Bestoffrm|Ask Flashlari| Resimli Siirler|Yazili Sorulari|Büyüler|Performans,Proje Konulari|Sifali Bitkiler|Definecilik
 
"Hayat bir öyküye benzer, önemli olan yanı eserin uzun olması değil, iyi olmasıdır. Seneca"
Geri git   Bestoffrm|Ask Flashlari| Resimli Siirler|Yazili Sorulari|Büyüler|Performans,Proje Konulari|Sifali Bitkiler|Definecilik >
»»-(¯`v´¯)-» Defineciler »»-(¯`v´¯)-» > DeFiNeCiLeR İçİn BiLgİlEr > Define Arama cihazları
Connect with Facebook

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 08-22-2008, 10:38 PM   #1 (permalink)
Süper Moderatör
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jul 2008
Mesajlar: 19.320
Teşekkür: 162
1.234 Mesajına 3.075 teşekkür edildi.
Standart Mıner Lazerli Termal Dedektör

MINER LAZERLİ TERMAL DEDEKTÖR


(ses sinyali güçlendirilmiş, hedeflenen maddeye göre ısı yansıma katsayısı ayarlanabilen, teknolojisi Amerikan patentli, orjinal alüminyum çantalı, en yeni profesyonel model)
Son model Miner Lazerli Termal Dedektör çok pratik olan ve yaygın olarak kullanılan boşluk-tünel-mezar-define-maden arama cihazları arasındadır. Derindeki sıcak su kaynaklarının tespiti de yine aynı cihazla yapılabilmektedir.

Miner Lazerli Termal Dedektörle arazi taranırken bir hedef yakalanırsa, cihazın ekranındaki sayısal değerlerde ani artış veya ani azalış olur. Belirlenen toprak sıcaklığının üzerine çıkılan (ya da altına inilen) noktada cihaz ses sinyali ile kullanıcıyı uyarır, lazer sayesinde sıcaklık farkı yaratan maddenin noktasal tespiti yapılır. Yukarıdaki sayılar örnektir.


