Bestoffrm|Aşk Flashlari|Yazili Sorulari|Büyüler|Sifali Bitkiler|
 
"Bilgi büyük adamı alçak gönüllü yapar, normal adamı şaşırtır, küçük adamı ise kibirlendirir." Brigitte
Geri git   Bestoffrm|Aşk Flashlari|Yazili Sorulari|Büyüler|Sifali Bitkiler| >
»»-(¯`v´¯)-» Kültür ve Eğitim »»-(¯`v´¯)-» > Sosyal Bilgiler > Ortaokul Sosyal Bilgiler > 5.Sınıf Sosyal
Connect with Facebook


Atatürk'ün getirdiği yenilikler

5.Sınıf Sosyal


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 21.10.2009, 18:28   #1 (permalink)
Üye
 
cevher - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Aug 2009
Üye No: 8584
Mesajlar: 587
Konular: 445
Teşekkür: 14
88 Mesajına 184 teşekkür edildi.
Standart Atatürk'ün getirdiği yenilikler


ATATÜRK'ÜN GETİRDİĞİ YENİLİKLER
1. Türk Siyasal Kurtuluş Devrimi:
Atatürk’ün en büyük devrimi; Türk milleti’nin yönetim erki olan T.B.M.M.’sini kurarak, Ulusal Kurtuluş Savaşından zaferle çıkıp, Cumhuriyeti ilan etmesidir.

2. Saltanatın kaldırılması:
Osmanlı soyundan gelip, Türk Milleti’ni teba, kul görerek yöneten padişahlık sistemini kaldırarak; 1 Kasım 1922’de yasa ile saltanata son verilmesi.

3. Halifeliğin kaldırılması:
"Ümmet" anlayışından çıkıp "Millet" olan Türk Ulusu; laik hukuk sistemine geçmek için önündeki engel olan halifeliği de 3 Mart 1924’de kaldırarak din-devlet işlerini birbirinden ayırmıştır.

4. Şeriye ve Evkaf Vekilliklerinin kaldırılması:
Halifeliğin kaldırılmasıyla din esasına dayalı devlet yönetimi de kendiliğinden ilga edilmiş oldu. Bu kurumun işlerini yürüten ve dine uygunluğunu denetleyen Şeriye Vekilliği (Din İşleri Bakanlığı) da kaldırılır. Yerine bugünkü Diyanet İşleri Başkanlığı kurulur.
Cami, mescit, medrese, okul, hastahane gibi İslami vakıfları yöneten Evkaf Vekilliği (Vakıflar Bakanlığı) da kaldırılarak Başbakanlığa bağlı genel müdürlükler bünyesine bağlanır.

5. Eğitim ve Öğretim Devrimi:
Şeriye ve Evkaf Vekilliklerinin kaldırıldığı 3 Mart 1924 günü bir yasa ile (Tevhid-i tedrisat: Eğitimin birleştirilmesi) tüm öğretim ve eğitim kurumlarının tek bir bakanlığa "Milli Eğitim Bakanlığı"na bağlanması kabul edildi. Medreseler kapatıldı. Eğitim ve öğretimde kız erkek ayırımı kalktı. Herkese eğitimde fırsat eşitliği sağlandı.
Bugünkü eğitim ve öğretim yapısı o günden atılmış oldu: Örgün eğitim ve yaygın eğitim olmak üzere iki ana bölümde karma bilimsel eğitim sistemine geçilmiş oldu.

6. Tekke ve Zaviyeler ile Türbelerin Kapatılması:
Son dönemlerinde birer tembellik ve miskinlik ocakları haline gelen tekke ve zaviyeler tam anlamıyla dinsel sömürü merkezleriydi. Geçmişte önemli işlevleri olmasına karşın, Osmanlı Devleti’nin yıkımım hazırlayan etkenlerden birisi de tarikatlar olmuştur. Yeni kurulmuş Cumhuriyet ve Atatürk inkılaplarına karşı "Nakşibendi Tarikatı" gibi dinsel topluluklar ve bir kısım zaviyeler, rejim aleyhine çalışmaya başlamışlardır. "Biz medeniyetten, bilim ve fenden kuvvet alıyoruz" diyen Atatürk; "Gayesi halkı meczup ve ***** yaratmak" olan tekkeleri, zaviyeleri, türbeleri 30 Kasım 1925’de çıkartılan bir kanunla kapatılmıştır. Bunların yerlerinin Mescit ve Cami olarak kullanılmasına izin verilmiştir.

