Bestoffrm|Aşk Flashlari|Yazili Sorulari|Büyüler|Sifali Bitkiler|
 
"Bilgi büyük adamı alçak gönüllü yapar, normal adamı şaşırtır, küçük adamı ise kibirlendirir." Brigitte
Geri git   Bestoffrm|Aşk Flashlari|Yazili Sorulari|Büyüler|Sifali Bitkiler| >
»»-(¯`v´¯)-» Kültür ve Eğitim »»-(¯`v´¯)-» > Zümre Toplantı Tutanakları
Connect with Facebook


Lise 3 Deneyleri

Zümre Toplantı Tutanakları


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 19.08.2008, 18:09   #1 (permalink)
Süper Moderatör
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Eskişehir Şubesi
Üyelik tarihi: Jul 2008
Üye No: 8496
Mesajlar: 19.662
Konular: 13356
Teşekkür: 165
1.412 Mesajına 3.321 teşekkür edildi.
Standart Lise 3 Deneyleri


Aspirin Eldesi


İlaç endüstrisinde önemli bir yeri olan aspirin nasıl elde edilir?

Salisilik asit, fenolik OH ve karboksilik grupları içeren bir bileşiktir. Eğer bu fenolik OH grubları asetillenirse ilaç endüstrisinde önemli bir yeri olan aspirin (Asetil Salisilik Asit) elde edilir.

Madde ve malzemeler: Salisilik asit, Derişik H2SO4, Asetik asit, Su, Erlenmayer, Termometre

Deneyin yapılışı:
Kuru salisilik asit (1.3g) ve asetik anhidrit (2 ml) kuru bir erlenmayerde karıştırılır.

Üzerine 2 damla derişik H2SO4 eklenir. Su banyosu üzerinde, 50-60 oC'de 15 dakika ısıtılır.

Ara sıra karıştırılarak soğumaya bırakılır. 15 ml su eklenerek karıştırılır ve süzülür. Elde edilen ham aspirin, asetik asit/su (1:1) karışımından kristallendirilir.

Sonuç:
Pratik Verim 1.7 g,
Erime Noktası: 128-135 oC


ASPİRİNİN FAYDALARI VE ZARARLARI

Analjezik, antipiretik ve antiromatizmal etkisi için kullanılan ilaç.

Aspirin 1853 yılında Fransız kimyacısı Gerhardt tarafından asetilklorürün sodyumsalisilat üzerine etkimesiyle elde edildi. 1899'da Elberfeld'de, Bayer laboratuvarlarında kimyager Felx Hoffmann tarafından saf ve bozulmaz aspirin yapıldı. Freser ve Wohlgemuth aspirinin tedavi edici ve farmakodinamik özelliklerini incelediler.

Aspirin, organizma üzerinde kendine mahsus ve serbest hale getirdiği sodyum salisilattan daha üstün bir ateş düşürücü ve ağrı dindirici etkisi vardır. Bulunuşundan bu yana (1853) çok zaman geçmesine rağmen grip ve ağrılara karşı kullanılan en iyi ilaçlar arasında yer alır.

Normalin üstüne çıkan vücut sıcaklığı -ateş-, daha çok bir enfeksiyonla birlikte, kanser, koroner atardamar tıkanması ve bazı kan hastalıklarında görülür.

Sıcaklık, normal koşullarda, başın ve vücudun iç bölgelerinde günde 0,5 oC - 1 oC'den fazla farklılık göstermez ve ağızda en çok 37,22 oC'yi, düz bağırsakta ise 37,55 oC'yi aşmaz. Sabahın erken saatlerinde de düşük, akşamüstü en yüksek değerlerine vararak düzenli bir günlük değişim gösterir. Ateşli hastalarda 41,11 oC'ye kadar çıkabilen vücut sıcaklığı, 2,5 oC-5 oC'lik günlük sapmalarla akşam saatlerine doğru en yüksek değerini bulur. Pek sık olmamakla birlikte, 44,50 oC-45 oC'ye kadar varan geçici ateş yükselmeleri görülebilir.


Ateşli durumlarda, artan buharlaşmayla su kaybı sonucunda, kan ve idrar hacimlerinde azalma görülür. Vücut proteinlerinin hızlı yıkımı, azotlu ürünlerin idrarla atılmasını artırır. Vücut sıcaklığının hızla yükseldiği dönemde, hasta üşür, hatta titrer; sıcaklık hızla düştüğünde ise sıcaklıktan yakınır, derisi kızarır ve nemlenir. Aspirin gibi ateş düşürücü ilaçların, beyindeki sıcaklık düzenleme merkezlerini etkileyerek ateşi düşürdüğü sanılmaktadır; sağlıklı kişilerde bu tür ilaçlar vücut sıcaklığında herhangi bir değişikliğe yol açmaz.

