorbe edebilirler.Işığın absorbe edilmesi işlemi, moleküllerin içindeki elektronların yüksek enerji seviyelerine olan duyarlılıklarıyla ilgilidir ve hangi molekülü ele alırsanız alın, bu işi gerçekleştirmek için gereken enerji aynıdır. Işık, fotonlardan oluşur ve yanlış enerji seviyesinde foton, hiçbir şekilde absorbe edilemez... Kısacası yıldızların fiziği ile, moleküllerin fiziği arasında çok iyi bir uyum vardır. Bu uyum olmasa, yaşam imkansız olurdu. "2
Tekrar Önemle belirtmek gerekirse; bitkilerin fotosentez yapabilmeleri için güneşin yaydığı belirli aralıktaki ışığın varlığı şarttır. Yaşam için zorunlu olan bu uyum hiçbir şekilde rastlantılarla açıklanamayacak kusursuzlukta bir uyumdur. Yeryüzündeki her şeye hakim olan ve üstün bir aklın sahibi olan Allah, tüm bunları birbirine uygun olarak yaratmıştır.


-----------------İMZA-----------------

ALLAH'ım!
Bakışımızı ibret,
Sukutumuzu hikmet,
konuşmamızı sanat ve
marifete dönüştür,

ALLAH'ım!

Boşa bakanlardan,
Boşa susanlardan,
Boşa konuşanlardan eyleme.

@izci@ isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
@izci@ Nickli üyemize 5 üyemiz teşekkür etmiştir:
elif (21.05.2013), namars (25.10.2013), nina (18.11.2012), ughkyl (26.10.2013), veli (23.12.2012)
Alt 23.04.2012, 23:36   #3 (permalink)
Admin
 
@izci@ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Adıyaman Şubesi
Üyelik tarihi: Jul 2008
Üye No: 2
Mesajlar: 25.049
Konular: 11509
Teşekkür: 551
2.222 Mesajına 5.167 teşekkür edildi.
Standart


FOTOSENTEZ ve Evrim

Fotosentez olayı tesadüfen oluşmaz

Bütün bu apaçık gerçeklere rağmen yine de evrim teorisini savunmaya devam edenler için, sorular sorarak bu sistemin tesadüfen oluşamayacağını bir kere daha gÖrelim. Boyutu mikroskobik Ölçülerle tanımlanan bir alanda kurulmuş bu Örneksiz mekanizmayı tasarlayan kimdirÖncelikle bÖyle bir sistemi bitki hücrelerinin planladığını yani bitkilerin düşünerek planlar yaptığını varsayabilir miyizElbette ki bÖyle bir şeyi varsayamayız. Çünkü, bitki hücrelerinin tasarlaması, akletmesi gibi bir şey sÖz konusu değildir. Hücrenin içine baktığımızda gÖrdüğümüz kusursuz sistemi yapan hücrenin kendisi değildir. Peki Öyleyse bu sistem düşünebilen yegane varlık olan insan aklının bir ürünü müdürHayır değildir. Milimetrenin binde biri büyüklüğünde bir yere yeryüzündeki en inanılmaz fabrikayı kuranlar insanlar da değildir. Hatta insanlar bu mikroskobik fabrikanın içinde olan bitenleri gÖzlemleyememektedirler bile.

Bu gibi soruların cevaplarının niçin "hayır" olduğu, evrimcilerin iddialarıyla birlikte incelendiğinde, bitkilerin nasıl ortaya çıktığı konusu daha iyi açıklığa kavuşacaktır. Evrim teorisi bütün canlıların aşama aşama geliştiğini, basitten komplekse doğru bir gelişim olduğunu iddia eder. Fotosentez sistemindeki mevcut parçaları belli bir sayıyla sınırlayabildiğimizi varsa***** bu iddianın doğru olup olmadığını düşünelim. Örneğin fotosentez işleminin gerçekleşmesi için gerekli olan parçaların sayısının 100 olduğunu varsayalım (gerçekte bu sayı çok daha fazladır). Varsayımlara devam ederek, bu 100 parçanın bir iki tanesinin evrimcilerin iddia ettikleri gibi tesadüfen, kendi kendine oluştuğunu varsayalım. Bu durumda geriye kalan parçaların oluşması için milyarlarca yıl beklenmesi gerekecektir. Oluşan parçalar bir arada bulunsalar bile diğerleri olmadığı için bir işe yaramayacaklardır. Tek biri olmadığında diğerleri işlevsiz olan bu sistemin diğer parçaların oluşumunu beklemeleri imkansızdır.

