Bestoffrm|Aşk Flashlari|Yazili Sorulari|Büyüler|Sifali Bitkiler|
 
"Bilgi büyük adamı alçak gönüllü yapar, normal adamı şaşırtır, küçük adamı ise kibirlendirir." Brigitte
Geri git   Bestoffrm|Aşk Flashlari|Yazili Sorulari|Büyüler|Sifali Bitkiler| >
»»-(¯`v´¯)-» Kültür ve Eğitim »»-(¯`v´¯)-» > Eğitim döküman ve programları
Connect with Facebook


Snellen Göz Tarama Testi

Eğitim döküman ve programları


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 16.08.2008, 09:12   #1 (permalink)
ercan
Guest
 
ercan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üye No:
Mesajlar: n/a
Konular: 4015
Snellen Göz Tarama Testi
 
Alıntı ile Cevapla
REKLAM
Alt 05.10.2008, 12:03   #2 (permalink)
Davut
Guest
 
Davut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üye No:
Mesajlar: n/a
Konular: 4015
Standart


SNELLEN GÖRME TESTİ YÖNERGESİ


A-GENEL AÇIKLAMA:

Öğrencinin,öğrenim görevini yerine getirebilmesi için iyi görmesi gerekir. Eğitim ve öğretimin görme ile doğudan ilişkisi vardır.
Görme kusurları,çocuk,anne-baba ve öğretmen tarafından bazen anlaşılabilir belirtiler gösterebilir. Ancak çoğu zaman,çocuğun görme sorunundan ne kendisi,ne anne-babası,ne öğretmeni haberdar değildir. Bu durum ise öğrencinin öğrenmesini engellediği gibi sosyal ilişkilerini de olumsuz yönde etkileyebilir.


B-SNELLEN TESTİNDE KULLANILACAK ARAÇLAR:

1-Snellen Kartı(Eşel) :Bu kart “E” harfinin değişik boyda ve değişik pozisyonda sıralanmasından meydana gelen bir tablodur.22x55cm olup boyutları standarttır.

2-Göz Kapatma Kartı :10x12cm boyutunda her bir gözü kapatmaya yarayan mukavva bir karttır. Kart koyu renkli olup,önce dikdörtgen şeklinde kesilip,bir tarafı elips şeklinde kesilmelidir.

3-Pencereli Kart :Çocuğu gösterilmek istenen “E” harfini açıkta bırakıp,tablodaki diğer harfleri kapatmak için ortası 4x4 cm. boyutlarında kare şeklinde açılmış pencereli mukavva bir karttır. Kartın rengi beyaz, boyutları ise30x20 cm. olmalıdır.

4-İşaret “E” Harfi :11x16 cm. boyutlarında bir kartın üzerine yazılmış “E” harfidir. Öğrencilere testin açıklaması ve alıştırması yapılırken kullanılır. Buna alıştırma kartı da denilir.

5-Göz Tarama Fişi :Öğrencilerin görme durumlarının işlendiği listedir.

TEST UYGULANACAK YERİN SEÇİMİ VE HAZIRLANMASI

1-Test Odası (Dershanede Olabilir): Odanın uzunluğu 6metreden az olmamalıdır. Çünkü teste alınan kişi ile snellen ölçeği arasındaki uzaklık 6 metre olacaktır. Test alanı olacak yerin yeterince ışık alması gerekir. Snellen kartının üzerine ışık, gölge düşmemeli parlamalıdır. Sınıflarda yazı tahtaları ışığın durumuna göre ayarlanmıştır genellikle, onun için snellen kartları genelde tahtalara asılır.Boyutları ve ışık durumu itibariyle elverişli olmayan dershanelerdeki öğrenciler test uygulaması sırasında daha elverişli olan sınıflardaki öğrencilerle yer değiştirilebilir.
Snellen kartı, çocuklar ayakta duracağından göz seviyesinde bir yere asılmalı, alttan ve üstten bantlanarak 6 metrelik uzaklık işaretlenmelidir.