Cihazın çalışma sistemi her madde için farklı olan ısı enerjisinin iletkenlik prensibine dayanır. Maddelerin havadaki, sudaki, topraktaki ısı alışverişi farklıdır.
Örneğin bir metal havada ve suda çok çabuk soğurken, toprakta daha geç soğuyacaktır. Özellikle toprak soğumaya başladığında eski ve hacimli metaller daha sıcak kalarak çevresine göre sıcaklık farkı yaratacaktır. Çok küçük ve değersiz metaller (çivi, at nalı, konserve kutusu, gazoz kapağı, vb.) belirgin sıcaklık farkı yaratmayacaktır.
Sıcak bir günde, tünele (mağaraya) girildiğinde, tünelin içindeki havanın dışarıdaki havadan daha serin olduğu hissedilir.
Yukarıda orjinal alüminyum taşıma çantası ile beraber görülen cihaz uzun menzilli sıcaklık tespiti yapar. Lazerli termal dedektör maddelerin ve doğal oluşumları yüzeye yansıyan sıcaklığını tespit eder. Cihazın arkeolojik araştırmalardaki kullanımı çok kolaydır. Cihazın düğmesine parmak basılı tutularak arazi taranır. Sıcaklığın aniden düştüğü veya aniden yükseldiği noktada cihaz ses sinyaliyle kullanıcıyı uyarır. Lazer sayesinde sıcaklık farkı yaratan maddenin noktasal tespiti yapılır.
Gece karanlıkta bir el fenerini yakına tuttuğunuzda dar, uzağa tuttuğunuzda geniş alan aydınlanır. Lazerli termal dedektörün algılamasının daralma ve genişlemesi de benzerdir. Cihaz el feneri gibi etrafı aydınlatmaz. Kırmızı lazer, taranan alanın tam ortasında sadece bir nokta olarak görünür. Cihazı uzaktaki hedefe doğru tuttuğunuzda geniş, yakındaki hedefe tuttuğunuzda dar alan taranır.
ÖRNEK 1: Sahada Miner Lazerli Termal Dedektörle tarama yaparken ekrandaki ortalama toprak sıcaklığının 20 santigrat (C) derece olduğunu düşünün. Bir noktada ekrandaki toprak sıcaklığı aniden 25 C dereceye çıksın. Taramaya devam edince diğer yerlerde toprak sıcaklığı eskisi gibi 20 C dereceye insin. Ekrandaki toprak sıcaklığının bir anda 25 C dereceye çıktığı lazerle işaretli noktada mutlaka bu farkı yaratan bir hedef vardır. Cihaz o noktada sesli sinyal verecektir.
ÖRNEK 2: Sahada Miner Lazerli Termal Dedektörle tarama yaparken ekrandaki ortalama toprak sıcaklığının yine 20 C derece olduğunu düşünün. Bir noktada ekrandaki toprak sıcaklığı aniden 15 C dereceye düşsün. Taramaya devam edince diğer yerlerde toprak sıcaklığı eskisi gibi 20 dereceye çıksın. Ekrandaki toprak sıcaklığının bir anda 15 C dereceye indiği lazerle işaretli noktada mutlaka bu farkı yaratan bir hedef vardır. Cihaz o noktada sesli sinyal verecektir.
Ani sıcaklık artışı ve azalışı bir farklılığın göstergesidir. Lazer sayesinde net noktasal tespit mümkündür. Lazerin işaret ettiği yer, sıcaklığını algıladığınız daire şeklindeki alanın tam orta noktasıdır. Lazerli termal dedektör sayesinde saha süratle taranabilir, sahadaki ortalama toprak sıcaklığı ekrandan takip edilebilir.
Miner Lazerli Termal Dedektör 1 adet 9 Volt pille çalışır. Arkeolojik araştırmalar için uygun olan 50:1 D:S oranlı yeni modelde algılama çok süratlidir, hiç beklemeden tarama yapılır. Algılamayı cihazın içindeki termal dedektör yapar.

Aşağıda Şili'deki Escodida Madeni'nin görüntüleri var. Bu madende altın, gümüş ve bakır üretimi yapılıyor. Uydudan alınan termal görüntüde cevher olan bölge farklı renklerde görülüyor (kırmızı). Çünkü cevher olan yerler çevresine göre daha sıcak kalıyor. Çıplak gözle bakıldığında (normal görüntü) bu sıcaklık farkını görmek mümkün olmuyor. MTA (Maden Tetkik Arama Enstitüsü) Ankara'da benzer uzaktan algılama teknolojisi (termal) ile potansiyel maden yataklarını araştırmaktadır. Uzaktan sıcaklık tespiti prensibiyle çalışan Miner Lazerli Termal Dedektör maddelerin yaydığı kızılötesi termal enerjiyi algılar. Özellikle toprağın soğumaya başladığı saatlerde (akş*** gece) tespitler daha sağlıklı olmaktadır. Çünkü toprak soğumaya başladığında maddeler daha sıcak kalacaktır. Lazerli termal dedektör sayı görüntülüdür.
NORMAL GÖRÜNTÜ TERMAL GÖRÜNTÜ 3 BOYUTLU GÖRÜNTÜ

Miner Lazerli Termal Dedektör'ün 50 : 1 , D : S (distance to spot size) oranı vardır. Bu oran mesafeye karşılık taranan alanın çapını gösterir. Aşağıdaki çizimde algılamanın ne şekilde olduğu görülmektedir. Hedeften uzaklaştıkça taradığınız alanın çapı artar.
MINER LAZERLİ TERMAL DEDEKTÖR ALGILAMA DİYAGRAMI


ÖZDEMİRLİ MADENCİLİK TİC. LTD. ŞTİ.


alıntıdır.