Dolayısıyla canlılara ait tüm sistemler gibi, karmaşık bir sistem olan fotosentez de evrimin Öne sürdüğü gibi, zaman içinde, tesadüflerle, yavaş yavaş oluşan parçaların art arda eklenmesiyle meydana gelmesi akıl ve mantıkla bağdaşan bir iddia değildir. Bu iddianın çaresizliğini fotosentez işleminde gerçekleşen bazı aşamaları kısaca hatırla***** gÖrebiliriz. Öncelikle fotosentez işleminin gerçekleşebilmesi için mevcut bütün enzimlerin ve sistemlerin aynı anda bitki hücresinde bulunması gereklidir. Her işlemin süresi ve enzimlerin miktarı tek bir seferde en doğru biçimde ayarlanmalıdır. Çünkü gerçekleştirilen reaksiyonlarda oluşabilecek en ufak bir aksaklık, Örneğin işlem süresi, reaksiyona giren ısı veya hammadde miktarında küçük bir değişiklik olması, reaksiyon sonucunda ortaya çıkacak ürünleri bozacak ve yararsız hale getirecektir. Bu sayılanların herhangi bir tanesinin olmaması durumunda da sistem tamamen işlevsiz olacaktır.

Bu durumda akla bu işlevsiz parçaların, sistemin tümü oluşana kadar nasıl olup da varlıklarını sürdürdükleri sorusu gelecektir. Ayrıca boyut küçüldükçe, o yapıdaki sistemin üzerindeki aklın ve mühendisliğin kalitesinin arttığı da bilinen bir gerçektir. Bir mekanizmadaki boyutun küçülmesi bize o yapı üzerinde kullanılan teknolojinin gücünü gÖsterir. Günümüz kameralarıyla seneler Önce kullanılan kameralar arasında bir karşılaştırma yapıldığında bu gerçek daha net gÖrülecektir. Bu gerçek, yapraklardaki kusursuz yapının Önemini daha da arttırmaktadır. İnsanların büyük fabrikalarda dahi yapamadıkları fotosentez işlemini bitkiler nasıl olup da bu mikroskobik fabrikalarında gerçekleştirmektedirler

İşte bu ve benzeri sorular evrimcilerin hiçbir tutarlı açıklama getiremedikleri sorulardır. Buna karşın, çeşitli hayali senaryolar üretirler. Üretilen bu senaryolarda başvurulan ortak taktik, konunun demagojiler ve kafa karıştırıcı teknik terim ve anlatımlarla boğulmasıdır. Olabildiğince karışık terimler kullanarak bütün canlılarda çok açık gÖrülen bir gerçeği, "Yaratılış Gerçeği"ni Örtbas etmeye çalışırlar. Neden ve nasıl gibi sorulara cevap vermek yerine, konu hakkında ayrıntılı bilgiler ve teknik kavramlar sıralayıp sonuna bunun evrimin bir sonucu olduğunu eklerler.

"GÖrmüyorlar mı; Biz suyu çorak topraga sürüyoruz da onunla ekin bitiriyoruz; ondan hayvanları, kendileri yemektedirYine de gÖrmüyorlar mı?" (Secde Suresi, 27)

Bununla birlikte en koyu evrim taraftarları bile, çoğu zaman bitkilerdeki mucizevi sistemler karşısında hayretlerini gizleyememektedirler. Buna Örnek olarak Türkiye''nin evrimci profesÖrlerinden Ali Demirsoy''u verebiliriz. Prof. Demirsoy, fotosentezdeki mucizevi işlemleri vurgula*****, bu kompleks sistemin karşısında şÖyle bir itirafta bulunmaktadır:

Fotosentez oldukça karmaşık bir olaydır ve bir hücrenin içerisindeki organelde ortaya çıkması olanaksız gÖrülmektedir. Çünkü tüm kademelerin birden oluşması olanaksız, tek tek oluşması da anlamsızdır.1
Fotosentez işlemindeki bu kusursuz mekanizmalar şimdiye kadar gelmiş geçmiş bütün bitki hücrelerinde vardır. En sıradan gÖrdüğünüz bir yabani ot bile bu işlemi gerçekleştirebilmektedir. Reaksiyona her zaman aynı oranda madde girer ve çıkan ürünler de hep aynıdır.