2-Öğrencilerin Teste Hazırlanması: İşaret”E” harfi alınır .Öğrencilere, grupça testin uygulanışı ile açıklama yapılır.Örneğin, çocuklar sizin gözleriniz ne kadar iyi görüyor bunu anlamak için size test uygulayacağım. Hepinizi teker teker şu işaretlediğimiz yerde ayakta durduracağım. Snellen kartı gösterilerek “şu karşıki levha da bunun gibi (elinizdeki işaret harfini göstererek) işaretler var. Onların bazılarını size göstereceğim ve ayaklarının ne tarafa baktığını bana söyleyeceksiniz.”
Elimizdeki “ E ” harfini değişik durum ve pozisyonda gösterip ayaklarının ne tarafa baktığını grupça tekrarlıyoruz.”Yukarı,aşağı,sağa sola, veya kapıya,pencereye gibi.”
Öğrenci harfin yerlerini el kol işaretleriyle de gösterebilir, bu cevaplarda geçerlidir. Öğrencinin sınıfın diğer öğrencilerinden etkilenmemesi ve ipucu almaması sağlanmalıdır.
Test uygulayacağımız öğrencinin, talimata göre gözlerini kapatacak yardımcı bir öğrenci seçilebilir.Bu öğrenciye ne yapacağı nasıl yapacağı öğretilir.

TEST UYGULANMASI VE UYGULAMADA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

1-Öncelikle tarama fişi hazırlanmalı, öğrencilerin isimleri vs. yazılmalıdır.Teste alınan öğrenciye diğer öğrencilerin yardım etmesini engellemek için gereken titizlik gösterilmelidir.

2-Teste alınan öğrencinin ölçümü yapılmayacak olan gözü yumulmayacak, her iki gözde açık olacak fakat bir gözün göz kapama kartı ile görmesi engellenecektir. Burada gözün üstüne bastırılmamasına dikkat edilmelidir.

3-Öğrenci gözlük kullanıyorsa, ölçü önce gözlüklü olarak, sonra gözlük çıkarılarak yapılır. Her iki durumda da önce sağa, sonra sol ve sonrada her iki gözü açıkken ölçüm yapılacaktır.

4-Öğretmen sınıf listesi ve pencereli kartla eşel in yanında, teste alınacak öğrencide 6 metre uzaklıkta işaretli yerde ayakta duracaktır. Öğrenciye 20 fit sırasındaki ‘E’ ler karışık olarak gösterilir. Sorular seri olarak sorulmalıdır. Eğer bir sıranın bir kısmını bilip (yarısını) bir kısmını bilmezse birkaç kere daha karışık olarak sorulmalıdır. 20 fit sınırındaki harflerin ¾ ünden fazlasını göremezse bir üst sıraya geçilecektir. Ta ki yanlışsız olarak hepsini okuduğu sırayı tespit edinceye kadar.

Gözlüklü ve gözlüksüz yapılan ölçümler, ilgili sütuna işlenecektir.

Birden fazla yapılan yanlış cevaplarda öğrencinin göremediği en son sıranın fit i ilgili bölüme yazılacaktır.

Karttaki ‘E’ lerin durumlarını doğru söyleyen öğrenciler normal bir görme gücüne sahiptir. Uygulama sırasında tespit edilen bariz kusurlar(Şaşılık, göz sulanması, ovuşturma, kırpma, okuyup yazarken çok eğilme veya çok uzaktan okuma v.b.) düşünceler kısmında belirtilmelidir.

Göz tarama sonucu, öğrencinin kişisel dosyasına da işlenmelidir.
Az bir görme kusuru tespit edilen öğrencilerin sınıfta ön sıralara oturtulması yararlı olacaktır.

Görme özürü fazla olan öğrencilerin velisine; okul idaresi tarafından, gerekli uyarılar sözlü veya yazılı olarak yapılıp öğrencinin tedavisinin yapılması sağlanmalıdır.

Sonuçlar öğrencilerin dosyalarına işlendikten sonra tarama fişleri okul idaresi tarafından Rehberlik ve Araştırma Merkezine gönderilecektir.

Sınıf rehber öğretmenleri , yazılı olarak yapılan uyarıdan sonra öğrenci ve velisiyle görme problemiyle ilgili gelişmeleri takip etmeli , çocuğun tedavisini takip etmelidir.