7. Ulusal Ekonomi Devrimi:
Atatürk, yeni kurulan Türk Devleti’nin ekonomik temellerini atmak için, Türk toplumunun sosyal sınıflarım içeren temsilcileriyle 17 Şubat-4 Mart 1923’te İzmir’de "İktisat Kongresi" düzenler. Bir dizi ekonomik kararlar alınarak "İktisadi Misak" kabul edilir. Atatürk’ün öngördüğü iktisadi model;devlet ve özel sektörün bir arada olduğu "karma ekonomik sistem"dir.

8. Ziraat Alanında Devrim:
"Türkiye’nin gerçek sahibi ve efendisi köylüdür" diyen Atatürk; köylüden baskı ve zulümle alınan aşar veya öşür vergisini kaldırır. Toprak ve tarımda bir çok reform hareketlerine girişir. Zirai kredi birlikleri ve zirai kooperatifler kurulur. Ziraat okulları ve Yüksek Ziraat Enstitüsü açılır.

9. Kılık Kıyafet Devrimi:
II. Mahmut döneminden beri giyilen fes kanunla yasaklanarak şapka giyilmesi zorunlu kılınır. Bunun yanında, ruhani kisve, sarık, kalpak gibi giysilerin giyilmesi yasaklanır. Modern çağdaş giyim kabul edilir.

10. Soyadının kabulü:
Geleneksel ayrıcalık arz eden; hacı, hoca, ağa, paşa, molla gibi sıfatlar kaldırılarak, herkesin bir soyadı taşıması zorunluluğu getirilmiştir. Bu kanuna paralel olarak da çıkarılan bir yasa ile Osmanlılardan kalma ordudaki rütbeler kaldırılarak yeni askeri rütbelerin adları düzenlenmiş ve bugünkü hale getirilmiştir.

11. Takvim, Saat ve **çülerde Değişiklik:
Hicri ve Rumi takvim yerine Miladi takvim kabul edilerek, güneş sistemine göre de saat ayarlanmasına geçilmiştir. Hafta tatili de Cumartesi ve;Pazar günü olarak kararlaştırılmıştır.
**çü birimleri de batı standartlarına uygun hale getirilerek, rakamlar uygar ülkelerin kullandığı hale getirilmiştir. Ağırlık ve uzunluk ölçülerinde de uluslararası ölçekte birliğe gidilmiştir.cevher isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
cevher Nickli üyemize 4 üyemiz teşekkür etmiştir:
belgin (30.10.2012), bestoffrm (08.05.2012), etli (28.04.2013), sırtaca (22.04.2013)
REKLAM
Alt 28.03.2011, 12:42   #2 (permalink)
Admin
 
Admin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Bolu Şubesi
Üyelik tarihi: Jun 2009
Üye No: 1
Mesajlar: 9.259
Konular: 47202
Teşekkür: 309
492 Mesajına 937 teşekkür edildi.
Standart


12. Yazı ve Harf Devrimi:
Türk diline uygun olmayan Arap alfabesini kaldırarak, yerine Latin harfleriyle yeni Türk Alfabesi yasa ile kabul edilmiştir. Kısa zamanda tüm yurtta okuma-yazma seferberliği ilan edilerek, yeni Türk yazı sistemine geçilmiştir. Atatürk bizzat yeni Türk Alfabesi’nin yurttaşlarca öğrenilmesine çalışmıştır.

13. Tarih ve Dil Devrimi:
Atatürk; Türk Tarih Kurumu ve Türk Dil Kurumu’nu kurarak, tarih ve dil bilincinin kavranmasında, milli kültürün ve milli ahlakın toplum içinde benimsenmesinde öncülük etmiştir. Atatürk konuştuğu gibi düşünen ve varlığını tarihsel köklerinden alan bir toplum yaratmayı hedeflemiştir. Tarih ve dil devrimini de bu nedenle yapmıştır.