Reaksiyon sıralaması ve hızı da aynıdır. Bu istisnasız bütün fotosentez yapan bitkiler için geçerlidir. Bitkiye akletme, karar verme gibi vasıflar vermeye çalışmak elbette ki mantıksızdır. Bunun yanı sıra bütün yeşil bitkilerde var olan ve kusursuz bir şekilde işleyen bu sisteme "tesadüfler zinciri ile oluştu" şeklinde bir açıklama getirmek de her türlü mantıktan uzak bir çabadır.

İşte bu noktada karşımıza apaçık bir gerçek çıkar. Olağanüstü kompleks bir işlem olan fotosentez bilinçli olarak tasarlanmıştır, yani Allah tarafından yaratılmıştır. Bu mekanizmalar bitkiler ilk ortaya çıktıkları andan itibaren vardır. Bu kadar küçük bir alana yerleştirilmiş olan bu kusursuz sistemler bize kendilerini tasarlayanın gücünü gÖsterirler.
FOTOSENTEZ

Fotosentezin sonuçları

Milimetrenin binde biri büyüklükte yani ancak elektron mikroskobuyla gÖrülebilecek kadar küçük olan kloroplastlar sayesinde gerçekleştirilen fotosentezin sonuçları, yeryüzünde yaşayan tüm canlılar için çok Önemlidir.Canlılar havadaki karbondioksitin ve havanın ısısının sürekli olarak artmasına neden olurlar.56 Her yıl insanların, hayvanların ve toprakta bulunan mikroorganizmaların yaptıkları solunum sonucunda yaklaşık 92 milyar ton ve bitkilerin solunumları sırasında da yaklaşık 37 milyar ton karbondioksit atmosfere karışır. Ayrıca fabrikalarda ve evlerde kaloriferler ya da soba kullanılarak tüketilen yakıtlar ile taşıtlarda kullanılan yakıtlardan atmosfere verilen karbondioksit miktarı da en az 18 milyar tonu bulmaktadır.

Buna gÖre karalardaki karbondioksit dolaşımı sırasında atmosfere bir yılda toplam olarak yaklaşık 147 milyar ton karbondioksit verilmiş olur. Bu da bize doğadaki karbondioksit içeriğinin sürekli olarak artmakta olduğunu gÖsterir. Bu artış dengelenmediği takdirde ekolojik dengelerde bozulma meydana gelebilir. Örneğin atmosferdeki oksijen çok azalabilir, yeryüzünün ısısı artabilir, bunun sonucunda da buzullarda erime meydana gelebilir. Bundan dolayı da bazı bÖlgeler sular altında kalırken, diğer bÖlgelerde çÖlleşmeler meydana gelebilir. Bütün bunların bir sonucu olarak da yeryüzündeki canlıların yaşamı tehlikeye girebilir. Oysa durum bÖyle olmaz. Çünkü bitkilerin gerçekleştirdiği fotosentez işlemiyle oksijen sürekli olarak yeniden üretilir ve denge korunur. Yeryüzünün ısısı da sürekli değişmez. Çünkü yeşil bitkiler ısı dengesini de sağlarlar. Bir yıl içinde yeşil bitkiler tarafından temizleme amacıyla atmosferden alınan karbondioksit miktarı 129 milyar tonu bulur ki bu son derece Önemli bir rakamdır.