__________________
Güzel konuşmanın sırrı, lüzumsuz sözleri terk etmektir. (Hz. Ebubekir)
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
elif Nickli üyemize 2 üyemiz teşekkür etmiştir:
harly (05-27-2013), silvia (05-27-2013)
Alt 10-04-2008, 10:58 AM   #2 (permalink)
Süper Moderatör
 
Rüyam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jul 2008
Mesajlar: 11.446
Teşekkür: 426
705 Mesajına 2.338 teşekkür edildi.
Standart

paylaşım için teşekkür ederim.
Rüyam isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Rüyam Nickli üyemize 2 üyemiz teşekkür etmiştir:
harly (05-27-2013), silvia (05-27-2013)
Alt 04-05-2009, 12:12 PM   #3 (permalink)
Oğuz
Guest
 
Oğuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: n/a
Standart

Ellerinize sağlık.
  Alıntı ile Cevapla
Alt 03-13-2011, 04:03 PM   #4 (permalink)
Üye
 
burçak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jul 2009
Mesajlar: 670
Teşekkür: 9
45 Mesajına 139 teşekkür edildi.
Standart

paylaşım için teşekkür ederim.
burçak isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
burçak Nickli üyemize 2 üyemiz teşekkür etmiştir:
harly (05-27-2013), silvia (05-27-2013)
Alt 05-26-2013, 02:47 PM   #5 (permalink)
Süper Moderatör
 
bera - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Aug 2009
Mesajlar: 14.305
Teşekkür: 661
946 Mesajına 3.218 teşekkür edildi.
Standart

emeğinize sağlık.
bera isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
bera Nickli kullanıcımıza teşekkür eden üyelerimiz:
silvia (05-27-2013)
Alt 06-06-2013, 09:02 PM   #6 (permalink)
Süper Moderatör
 
AyLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jun 2009
Mesajlar: 8.660
Teşekkür: 329
434 Mesajına 1.488 teşekkür edildi.
Standart

paylaşım için teşekkür ederim
AyLa isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 08-30-2014, 06:40 PM   #7 (permalink)
Üye
 
osmanlı23 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: May 2014
Mesajlar: 1.685
Teşekkür: 1
17 Mesajına 42 teşekkür edildi.
Standart

emeğinize sağlık.
osmanlı23 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Etiketler
dedektor, lazerli, mner, termal

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Miner Profesyonel Metal Dedektör,Altın arama cihazları elif Define Arama cihazları 4 06-06-2013 09:02 PM
yalova termal elif Yalova 2 05-26-2013 02:48 PM
M83 Dürbünlü, Lazerli Tam Otom. Operasyon Silah? Türk Cs Skinler 6 03-13-2011 04:05 PM
Kat? ve S?v?lar?n Termal Genle?mesi sAnSaR Kimya 1 03-13-2011 04:03 PM
Termal Resimleri elif Yalova 1 03-13-2011 04:02 PM


WEZ Format +3. Şuan Saat: 12:06 AM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.

bestoffrm | aşk flashları | sitemap | tags
Resimli Şiirler Şairler Müzik Yemek Tarifleri Moda Örgü Modelleri Dantel Modelleri Şifalı Bitkiler İslami Konular Dil An Coğrafya Fizik Roman Özetleri Aşk Duaları Dilek Duaları Define İşaretleri Cilt ve Güzellik Sosyal Dil Anlatım Edebiyat Aşk flashları Domain Telif Hakkı Sitemizin tüm hakları saklıdır. Telif hakkı ihlali bildirimi, acil şikayetleriniz ve her türlü görüş ve önerileriniz için iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz. Sorumluluk İçerik sağlayıcı ve paylaşım sitesi olan Bestoffrm.com sitesinde, 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre tüm üyelerimiz ve ziyaretçilerimiz yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Bestoffrm.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler iletişim sayfamızdan bildirilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır. Sitemizde yayınlanan sağlıkla ilgili konular sadece bilgilendirme amaçlı olup tedavi için Lütfen Doktorunuza başvurunuz.