 
Alıntı ile Cevapla
Alt 05.10.2008, 12:04   #3 (permalink)
Davut
Guest
 
Davut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üye No:
Mesajlar: n/a
Konular: 4015
Standart


SNELLEN GÖZ TARAMA TESTİ SONUÇLARI

Okulu :................................................. .............Kız
Erkek
Toplam

Taramaya alınan öğrenci sayısıGörme bozukluğu tespit edilen öğrenci sayısıSağlık Kuruluşlarına sevk edilen öğrenci sayısıTEDAVİ SONUNDA
Gözlükle tedavi edilen öğrenci sayısıİlaçla tedavi edilen öğrenci sayısıCerrahi Operasyon yapılan öğrenci sayısı
Okul Rehber Öğretmeni Okul Müdürü


 
Alıntı ile Cevapla
Alt 05.10.2008, 12:05   #4 (permalink)
Davut
Guest
 
Davut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üye No:
Mesajlar: n/a
Konular: 4015
Standart


SNELLEN GÖRME TESTİ YÖNERGESİ


A-GENEL AÇIKLAMA :

Öğrencinin,öğrenim görevini yerine getirebilmesi için iyi görmesi gerekmektedir. Eğitim ve öğretimin görme ile doğrudan ilişkisi vardır.
Görme kusurları; çocuk,anne-baba ve öğretmen tarafından bazen anlaşılabilir belirtiler gösterebilir. Ancak çoğu zaman çocuğun görme sorunundan ne kendisi ne anne-babası ne de öğretmeni haberdar değildir. Bu durum ise öğrencinin öğrenmesini engellediği gibi sosyal ilişkilerini olumsuz etkileyebilir.

B-SNELLEN TESTİNDE KULLANILACAK ARAÇLAR :

1- Snellen Kartı (Eşel) : Bu kart “E” harfinin değişik boyda ve pozisyonda sıralanmasından meydana gelen bir tablodur. 22x55 cm olup boyutları standarttır.
2- Göz Kapatma Kartı : 10x12 cm boyutlarında her bir gözü kapatmaya yarayan mukavva bir karttır. Kart koyu renkli olup,önce dikdörtgen şeklinde kesilip,bir tarafı elips şeklinde kesilmelidir.
3- Pencereli Kart : Çocuğa gösterilmek istenen “E” harfini açıkta bırakıp, tablodaki diğer harfleri kapamak için ortası 4x4 cm boyutlarındaki kare şeklinde pencereli mukavva bir karttır. Kartın rengi beyaz,boyutları ise 30x20 cm olmalıdır.
4- İşaret “E” Harfi : 11x16 cm boyutlarında bir kartın üzerine yazılmış “E” harfidir. Öğrencilere testin açıklanması ve alıştırması yapılırken kullanılır. Buna alıştırma kartı da denir.
5- Göz Tarama Fişi : Öğrencilerin görme durumlarının işlendiği listedir.

TEST UYGULANACAK YERİN SEÇİMİ VE HAZIRLANMASI
1- Test Odası (Dershane de Olabilir) : Teste alınan kişi ile snellen ölçeği arasındaki uzaklık 6 metre olmalıdır. Odanın uzunluğu 6 metreden az olmamalıdır. Test alanı olacak yerin yeterince ışık alması gerekir. Snellen kartı üzerine ışık düşmemeli ve parlamamalıdır. Sınıflarda bulunan yazı tahtaları ışığın durumuna göre ayarlandığından,snellen kartları genelde tahtalara asılır. Boyutları ve ışık durumu itibarı ile elverişli olmayan sınıflardaki öğrenciler test uygulaması sırasında daha elverişli olan sınıflardaki öğrencilerle yer değiştirebilir.
Snellen kartı,çocuklar ayakta duracağından,göz seviyesinde bir yere asılmalıdır. Alttan ve üstten bantlanarak 6 metrelik uzaklık işaretlenmelidir.
2- Öğrencilerin Teste Hazırlanması : İşaret “E” harfi alınarak öğrencilere, grupça testin uygulanışı ile ilgili açıklama yapılır.
Örneğin; çocuklar sizin gözleriniz ne kadar iyi görüyor bunu anlamak için size test uygulayacağım. Hepiniz teker teker şu işaretlediğim yerde ayakta duracaksınız. Snellen kartı gösterilerek; şu karşı ki levhada bunun gibi işaretler var. Siz gösterdiğim işaretlerin ayaklarının ne tarafa baktığını bana söyleyeceksiniz.
Elinizdeki “E” harfini değişik pozisyonlarda gösterip ayaklarının ne tarafa baktığını grupça tekrarlatın.(Yukarı-Aşağı,Sağa-Sola ve ya Kapıya-Pencereye şeklinde olabilir.)
Öğrenci harflerin yerlerini el –kol işaretleriyle de gösterebilir. Bu cevaplarda geçerlidir. Öğrencinin sınıftaki diğer öğrencilerden etkilenmemesi ve ip ucu almaması sağlanmalıdır.