14. Hukuk Devrimi:
Çağdaş bir devlet, Anayasal bir hukuk devletidir. Atatürk de ilk önce "Teşkilat-ı Esasiye Kanunu" olarak anılan ve 20 Ocak 1921’de kabul edilen ilk anayasayı hazırlatır. Cumhuriyetten sonra, 20 Nisan 1924’de yeni bir Anayasa yürürlüğe konur.
Hukuk alanında dinsel bütün kuralları ortadan kaldırmak için, Şer-i esaslara dayanan hukuk sistemi değiştirilerek 8 Nisan 1924’de mahkemeler birleştirilir. Türkiye çağdaş hukuk kurallarına yönelir.
Türk Medeni Kanunu, Borçlar Kanunu, Ticaret Kanunu, Ceza Kanunu gibi yasalar kabul edilir.

15. Kültür Devrimi:
Atatürk; ulusal eğitim, öğretim ve kültüre yön vermek için; 15 Temmuz 1921’de "Birinci Heyeti İlmiye" denilen ilk Maarif Kongresini toplar. Yunanlılar’ın Eskişehir’e taarruzu nedeniyle kongre önemli kararlar alamadan dağılır. Daha sonra Cumhuriyetin birinci Milli Eğitim Bakanı, Atatürk’ün 1922 Bursa konuşmasında açıkladığı eğitim ilkelerini "MAARİF MİSAKI" olarak genelge halinde yayınlar. Genelge özetle şu hususları içermektedir ve amacı şudur:
"Milliyetçi, halkçı, devrimci, laik, cumhuriyetçi vatandaşlar yetiştirmek, gerçek ahlak ve erdemi egemen kılmak"tır.
Eğitim kurumları tek çatı altında toplanır. Üniversite reformu başlatılır. Halk eğitimine ve halk kültürüne büyük önem verilir. Ulusal kültür ve ulusal bilinç yaratılır. Bu nedenle "Ankara Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi" kurulur.
Güzel sanatlar alanında da büyük atılımlar yapılır. Müziki Muallim Mektebi ve Ankara Devlet Konservatuarı açılır.
"Sanatsız kalan bir milletin, hayat damarlarından biri kopmuştur" diyen Atatürk, milli sanat ve kültürün gelişmesinde öncülük etmiştir.


16. Kadın Hakları Devrimi:
"Büyük Türk kadınım çalışma hayatımıza ortak etmek; hayatımızı onunla birlikte yürütmek, Türk kadınım bilimsel, sosyal, ekonomik hayatta erkeğe ortak, yardımcı yapmak gereklidir" diyen Atatürk; öncelikle Türk kadını peçe çarşaf gibi giysilerden kurtardı.
Osmanlı şeriat esasına dayanan kadınları köle kabul eden kuralları kaldırarak, Türk Medeni Kanunu ile eşitlik sağlandı ve tek evlilik getirildi.
Medeni haklara kavuşan Türk kadını, 1930’da belediye, 1933’de Muhtar ve 1934’de de Milletvekili seçme ve seçilme haklarına kavuşarak çağdaş yerini aldı. Bu yasalardan sonra kadınlar bir çok yerde görev aldılar ve 18 kadın milletvekili TBMM’de yasama faaliyetine katıldı.

17. Laiklik Devrimi:
Atatürk, Devlet aygıtını kurum ve örgütleriyle laikleştirmek için, öncelikle saltanat ve hilafeti ortadan kaldırdı. Şeriat yasalarım hükümsüz kılarak devlet içindeki kurumları kapattı.
Bilimin dinden bağımsızlaşması ve Türk insaninin özgürleşmesi için, laik eğitim ve öğretime önem vererek, devrimci laik özgür kurumlar yarattı.
Değiştirilemez madde olarak laiklik Anayasa’ya girdi. Laiklik Türk halkının vazgeçilmez ilkelerinden biri ve millet olmanın harcıdır.
Şeriat özlemcilerinin önünde barikat gibi duran laiklik ilkesini "koruma ve kollama", Atatürk tarafından Türk ulusunun ve onun bağrından çıkmış çelikleşmiş bir ifadesi olan ordusuna emanet edilmiştir.

ALINTIDIR.