Atmosfere verilen karbondioksit miktarının da yaklaşık 147 milyar ton olduğunu sÖylemiştik. Karalardaki karbondioksit-oksijen dolaşımında gÖrülen 18 milyar tonluk bu açık, okyanuslarda gÖrülen farklı değerlerdeki karbondioksit-oksijen dolaşımıyla bir Ölçüde azaltılabilmektedir.1
Yeryüzündeki canlı yaşamı için son derece hayati olan bu dengelerin devamlılığını sağlayan, bitkilerin yaptığı fotosentez işlemidir. Bitkiler fotosentez sayesinde atmosferdeki karbondioksidi ve ısıyı alarak besin üretirler, oksijen açığa çıkarırlar ve dengeyi sağlarlar. Atmosferdeki oksijen miktarının korunması için de başka bir doğal kaynak yoktur. Bu yüzden tüm canlı sistemlerdeki dengelerin korunması için bitkilerin varlığı şarttır.


Bitkilerdeki besinler fotosentez sonucu oluşur

Bu mükemmel sentezin hayati Önem taşıyan bir diğer ürünü de canlıların besin kaynaklarıdır. Fotosentez sonucunda ortaya çıkan bu besin kaynakları "karbonhidratlar" olarak adlandırılır. Glukoz, nişasta, selüloz ve sakkaroz karbonhidratların en bilinenleri ve en hayati olanlarıdır. Fotosentez sonucunda üretilen bu maddeler hem bitkilerin kendileri, hem de diğer canlılar için çok Önemlidir. Gerek hayvanlar gerekse insanlar, bitkilerin üretmiş olduğu bu besinleri tüketerek hayatlarını sürdürebilecek enerjiyi elde ederler. Hayvansal besinler de ancak bitkilerden elde edilen ürünler sayesinde var olabilmektedir.


alıntı.


-----------------İMZA-----------------

ALLAH'ım!
Bakışımızı ibret,
Sukutumuzu hikmet,
konuşmamızı sanat ve
marifete dönüştür,

ALLAH'ım!

Boşa bakanlardan,
Boşa susanlardan,
Boşa konuşanlardan eyleme.

@izci@ isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
@izci@ Nickli üyemize 5 üyemiz teşekkür etmiştir:
elif (21.05.2013), namars (25.10.2013), nina (18.11.2012), ughkyl (26.10.2013), veli (23.12.2012)
Alt 06.11.2012, 18:09   #4 (permalink)
Süper Moderatör
 
bera - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Ağrı Şubesi
Üyelik tarihi: Aug 2009
Üye No: 8636
Mesajlar: 15.075
Konular: 3309
Teşekkür: 866
1.065 Mesajına 3.426 teşekkür edildi.
Standart
bera isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
bera Nickli üyemize 3 üyemiz teşekkür etmiştir:
namars (25.10.2013), nina (18.11.2012), veli (23.12.2012)
Alt 18.11.2012, 19:39   #5 (permalink)
Üye
 
nina - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
İstanbul Anadolu Şubesi
Üyelik tarihi: Jul 2009
Üye No: 8451
Mesajlar: 606
Konular: 284
Teşekkür: 68
56 Mesajına 163 teşekkür edildi.
Standart


Fotosentez ve solunumla ilgili çok güzel bir kaynak olmuş,emeklerinize sağlık.


nina isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
nina Nickli üyemize 7 üyemiz teşekkür etmiştir:
bowkno (22.11.2012), imolea (21.11.2012), inggow (23.11.2012), namars (25.10.2013), nerzank (23.11.2012), oshayl (22.11.2012), veli (23.12.2012)
Alt 23.12.2012, 18:52   #6 (permalink)
Üye
 
veli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jul 2009
Üye No: 8397
Mesajlar: 869
Konular: 112
Teşekkür: 120
65 Mesajına 174 teşekkür edildi.
Standart


ve Fotosentez Arasındaki Farklar Nedir

Solunum

1 Tüm canlılarda görülür
2 Her an gerçekleşir
3 Besin ve oksijene ihtiyaç vardır
4 Karbondioksit, su ve enerji üretilir
5 Ökaryot hücrelerde mitokondri de gerçekleşir
6 Ağırlık azalmasına neden olur