Test uygulayacağınız öğrencinin talimata göre gözlerini kapatacak yardımcı bir öğrenci seçilebilir. Bu öğrenciye ne yapacağı nasıl yapacağı öğretilir .
TESTİN UYGULANMASI VE UYGULAMADA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR
1- Uygulama 2. ve 6. sınıflara yapılacaktır.
2- Öncelikle tarama fişi hazırlanmalı,öğrenci hakkındaki bilgiler yazılmalıdır. Teste alınan öğrenciye diğer öğrencilerin yardım etmesini engellemek için gereken titizlik gösterilmelidir.
3- Teste alınan öğrencilerin kontrol edilmeyen gözünün göz kapama kartı yardımı ile kapatılması tercih edilmelidir,ancak el ile kapatılması gerektiği takdirde göze aşırı baskı yapılmamalıdır ,geçici görme kaybına sebep olacağı için yanlış sonuç verir.
4- Öğrenci gözlük kullanıyor ise kontrol önce gözlüklü olarak sonra gözlük çıkarılarak yapılır.Her iki durumda da önce sağ sonra sol ve sonrada her iki göz açıkken kontrol yapılacaktır.
5- Öğretmen sınıf listesi ve pencereli kartla snellen kartının yanında ,teste alınacak öğrencide 6 m uzaklıkta işaretli yerde ayakta duracaktır. Öğrenciye 20 fit sırasındaki “E”ler karışık olarak gösterilir. Sorular seri olarak sorulmalıdır. Eğer bir sıranın bir kısmını bilip (yarısını) bir kısmını bilemezse birkaç defa daha karışık olarak sorulmalıdır.20 fit sırasındaki harflerin 3/4ünden fazlasını9 göremezse bir üst sıraya geçilecektir. Ta ki yanlışsız olarak hepsini okuduğu sıra tespit edilinceye kadar.
Gözlüklü ve gözlüksüz yapılan ölçümler ilgili sütuna işlenecektir.
Birden fazla yapılan yanlış cevaplarda öğrencinin göremediği en son sıranın “fit”i ilgili bölüme yazılacaktır.
Karttaki “E”lerin durumlarını doğru söyleyen öğrenciler normal bir görme gücüne sahiptir. Uygulama sırasında tespit edilen bazı kusurlar (şaşılık,göz sulanması,ovuşturma, kırpma,okuyup yazarken çok eğilme ve ya çok uzaktan okuma gibi) düşünceler kısmında belirtilmelidir.
Göz tarama sonucu,öğrencilerin kişisel dosyalarına da işlenmelidir. Çok az da olsa bir görme kusuru tespit edilen öğrencilerin sınıfta ön sırada oturtulmaları yararlı olacaktır.
Görme özrü fazla olan öğrencilerin velisine okul idaresi tarafından gerekli uyarılar sözlü ve yazılı olarak yapılarak öğrencinin tedavisinin yapılması sağlanmalıdır.
Sonuçlar öğrencilerin dosyalarına işlendikten sonra tarama fişleri (Form 2 ve 3) okul idaresi tarafından Rehberlik ve Araştırma Merkezine gönderilecektir.FORM 1
T.C.
MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI
ÖZELEĞİTİM ve REHBERLİK DANIŞMA HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

GÖRME KUSURLARI TARAMA FİŞİ


OKULUN ADI : TEST TARİHİ :
SINIF-ŞUBE : TESTİ UYGULAYAN :
SINIF MEVCUDU : UYGULAYANIN İMZASI :SIRA NO

ÖĞRENCİNİN
ADI-SOYADI


CİNSİYETİ GÖRME KUSURLARI

DÜŞÜNCELER
GÖZLÜKLÜ GÖZLÜKSÜZ
SAĞ
GÖZ SOL
GÖZ İKİ
GÖZ SAĞ
GÖZ SOL
GÖZ İKİ
GÖZ


NOT : Bu çizelge bir nüsha olarak düzenlenecek ve form 2’ye işlenecektir.