-----------------İMZA-----------------
Admin isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Admin Nickli üyemize 3 üyemiz teşekkür etmiştir:
belgin (30.10.2012), etli (28.04.2013), sırtaca (22.04.2013)
Alt 08.05.2012, 19:35   #3 (permalink)
Admin
 
bestoffrm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Adıyaman Şubesi
Üyelik tarihi: May 2011
Üye No: 13940
Mesajlar: 10.781
Konular: 1216
Teşekkür: 475
448 Mesajına 1.445 teşekkür edildi.
Standart


emeklerinize sağlık.


bestoffrm isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
bestoffrm Nickli üyemize 2 üyemiz teşekkür etmiştir:
etli (28.04.2013), sırtaca (22.04.2013)
Alt 30.10.2012, 23:27   #4 (permalink)
Moderatör
 
belgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Ankara Şubesi
Üyelik tarihi: Aug 2009
Üye No: 8580
Mesajlar: 879
Konular: 275
Teşekkür: 23
93 Mesajına 232 teşekkür edildi.
Standart


Siyasal Alanda Atatürkün getirdiği yenilikler

- Halifeliğin kaldırılması - 3 Mart 1924
- Saltanatın kaldırılması - 1 Kasım 1922
- Cumhuriyetin ilanı - 29 Ekim 1923

Atatürkün Hukuk alanında getirdiği yenilikler

- Mecellenin kaldırılması - 1924 - 1937
- Türk Medeni Kanunu ve diğer kanunların çıkarılarak laik hukuk düzenine geçilmesi - 1924 - 1937

Ekonomi alanındaki Atatürk yenilikleri

- Çiftçinin özendirilmesi
- Aşar vergisinin kaldırılması
- Örnek çiftlikler inşa edilmesi
- Sanayiyi Teşvik Kanunu’nun çıkarılıp yeni sanayi kuruluşlarının kurulması
- 1. ve 2. Kalkınma Planları’nın (1933-1937) uygulamaya konulması,yurdun yeni yollarla donatılması

Atatürkün Yaptığı Toplumsal yenilikler

- Kadın erkek haklarının eşitlenmesi - 1926 - 1934
- Şapka ve kıyafet kanunu - 25 Kasım 1925
- Tekke,zaviye ve türbelerin kapatılması - 30 Kasım 1925
- Soyadı kanunu - 21 Haziran 1934
- Lakap ve unvanların kaldırılması - 26 Kasım 1934
- Uluslararası saat,takvim ve uzunluk ölçülerinin kabulü - 1925 -1931

Eğitim ve kültür alanındaki Atatürk yenilikleri

- Öğretimin Birleştirilmesi - 3 mart 1924
- Yeni Türk harflarinin kabulü - 1 Kasım 1928
- Türk Dil ve Tarih kurumlarının kurulması - 1931-1932
- Üniversite öğreniminin düzenlenmesi - 31 Mayıs 1933
- Güzel sanatlarda yenilikler

alıntıKonu CeMrE tarafından (20.12.2012 Saat 21:39 ) değiştirilmiştir.
belgin isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
belgin Nickli üyemize 2 üyemiz teşekkür etmiştir:
etli (28.04.2013), sırtaca (22.04.2013)
Alt 20.12.2012, 21:39   #5 (permalink)
Süper Moderatör
 
CeMrE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Denizli Şubesi
Üyelik tarihi: Jul 2008
Üye No: 5368
Mesajlar: 4.070
Konular: 606
Teşekkür: 427
236 Mesajına 472 teşekkür edildi.
Standart


Kadın erkek haklarının eşitlenmesi - 1926 - 1934
bu hepsinden önemli


CeMrE isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
CeMrE Nickli üyemize 2 üyemiz teşekkür etmiştir:
etli (28.04.2013), sırtaca (22.04.2013)
Alt 10.01.2013, 21:29   #6 (permalink)
Üye
 
arıkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Aksaray Şubesi
Üyelik tarihi: Jun 2009
Üye No: 8378
Mesajlar: 1.977
Konular: 863
Teşekkür: 127
179 Mesajına 477 teşekkür edildi.
Standart


Atatürkün getirdiği yenilikler ile ilgili bilgiler için teşekkür ederim.


arıkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
arıkan Nickli üyemize 3 üyemiz teşekkür etmiştir:
etli (28.04.2013), oshayl (11.01.2013), sırtaca (22.04.2013)
Alt 17.04.2013, 17:38   #7 (permalink)
Admin
 
bestoffrm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Adıyaman Şubesi
Üyelik tarihi: May 2011
Üye No: 13940
Mesajlar: 10.781
Konular: 1216
Teşekkür: 475
448 Mesajına 1.445 teşekkür edildi.
Standart


Toplumsal Yenilikler

* Kadınlara erkeklerle eşit haklar verilmesi (1926-1934)
* Şapka ve kıyafet yeniliği (25 Kasım 1925)
* Tekke zâviye ve türbelerin kapatılması (30 Kasım 1925)
* Soyadı kanunu ( 21 Haziran 1934)
* Lâkap ve unvanların kaldırılması (26 Kasım 1934)
* Uluslararası saat, takvim ve uzunluk ölçülerin kabulü (1925-1931)


bestoffrm isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
bestoffrm Nickli üyemize 2 üyemiz teşekkür etmiştir:
etli (28.04.2013), sırtaca (22.04.2013)
Alt 19.10.2013, 17:19   #8 (permalink)
Admin
 
KıLaVuZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Malatya Şubesi
Üyelik tarihi: May 2013
Üye No: 16158
Mesajlar: 3.880
Konular: 502
Teşekkür: 206
374 Mesajına 966 teşekkür edildi.
Standart


paylaşım için teşekkür ederim.


KıLaVuZ isimli Üye şuanda  online konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 01.11.2013, 06:01   #9 (permalink)
Admin
 
bestoffrm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Adıyaman Şubesi
Üyelik tarihi: May 2011
Üye No: 13940
Mesajlar: 10.781
Konular: 1216
Teşekkür: 475
448 Mesajına 1.445 teşekkür edildi.
Standart


Atatürk'ün yaptığı yenilikler

1-Cumhuriyetin ilanı,
2- Kılık-kıyafette değişiklik,
3- Harf İnkılabı,
4- Soyadı Kanunu,
5- Hukuk İnkılabı,
6- Halifeliğin kaldırılması,
7- Saltanatın kaldırılması,
8- Kadınlara Seçme ve Seçilme hakıının verilmesi.
9- Takvim, saat ve ölçülerde değişiklik.
10-Medeni Kanunun Kabulü.

alıntı


bestoffrm isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 04.03.2014, 20:55   #10 (permalink)
Süper Moderatör
 
Rüyam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Manisa Şubesi
Üyelik tarihi: Jul 2008
Üye No: 5195
Mesajlar: 11.818
Konular: 3666
Teşekkür: 435
825 Mesajına 2.507 teşekkür edildi.
Standart


paylaşım için teşekkür ederim.


Rüyam isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Etiketler
ataturk un getirdigi yenilikler, ataturkun getirdigi yenilikler ile ilgili siir, ataturkun getirdigi yenilikler nelerdir, ataturkun turkiyede yaptigi yenilikler nelerdir, ataturkun yaptigi toplumsal yenilikler nelerdir, ataturkun yaptigi yenilikler nelerdir, atatürk'ün getirdiği yenilikler

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 02:22.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.

bestoffrm | aşk flashları | sitemap | tags
Resimli Şiirler Şairler Müzik Yemek Tarifleri Moda Örgü Modelleri Dantel Modelleri Şifalı Bitkiler İslami Konular Dil An Coğrafya Fizik Roman Özetleri Aşk Duaları Dilek Duaları Define İşaretleri Cilt ve Güzellik Sosyal Dil Anlatım Edebiyat Aşk flashları Domain Telif Hakkı Sitemizin tüm hakları saklıdır. Telif hakkı ihlali bildirimi, acil şikayetleriniz ve her türlü görüş ve önerileriniz için iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz. Sorumluluk İçerik sağlayıcı ve paylaşım sitesi olan Bestoffrm.com sitesinde, 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre tüm üyelerimiz ve ziyaretçilerimiz yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Bestoffrm.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler iletişim sayfamızdan bildirilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır. Sitemizde yayınlanan sağlıkla ilgili konular sadece bilgilendirme amaçlı olup tedavi için Lütfen Doktorunuza başvurunuz.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530