Fotosentez

1 Klorofil taşıyan canlılarda görülür
2 Işıklı ortamda gerçekleşir
3 Su, karbondioksit ve ışığa ihtiyaç vardır
4 Besin ve oksijen üretilir
5 Ökaryot hücrelerde kloroplastta gerçekleşir
6 Ağırlık artmasına sebep olurKonu elif tarafından (06.04.2013 Saat 07:43 ) değiştirilmiştir.
veli isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
veli Nickli kullanıcımıza teşekkür eden üyelerimiz:
namars (25.10.2013)
Alt 04.01.2013, 12:14   #7 (permalink)
Üye
 
kanka - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jun 2009
Üye No: 8382
Mesajlar: 832
Konular: 289
Teşekkür: 28
82 Mesajına 287 teşekkür edildi.
Standart


Solunum Ve Fotosentez Nasıl Bir Değişimdir;
Fotosentez yeşil bitkilerin solunumudur
Fotosentez bitkilerin oksijen kullanarak yaptığı solunumdur
Fotosentez bitkilerin karbon dioksit kullanarak yaptığı solunumdur
Yeşil bitkiler fotosentez yolu ile güneş ›ş›ğ›n› besine çevirir
Yeşil bitkiler fotosentez yaparak su ve karbon dioksiti oksijene çevirir
Bitkiler fotosentez yoluyla oksijeni karbon dioksite çevirir
Bitkiler fotosentez yoluyla karbon dioksiti oksijene çevirir
Fotosentez bitkilerin enerji ürettiği bir işlemdir
Fotosentez bitkilerin oksijen alarak besinlerini ürettiği bir işlemdir
Fotosentez bir gaz değişim işlemidir
Fotosentez besin transferidir
Fotosentez bitkinin CO2 ve güneş ›ş›ğ›n› kullanarak, su ve besin üretmesidir Besini yer, suyu içer
Bitkiler suyu, oksijeni, ›ş›ğ› ve topraktan ald›klar› maddeleri fotosentez yaparak enerjiye ve karbon
dioksite çevirir
Fotosentzin yeşil bitkiler için en önemli faydas› enerji üretimidir, çünkü fotosentez bitkinin gelişme-
si için gereken enerjiyi sağlar
Fotosentez sonucununda karbon dioksit, yeşil yapraklar, ve klorofil üretilir
Bitkinin Besini
Bitkinin besini toprakt›r
Mineraller, su, karbon dioksit, ›ş›k enerjisi ve güneş bitkinin besinidir
İnorganik moleküller bitkinin besinidir
Amino asitler ve azot bitkinin besinidir
Gübre bitkinin besinidir
Bitkilerde Solunum
Bitkiler, geceleri ›ş›k enerjisi olmad›ğ› zaman solunum yapar
Bitkiler gündüzleri fotosentez, geceleri ›ş›k enerjisi olmad›ğ› zaman solunum yapar
Bitkiler gündüzleri solunum yaparken karbon dioksit al›r ve oksijen verir; geceleri ise oksijen al›p
karbon dioksit verir
Bitkiler gündüzleri oksijen al›p karbon dioksit vererek solunum yapar
Solunum bir gaz değişim işlemidir
Bitkiler güneş ›ş›ğ› olduğu zaman solunum yapar
Bitkiler solunum yapmaz
Bitkiler çoğunlukla gündüzleri solunum yapar
Fotosentez bitkilerin gündüz yapt›ğ› solunumdur Güneş enerjisi olmad›ğ› zaman işlem tersine döner
Bitkilerde solunum yapraklarda gerçekleşir çünkü sadece yapraklar gaz değişimi için gerekli olan gö-
zeneklere (stoma) sahiptir
Fotosentez ve solunum bir birinin tersi işlemlerdir.Konu elif tarafından (06.04.2013 Saat 07:45 ) değiştirilmiştir.
kanka isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 10.01.2013, 22:04   #8 (permalink)
Üye
 
arıkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Aksaray Şubesi
Üyelik tarihi: Jun 2009
Üye No: 8378
Mesajlar: 1.977
Konular: 863
Teşekkür: 127
180 Mesajına 479 teşekkür edildi.
Standart