FORM 2
T.C.
MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI
ÖZELEĞİTİM ve REHBERLİK DANIŞMA HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

GÖRME KUSURLARI TARAMA ÇİZELGESİ

İLÇE :
OKULUN ADI : TEST TARİHİ :

SINIF SINIF MEVCUDU KIZ ERKEK
Toplam Kusursuz Toplam
Kusurlu Gözlüklü Gözlüksüz Toplam Kusursuz Toplam
Kusurlu Gözlüklü Gözlüksüz
Sağ Göz Sol Göz İki Göz Sağ Göz Sol Göz İki Göz Sağ Göz Sol Göz İki Göz Sağ Göz Sol Göz İki Göz
2
6FORM 3 (Kusurlu Öğrenciler Yazılır)


GÖRME KUSURLARI TARAMA ÇİZELGESİ


OKULUN ADI : SINIF-ŞUBE :

SINIF Okulda Yapılacak İş Doktor Teşhisi Son Durum
DÜŞÜNCELER
Doğrudan Doktora Yollandı Velisine Haber Verildi Hiçbir Şey Yapılmadı Gözlük Verildi Gözlüğü Yeterli Görüldü İlaç ve Tedbir Önerildi Bozukluk Yok İlaç Alındı Gözlük Alındı Maddi Yetersizlikten Bir şey Yapılamadı
2
6

NOT : Form 2 ve Form 3 iki nüsha olarak düzenlenip bir nüshası Rehberlik ve Araştırma Merkezine gönderilecektir.


 
Alıntı ile Cevapla
Alt 05.10.2008, 12:06   #5 (permalink)
Davut
Guest
 
Davut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üye No:
Mesajlar: n/a
Konular: 4015
Standart


SNELLEN GÖZ TARAMA TESTİ

Öğrencinin öğrenim görevini yerine getirebilmesi için iyi görmesi gerekir. Modern eğitimde kullanılan eğitim araçlarının çokluğu aile çevresinde televizyon ve bilgisayar gibi göze ve kulağa hitap eden araçların yaygınlaşması çocuğun görme yeteneğini daha çok kullanmasını gerektirmektedir. Görme kusurları çocuk ebeveyni ve öğretmen tarafından bazen anlaşılır. Ancak çoğu zaman görme probleminden ne kendisi ne ailesi ne de öğretmeni haberdar değildir. Bu durum ise öğrencinin rahat kavramsını ve öğrenmesini engeller. Hatta bazen geri zekalı damgasını almasına dahi sebep olabilir.
Snellen Testi öğrencilerin görme yönünden tarama yapmak için kullanılan pratik bir testtir. Kart halinde (22 x 55 cm) ebatlarında standart halde basılmıştır. Bu kart “E” halinin değişik boyda ve değişik pozisyonda sıralanmasından meydana gelen bir tablodur.

SNELLEN TESTİNİN UYGULAMAYA HAZIRLANIŞI :
1- Snellen Testinin uygulanması için testin asıldığı yer (duvar, yazı tahtası, vb.) ile teste alınan öğrenci arasında 6 metre uzaklık olması gerekir. Yani derinliği 6 metreden az olan oda ve derslikler test yeri olarak kullanılamaz.
2- Test alanı olacak yerin yeteri kadar ışık alması gerekir. Boyutları ve ışık durumu uygun olmayan dersliklerdeki öğrenciler test uygulaması sırasında daha uygun sınıflarla yer değiştirilebilir.
3- Snellen kartı çocuklar ayakta durduklarında göz hizasında olacak şekilde duvara altından ve üstünden bant ile yapıştırılır veya asılır.
4- Snellen kartı yakınında renkli dikkati çekecek başka eşyalar bulunmamasına, parlayacak şekilde ışığın doğrudan kart üzerine düşmemesine, kartın gölgede kalmasına dikkat edilir. Özellikle testi uygulayacak kişi kendi gölgesini test üzerine düşürmemelidir. Sabah ve öğleden sonra pencerelerden gelen ışık değişimleri kontrol edilmelidir. Bu işlemler yapılarak testin en iyi şekilde görülmesi sağlanmalıdır.