Beyin tarafından denetlenen kas gerginliği, deride kızarma ve terleme gibi olgular, değişik yollardan vücutta ısı üretimi ve kaybına yol açar.

Ateş yükselmesinin de, beynin bu denetleme mekanizmalarındaki bir aksaklıktan ileri geldiği sanılmaktadır.

Genel olarak, ateşli hastalarda, doku yıkımı sonucunda hücrelerin parçalanmasıyla açığa çıkan ve pirojen (ateş yapıcı) olarak adlandırılan bazı maddelerin kan dolaşımıyla beyne ulaşarak, sıcaklığı düzenleme merkezlerinin işlevini aksattığı kabul edilir. Akyuvarlarda bu tür etki gösteren bir maddenin varlığı saptanmıştır.

Aspirin, asetilsalisilik asit olarak da bilinir. Kas, eklem ve baş ağrılarına karşı kullanılan hafif ağrı kesicidir. Romatoit artritte görülen eklem şişlik ve ağrıların giderilmesinde çok etkili olduğundan, özellikle bu hastalığın tedavisinde en çok aspirinden yararlanılır.

Ayrıca romatizmal ateşten yakınan hastalara yüksek dazda aspirin verildiğinde, ateş hızla düştüğü gibi, hastalığın akut dönemlerinin belirtileri olan eklem şişlikleri ve ağrılar da oradan kalkar. Hafif enfeksiyonlarda kullanılan aspirin, enfeksiyonla birlikte ortaya çıkan ateş ve ağrıyı yok eder, ama hastalığın süresini kısaltmaz. Koroner kalp hastalığı tedavi ve korunmasında trombositlerin pıhtı oluşturma eğilimini azaltarak kanın pıhtılaşmasını ve korner damarların tıkanmasını önleyici etkisi son yıllarda önem kazanmıştır.Ağrı kesici olarak çok kullanılan öbür salisilatlar, sodyum salisilat ile salisilamittir.

Aspirin gibi ateşli romatizmanın tedavisinde kullanılan sodyum salisilat sindirim kanalını aspirinden daha çok tahriş eder. Bu üç bileşik arasında tahriş edici etkisi en az olan salisilamittir, ama ağrı kesici ve iltihap giderici etkisi öbürlerinden daha zayıftır.

Zayıf toksisitesi, geniş etkinliği ve antiemflamatuvar etkisi sayesinde aspirin, ateşe ve özellikle romatizmal kaynaklı ağrılara karşı değerli bir ilaç haline geldi. Ne var ki aspirin, asitliği yüzünden mide mukozasını önemli ölçüde tahriş eder ve uzun süre kullanılırsa tehlikeli olur. Mide ülserine neden olabilir.

Mide ülseri mide mukozasında madde kaybıyla belirgin çok yaygın bir hastalıktır. En çok orta yaşlı erkeklerde görülür. Nedenleri tam olarak aydınlatılmamıştır. Bazı ilaçların -özellikle intihap önleyici-, alışkanlıkların -alkolizm, tütün bağımlılığı-, ruhsal etmenlerin etkisi bilinmektedir.

Ülser bir ila birkaç hafta boyunca, yemeklerden iki ila üç saat sonra ortaya çıkan, kramp ya da burulma biçiminde bir ağrıyla belirti verir. Sonra ağrı diner ve çoğunlukla birkaç ay duyulmaz; bir süre sonra, krizler arasındaki ağrılar -gündüz boyunca- tamamen ortadan kaybolacak şekilde yeniden ortaya çıkar.

Midenin röntgenle incelenmesi, ülser odağını ortaya çıkarır. Kanserleşme riski nedeniyle muhakkak gastroskopi yapılmalıdır.

Korkulan diğer ihtilaflar kanama ve delinmedir. İlaçla tedavi özellikle sağlık ve perhiz koşullarına uymayı -tütün, alkol, kahve alışkanlıklarının bırakılması, duygusal şoklardan uzak durulması, vb.- mide pansumanlarını -alüminyum tuzları-, antiasitleri ve simetidini kapsar; ülser ilaçlar -iltihap önleyiciler- yasaklanır. Cerrahi girişime, ilaçla tedaviye dirençli ülserlerde ve iltihaplar ortaya çıktığında başvurulur.

Bu nedenle, dayanabilir şekilde alınmasını sağlamak üzere 0,50 g dozlu tabletleri de yapılmıştır. Tabletlerin kaplanması, onların mideden bozulmadan geçmesini ve bağırsakta çözülmesini sağlar. Bir başka yöntem, çok küçük taneciklerin yavaş, yavaş serbest hale geçirilmesiyle uzun süreli etki yaratılmasıdır. Aspirini askorbik asitle birleştirme, onun zararlı yanını törpüler.