Fotosentez Ve Solunum Olayları,

Ftosentez olayını gerçekleştirerek kendi besinini kendisi yapan tek canlı grubu yeşil bitkilerdir Bunlar üretici canlılardır Fotosentez olayı sonucunda oluşan besin, diğer canlıların besin kaynağıdır
Solunum olayı için gerekli oksijen de fotosentez olayı sonucu ortaya çıkar Besinlerin yanması ancak oksijen sayesinde gerçekleştiğinden fotosentezin önemi çok büyüktür Solunum sonunda çıkan karbon dioksit gazı da fotosentez için gereklidir Bu iki olay birbirinin tersidir
Solunum olayı gece gündüz boyunca sürekli olan bir olaydır Fotosentez ise güneş ışığı (ışık enerjisi) karşısında oluşurKonu elif tarafından (06.04.2013 Saat 07:50 ) değiştirilmiştir.
arıkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 06.04.2013, 07:46   #9 (permalink)
Süper Moderatör
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Eskişehir Şubesi
Üyelik tarihi: Jul 2008
Üye No: 8496
Mesajlar: 19.662
Konular: 13356
Teşekkür: 165
1.412 Mesajına 3.326 teşekkür edildi.
Standart


Solunum ve Fotosentez
Ftosentez olayını gerçekleştirerek kendi besinini kendisi yapan tek canlı grubu yeşil bitkilerdir Bunlar üretici canlılardır Fotosentez olayı sonucunda oluşan besin, diğer canlıların besin kaynağıdır
Solunum olayı için gerekli oksijen de fotosentez olayı sonucu ortaya çıkar Besinlerin yanması ancak oksijen sayesinde gerçekleştiğinden fotosentezin önemi çok büyüktür Solunum sonunda çıkan karbon dioksit gazı da fotosentez için gereklidir Bu iki olay birbirinin tersidir
Solunum olayı gece gündüz boyunca sürekli olan bir olaydır Fotosentez ise güneş ışığı (ışık enerjisi) karşısında oluşur.


-----------------İMZA-----------------
Güzel konuşmanın sırrı, lüzumsuz sözleri terk etmektir. (Hz. Ebubekir)
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 25.10.2013, 20:17   #10 (permalink)
Admin
 
Admin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Bolu Şubesi
Üyelik tarihi: Jun 2009
Üye No: 1
Mesajlar: 9.259
Konular: 47202
Teşekkür: 309
493 Mesajına 938 teşekkür edildi.
Standart


emeğinize sağlık.


-----------------İMZA-----------------
Admin isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Etiketler
fotosentez ile oksijenli solunum arasindaki farklar, fotosentez ile solunum arasindaki iliski, fotosentez ve solunum 148, fotosentez ve solunum konusu, fotosentez ve solunum olayinin karsilastirilmasi, fotosentezle solunum arasindaki fark, solunum ve fotosentez arasindaki benzerlikler, solunum ve fotosentez denklemi, solunum ve fotosentez denklemi nedir, solunum ve fotosentez hakkinda bilgi, solunum ve fotosentez iliskisi

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 11:06.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.

bestoffrm | aşk flashları | sitemap | tags
Resimli Şiirler Şairler Müzik Yemek Tarifleri Moda Örgü Modelleri Dantel Modelleri Şifalı Bitkiler İslami Konular Dil An Coğrafya Fizik Roman Özetleri Aşk Duaları Dilek Duaları Define İşaretleri Cilt ve Güzellik Sosyal Dil Anlatım Edebiyat Aşk flashları Domain Telif Hakkı Sitemizin tüm hakları saklıdır. Telif hakkı ihlali bildirimi, acil şikayetleriniz ve her türlü görüş ve önerileriniz için iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz. Sorumluluk İçerik sağlayıcı ve paylaşım sitesi olan Bestoffrm.com sitesinde, 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre tüm üyelerimiz ve ziyaretçilerimiz yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Bestoffrm.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler iletişim sayfamızdan bildirilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır. Sitemizde yayınlanan sağlıkla ilgili konular sadece bilgilendirme amaçlı olup tedavi için Lütfen Doktorunuza başvurunuz.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530