SNELLEN TESTİNİN UYGULANIŞI :
Önce amaç belirtilir, yardımcı bir “E” şeklinden yararlanılarak öğrencilere açıklama yapılır.
AÇIKLAMA : “E” şekli sınıfa gösterilerek çocuklar elimde “E” harfine benzeyen bir şekil var denilir. Şeklin ağzını yukarıya doğru tutar ve şeklin ağzını tavana baktığını, pencereye tutarak pencereye baktığını, kapıya tutarak kapıya baktığını, aşağıya tutarak aşağıya baktığını belirtir. Böylece yönleri kavratılır. Daha sonra Snellen kartı gösterilerek “bakın burada “E” ye benzeyen büyüklü küçüklü ve değişik yönlere bakan birçok şekil var” denilir. “Ben size hangisini gösterirsem o şeklin ağzının veya dişlerinin hangi yöne baktığını (yukarı, aşağı, kapıya, pencereye) kimin gözü kapalı ise o arkadaşınız cevap verecektir” şeklinde açıklaması yapılır. Öğrenci şeklin yönünü işaretle de belirtebilir.
Kart daha önce açıklanan kurallara uyularak sınıfta uygun olan yere asılır. Karttan itibaren 6 metre uzaklık ölçülür ve tebeşirle öğrencilerin ayakları sığacak büyüklükte dikdörtgen veya kare şeklinde bir çerçeve çizilir. Bu yer tam 90 derece kartın karşısında olması gerekir. Öğrenciler uygun bir şekilde sıraya dizilir. Öğrenciler teker teker bu kareye gelerek Snellen kartına bakacaklardır. Bu arada kare içine gelen arkadaşlarının gözlerini kapamak üzere bir öğrenci görevlendirilir. Teste önce sağ gözden başlanır. Bunun için önce sol göz tutulur. Öğretmen kart üzerinde bir çubuktan yararlanılarak değişik istikamette olan “E” ye benzeyen şekillerin ağzının veya dişlerinin hangi yöne baktığını sorar.
İlk önce 30, 40 fitliklerden başlanılır. Bu sıralardan iki veya üç şekil sorulur. Bir şekil sorulunca tesadüfi tutturulabilir. Öğrenci şeklin yönlerini bilemez ise yukarıya çıkılır. Bilirse bir aşağıya inilir. En son görme yeri bulunur ve bu sıradaki şekillerin sağda kaç fit yazıyorsa öğrencinin göz tarama fişinden adı bulunarak sağ göz sütununa o gözün görme fiti yazılır. (Örneğin 20 fit ise 20 fit yazılır.)
Sağ gözünün görme durumu ölçülen öğrenci sıranın sonuna geçer, yerine oturmaz. Çünkü grubun teker teker sol gözleri tutularak sağ gözün görme durumu belirlenecektir. Aynı anda öğrencinin iki gözüne bakılmamasının amacı bir gözü tutulurken göz aniden açılırsa gözde kararma olabileceğinden ölçümü olumsuz yönde etkileyebilir. Sağ göz görme ölçümü belirlenen öğrenciler hemen grubun sonuna geçer ve tekrar sırasının gelmesini bekler. Grubun tamamı için aynı işlem yapılır.
30 fit ve yukarısını seçemeyen öğrencinin sağ veya sol gözünde görme kusurundan söz edilir.

GÖZ TARAMA FİŞİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ VE YAPILACAK İŞLER :
Tarama fişine bakılarak 30 fitlik ve yukarı mesafeleri göremeyen öğrenciler doktora sevk edilir. Sınıflarda da ön sıralara oturtulmaları gerekir. Doktora gitmesi gereken öğrencilerin velilerine bilgi verilir.
20 fiti göremeyen öğrenciler ön sıralarda oturtulur. Ayrıca 15 fitlik şekilleri bazı öğrencilerin görememeleri normaldir. Bunlara işlem yapılmaz.