Sodyum bikarbonat eklemelerle köpürterek çözülen aspirinler yapılır. İğneyle verilen aspirinlere gelince, örneğin lizin ile birleştirilip şırınga edilirse etkisinin hızı ve şiddeti artar. Aspirin kullanılması antikoagülanların etkisini artırır, bu nedenle birlikte kullanılmaları tehlikelidir. Bazı durumlarda antikoagülan yerine düşük dozda aspirin verilmesi bile önerilebilir. Aspirin, kinin tuzları, amidopirin, alkali tuzlar gibi birtakım ilaçlarla bağdaşmaz.


kaynak:egitimportali.com


-----------------İMZA-----------------
Güzel konuşmanın sırrı, lüzumsuz sözleri terk etmektir. (Hz. Ebubekir)
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
REKLAM
Alt 03.05.2012, 17:57   #2 (permalink)
Admin
 
bestoffrm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Adıyaman Şubesi
Üyelik tarihi: May 2011
Üye No: 13940
Mesajlar: 10.778
Konular: 1216
Teşekkür: 475
448 Mesajına 1.445 teşekkür edildi.
Standart


Anot - Katot, Kaplamacılık


ANOT
Cu(Katı) -----> Cu+2 + 2e- Yükseltgenme

KATOT
Cu+2 + 2e- -----> Cu(Katı) İndirgenmePiller kendiliğinden meydana gelen redoks reaksiyonlarıdır. Kendiliğinden meydana gelmeyen reaksiyonları oluşturmak için dışardan elektrik enerjisi vermek gerekir.

Bu nedenle elektrolit çözeltilere gerekli elektrik gerilimini uygulanarak yapılan ayrıştırma işlemine elektroliz denir. Pilde gerçekleşen olayların tersi gerçekleşir.

Elektroliz için;
  1. İçerisinde anot ve katot bulunan elektroliz kabına
  2. Elektrolit bir sıvıya
  3. Elektrik üretecine ihtiyaç vardır.
Elektrolite batırılan iletken çubuk veya levhalara ELEKTROT denir.

Üretecin pozitif (+) kutbuna bağlanan elektrota ANOT denir. Yükseltgenme olur.

Üretecin negatif (-) kutbuna bağlanan elektrota KATOT denir. İndirgenme olur.

Kaplamacılığın amacı paslanmayı önleyip güzel bir görüntü elde etmek.

Bunun için bir beher alınarak içerisine bir miktar Bakır II sülfat (CuSO4) çözeltisi yerleştirilir.

Daha sonra kaplama yapılacak kaşık veya anahtar bir kablo ile elektrik kaynağının (-) ucuna yani katota bağlanır.

Elektrik kaynağının pozitif ucuna ise bakır elektrot bağlanıp elektrik kaynağı çalıştırılır. Yavaş yavaş anyon ve katyonların hareketi ile kaplama yapılacak metal bakır ile kaplanmış olur.kaynak:egitimportali.com


bestoffrm isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 03.05.2012, 17:58   #3 (permalink)
Admin
 
bestoffrm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Adıyaman Şubesi
Üyelik tarihi: May 2011
Üye No: 13940
Mesajlar: 10.778
Konular: 1216
Teşekkür: 475
448 Mesajına 1.445 teşekkür edildi.
Standart
bestoffrm isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Etiketler
deneyleri, lise

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Düşünce Deneyleri,Düşünce Deneyleri Nelerdir? sAnSaR 12.Sınıf Fizik 2 07.11.2014 06:09
Gösteri Deneyleri elif Zümre Toplantı Tutanakları 1 03.05.2012 17:55
Agrega Deneyleri sAnSaR 12.Sınıf Fizik 1 29.03.2011 07:54
Lise 2 Deneyleri elif Zümre Toplantı Tutanakları 0 19.08.2008 18:08
Lise 1 Deneyleri elif Zümre Toplantı Tutanakları 0 19.08.2008 18:06


WEZ Format +3. Şuan Saat: 10:26.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.

bestoffrm | aşk flashları | sitemap | tags
Resimli Şiirler Şairler Müzik Yemek Tarifleri Moda Örgü Modelleri Dantel Modelleri Şifalı Bitkiler İslami Konular Dil An Coğrafya Fizik Roman Özetleri Aşk Duaları Dilek Duaları Define İşaretleri Cilt ve Güzellik Sosyal Dil Anlatım Edebiyat Aşk flashları Domain Telif Hakkı Sitemizin tüm hakları saklıdır. Telif hakkı ihlali bildirimi, acil şikayetleriniz ve her türlü görüş ve önerileriniz için iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz. Sorumluluk İçerik sağlayıcı ve paylaşım sitesi olan Bestoffrm.com sitesinde, 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre tüm üyelerimiz ve ziyaretçilerimiz yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Bestoffrm.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler iletişim sayfamızdan bildirilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır. Sitemizde yayınlanan sağlıkla ilgili konular sadece bilgilendirme amaçlı olup tedavi için Lütfen Doktorunuza başvurunuz.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530