 
Alıntı ile Cevapla
Alt 28.03.2011, 19:53   #6 (permalink)
Moderatör
 
berke23 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Elazığ Şubesi
Üyelik tarihi: Jan 2010
Üye No: 10122
Mesajlar: 3.815
Konular: 965
Teşekkür: 72
233 Mesajına 616 teşekkür edildi.
Standart


emeğine sağlık.


berke23 isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
berke23 Nickli kullanıcımıza teşekkür eden üyelerimiz:
chscot (25.10.2013)
Alt 30.10.2012, 23:30   #7 (permalink)
Moderatör
 
belgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Ankara Şubesi
Üyelik tarihi: Aug 2009
Üye No: 8580
Mesajlar: 879
Konular: 275
Teşekkür: 23
93 Mesajına 232 teşekkür edildi.
Standart


teşekkür ederim.


belgin isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
belgin Nickli üyemize 7 üyemiz teşekkür etmiştir:
bowkno (02.11.2012), chscot (25.10.2013), etli (01.11.2012), fred (02.11.2012), lcheap (02.11.2012), oshayl (03.11.2012), ustpor (03.11.2012)
Alt 13.11.2012, 22:25   #8 (permalink)
Süper Moderatör
 
bera - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Ağrı Şubesi
Üyelik tarihi: Aug 2009
Üye No: 8636
Mesajlar: 15.075
Konular: 3309
Teşekkür: 866
1.065 Mesajına 3.419 teşekkür edildi.
Standart


emeğine sağlık.


bera isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
bera Nickli üyemize 6 üyemiz teşekkür etmiştir:
chscot (25.10.2013), etli (14.11.2012), inggow (14.11.2012), nerzank (14.11.2012), oshayl (14.11.2012), ustpor (14.11.2012)
Alt 02.01.2013, 12:51   #9 (permalink)
Moderatör
 
sufi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Konya Şubesi
Üyelik tarihi: Jul 2009
Üye No: 8412
Mesajlar: 3.354
Konular: 1337
Teşekkür: 91
183 Mesajına 490 teşekkür edildi.
Standart


paylaşım için teşekkürler.


sufi isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
sufi Nickli kullanıcımıza teşekkür eden üyelerimiz:
chscot (25.10.2013)
Alt 08.10.2013, 13:03   #10 (permalink)
Admin
 
KıLaVuZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Malatya Şubesi
Üyelik tarihi: May 2013
Üye No: 16158
Mesajlar: 3.852
Konular: 502
Teşekkür: 206
374 Mesajına 966 teşekkür edildi.
Standart


paylaşım için teşekkür ederim


KıLaVuZ isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
KıLaVuZ Nickli kullanıcımıza teşekkür eden üyelerimiz:
chscot (25.10.2013)
Cevapla

Bookmarks

Etiketler
goz, snellen, tarama, testi

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Geometri ÖSS Konu Tarama Testi [22 Test] elif Geometri 4 20.10.2014 16:10
Fen tarama testi sAnSaR 6.Sinif Fen 4 20.10.2014 16:09
İkili Tarama Testi (11-14 Testi) elif Gebelik (Hamilelik) 3 20.10.2014 16:09
Türkçe Tarama testi @izci@ 8/sınıf 2 20.10.2014 16:09
Ikili tarama testi (11-14 hafta testi) elif Gebelik (Hamilelik) 3 20.10.2014 16:09


WEZ Format +3. Şuan Saat: 09:58.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.

bestoffrm | aşk flashları | sitemap | tags
Resimli Şiirler Şairler Müzik Yemek Tarifleri Moda Örgü Modelleri Dantel Modelleri Şifalı Bitkiler İslami Konular Dil An Coğrafya Fizik Roman Özetleri Aşk Duaları Dilek Duaları Define İşaretleri Cilt ve Güzellik Sosyal Dil Anlatım Edebiyat Aşk flashları Domain Telif Hakkı Sitemizin tüm hakları saklıdır. Telif hakkı ihlali bildirimi, acil şikayetleriniz ve her türlü görüş ve önerileriniz için iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz. Sorumluluk İçerik sağlayıcı ve paylaşım sitesi olan Bestoffrm.com sitesinde, 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre tüm üyelerimiz ve ziyaretçilerimiz yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Bestoffrm.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler iletişim sayfamızdan bildirilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır. Sitemizde yayınlanan sağlıkla ilgili konular sadece bilgilendirme amaçlı olup tedavi için Lütfen Doktorunuza başvurunuz.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530